Przygnębiona mama w obliczu epidemii

„Miłość matki, ma spracowane ręce, nieprzespane noce, zmęczenie wypisane na twarzy a czasami ból w oczach.”

#ZOSTAŃWDOMU 

Siedzimy w domu, żeby chronić siebie, nasze rodziny, jak również osoby, których w ogóle nie znamy. Jak długo możemy siedzieć w takiej zawiesinie?

Zupełnie nie wiedząc, kiedy to wszystko się zakończy i jak będzie wyglądał nasz kolejny dzień. Przebywanie w domu przez tydzień, dwa, trzy brzmiało nie aż tak drastycznie. Wręcz optymistycznie, że jeżeli to wprowadzimy to szybko uda nam się wrócić do normalnego życia.

Można było ten czas poniekąd potraktować jak taki krótki urlop, ale nie do końca. Urlop kojarzy nam się z czymś przyjemnym, z relaksem, odprężeniem wyciszeniem, odpoczynkiem, zregenerowaniem sił do dalszej pracy. Ten urlop jest zupełnie inny, bo taki stresujący.

Można jednak nadrobić w tym czasie mnóstwo zaległości: porządki w domu, w ogródku, poświęcić czas na zabawę z dzieckiem, na przeczytanie, na odpoczynek przy książce, na wszystko to na co wcześniej nie było zwyczajnie czasu.

Przygnębiona mama w obliczu koronawirusa

CZY MAMY WIĘCEJ CZASU?

Poniekąd mamy więcej czasu, a jednak jest go zdecydowanie mniej, bo kiedy nasze dziecko było w żłobku, przedszkolu, czy przychodziła opiekunka, w tym czasie mogliśmy zagospodarować sobie czas na pracę, spokojne zakupy, załatwianie spraw urzędowych, i wiele innych. Kiedy dziecko było już w domu, ten czas w pełni mogliśmy poświęcić jemu a później znów powrócić do naszych obowiązków.

Przebywając całymi dniami w domu, wiele osób nie może sobie pozwolić na spokojną pracę, wyciszenie się we własnych czterech ścianach. Jakkolwiek to brzmi, ale wcześniej nie można było się doczekać, wyjścia z pracy, żeby wrócić do domu i odpocząć. Teraz idealnym odpoczynkiem byłoby wyjście z domu.

IDEALNY ODPOCZYNEK WYJŚCIE Z DOMU

Jednak teraz niestety, nie możemy z tego korzystać. Stan epidemii na to nie pozwala. Trochę zazdroszczę osobom, które mieszkają na wsi i mają własny ogródek a domów wokoło niewiele i mogą delektować się świeżym powietrzem w tak piękną pogodę, jaką teraz obecnie mamy.

A co jeśli mieszkamy w mieście, w bloku na dodatek bez tarasu?

Wychodzi się w na szybki spacer z dzieckiem, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, naturalnej witaminy D3.

Zamiast zrelaksować się i wyciszyć to chodzimy zestresowani, że przejdzie ktoś obok, kichnie w naszą stronę. Pogoda zdecydowanie nie sprzyja, żeby siedzieć w domu, ale cóż trzeba to przetrwać.

Dorosły nie ma z tym większego problemu, żeby się dostosować do obecnej sytuacji. Rozumie co się dzieje. Jest świadomy ryzyka, bo na bieżąco obserwuje wiadomości. 

Z każdym dniem jednak coraz gorzej czujemy się w tych naszych czterech ścianach. Nasze samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza.

Najbardziej w tym wszystkim szkoda mi dzieci, zwłaszcza tych malutkich dzieci, które nie rozumieją zagrożenia. 

przygnębiona mama w obliczu koronawirusa

Co mam mówić dziecku?

Ciężko im wytłumaczyć, że nie możemy wyjść z domu. Nie możemy wyjść z domu, bo? Bo co? Jednego tygodnia wychodzimy codziennie dwa razy dziennie na plac zabaw i spacerujemy, a tu nagle wszystko się ucina. Jest mi bardzo przykro, kiedy mój synek już prawie dwuletni przychodzi, przynosi buciki kurtkę i mówi „mama buju buju” a ja nie wiem jak mam mu powiedzieć, że nie możemy na plac zabaw.

Owszem wychodzimy na krótki spacer, żeby masowo się nie gromadzić, dać możliwość bezpiecznego wyjścia innym osobom w tak piękną pogodę. Poza tym dwulatek na spacerach nie chce siedzieć spokojnie, pokornie w wózku. Chce biegać, doświadczać, dotykać wszystkiego, co tylko zwróci jego uwagę, doświadczać. Spacery zrobiły się bardziej męczące jak dotychczas.

PRZYGNĘBIONA MAMA W OBLICZU EPIDEMII

Czuje się z tym bardzo źle, że największej potrzeby na poznawanie, doświadczanie, eksperymentowanie, na potrzebę kontaktu z matką naturą, świeżym powietrzem, kontaktu z innymi dziećmi ograniczam mu to do zupełnego minimum. Nie wiadomo na jak długi czas. Jest to bardzo smutne dla mnie przygnębiające na dłuższy czas. Wiadomo, że można dużo ciekawych zajęć zorganizować w domu znaleźć jakieś zamienniki, ale to nie jest to samo, tego nie da się po prostu niczym zastąpić.

Cieszę się, że żyjemy w czasach, kiedy mamy możliwość kontaktu z innym osobami przez telefon, skype czy media społecznościowe w sposób nieograniczony. Cieszę się, że dzięki temu część ludzi może pracować zdanie. Dobrze, że żyjemy w tych czasach, co możemy kupić prawie wszystko do domu przez internet i możemy się zaopatrzyć w niezbędne produkty, nie wychodząc z domu. Szkoda tylko, że ta technologia nie zastąpi nam wolności, jaką wcześniej doświadczyliśmy.

Jeden drugiego pociesza, że to za niedługo się skończy, że za niedługo wrócimy do normalnego życia. Niedługo to okres tygodni, miesięcy, lat?

Jak to się wszystko zakończy. Z pewnością nie powrócimy całkowicie do tego świata w którym, żyliśmy dotychczas. Dużo rzeczy się zmieni w tym rudym okresie. Nasze myślenie, nawyki, organizacja czasu również. Wierzę, że dzięki temu, co teraz ma miejsce, staniemy się silniejszymi osobami, bardziej będą nas cieszyć drobiazgi, bardziej będziemy dbać o nasze zdrowie, znajdziemy radość w małych prostych rzeczach. Docenimy, że wyjście na spacer z dzieckiem, to nie tylko obowiązek, ale delektowanie się świeżym powietrzem, słońcem, wiatrem bez najmniejszego strachu.

5 rzeczy, których trzeba nauczyć Dziecko

Czego trzeba nauczyć dziecko? Rodzice bez wątpienia są najważniejszymi osobami dla swojego dziecka. Codziennie spędzają z nim czas, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa. Towarzyszą w nabywaniu nowych umiejętności. Obserwują jego szybki rozwój. Dziecko już od samych...

Przyszła upragniona Wiosna a z nią KORONAWIRUS

Doceniaj każdy dzień W końcu upragniona wiosna uwielbiam tę porę roku, kiedy wszystko budzi się na nowo do życia. Chyba jak każdy. Słoneczne dni dodają pozytywnej energii do działania, rodzą się w nas nowe pomysły. Tyle zaplanowanych rzeczy, poumawianych spotkań, a do...

Zarządzaj mądrze swoim czasem

Jak zorganizować swój czas? Jak ustalić priorytety? Co jest dla nas ważne? Zyskaj więcej czasu dla siebie! ORGANIZACJA CZASU  Większość rodziców po narodzinach dziecka; uważa, że powinni teraz diametralnie przeorganizować swój czas. Owszem, życie po narodzinach...

Mama i jej dylematy. Ty też zadajesz sobie te pytania?

Czy posłać dziecko do żłobka i wrócić do pracy? Zrezygnować z pracy i pozostać z dzieckiem w domu? Umieścić dziecko w żłobku i rozpocząć nową pracę?  Miłość do dziecka determinuje większość życiowych wyborów, bez względu na to, skąd pochodzimy." Martyna  Wojciechowska...

Czas z dzieckiem, gdzie jesteś tato? 

Tata! tato gdzie jesteś? Kobiety często mają tendencje do tego, żeby odciążać swojego partnera w obowiązkach domowych; szczególnie wtedy, kiedy on jest jedynym żywicielem rodziny. Tym samym bierzemy sobie na barki mnóstwo zadań domowych: sprzątanie, gotowanie,...

Przygnębiona mama w obliczu epidemii

"Miłość matki, ma spracowane ręce, nieprzespane noce, zmęczenie wypisane na twarzy a czasami ból w oczach." #ZOSTAŃWDOMU  Siedzimy w domu, żeby chronić siebie, nasze rodziny, jak również osoby, których w ogóle nie znamy. Jak długo możemy siedzieć w takiej zawiesinie?...

Strefa komfortu – PRZEKRACZAJ GRANICE!

"ŻYCIE ZACZYNA SIĘ TAM, GDZIE KOŃCZY SIĘ STREFA KOMFORTU" ...są takie chwile, kiedy trudno nam dorosłym wyjść ze strefy komfortu, ciągle są jakieś przeszkody do pokonania na naszej drodze, ciągle mamy przed sobą "gremliny", które nas przed czymś powstrzymują. Jesteśmy...

Słowa, które warto mówić Dzieciom!

"Uważaj na myśli – bo przerodzą się w słowa  Uważaj na słowa – bo przerodzą się w czyny.  Uważaj na czyny – bo zamienią się w nawyki.  Uważaj na nawyki – bo staną się charakterem  Jesteś tym, co myślisz." Margaret ThatcherWIELKA MOC SŁOWA  Słowa, które wypowiadamy do...

Zbuntowane dziecko. Jak przetrwać?

Dialog z dzieckiem: Rodzic - chodź idziemy się przebrać - Dziecko „nie”, Rodzic - chodź zjemy śniadanko - Dziecko „nie”, Rodzic - Będziemy bawić się klockami? - Dziecko „nie”, Rodzic - Musimy już wracać do domu - Dziecko „nie”. I tak w kółko można wymieniać tysiące...

Najlepszy prezent dla dziecka!

Po prostu BĄDŹ!  Najlepszy prezent, jaki możemy podarować dziecku to właśnie nasz czas dla niego. Nie nowa kolejna zabawka, niekolejna bajka w telewizji, nie nowe urządzenie do grania. Twój czas to najlepszy prezent.Czas spędzony z dzieckiem nic nie kosztuje, a jednak...