Site icon OdRudej

Boję się popełnić błąd 

Boję się popełnić błąd w pracy

Boję się popełnić błąd 

Tekst Aneta Boritzka

12/01/2023

Boję się popełnić błąd 

Bardzo często słyszę od ludzi, że nie chcą podejmować się jakiegoś działania bo boją się, że popełnią błąd. Dlatego z wielu rzeczy już na starcie rezygnują. Strach przed popełnieniem błędu jest tak duży, że wolą nie podejmować się żadnego działania niż narazić się na doświadczenie porażki. 

“Boję się popełnić błąd. Uważam, że jeśli popełniłem błąd, to znaczy, że zmarnowałem jakąś sytuację w życiu i w związku z tym, moje życie nie będzie tak dobre jak mogło być. Boję się być ocenianym przez inne osoby. Jeśli nie czuje się w czymś dobry wolę się tego w ogóle nie podejmować, bo wiem, że narażam się na porażkę.”

To, czy porażka będzie działać na nas motywująco czy dołująco tak naprawdę zależy tylko od nas samych, od naszego podejścia i od tego jak definiujemy porażkę. 

Błąd może być dla nas wewnętrznym paralizatorem, który nie pozwoli nam zrobić kroku na przód – tym samym nie pozwoli nam się rozwijać. Bądź właśnie błąd może być traktowany jako element rozwoju. 

Każdy z nas ma prawo popełnić błąd. Błędy zdarzają się każdemu nawet tym najlepszym. Nawet wieloletnia praktyka w danej dziedzinie nie da nam gwarancji, że nie popełnimy błędu. 

Przykład z życia wzięty – co za głupi błąd! 

Swoją pracę staram się wykonywać jak najlepiej potrafię. Napisałam już ponad 600 artykułów na temat: rozwoju osobistego, rozwoju i wychowaniu dzieci, budowaniu relacji z dzieckiem jak i budowaniu relacji partnerskich.

Na początku moje artykuły zawierały mnóstwo błędów (części błędów nie byłam świadoma na początku – dopiero z czasem dostrzegłam je. Nabywając doświadczenia, szkoląc się, robiąc różne kursy, pogłębiając swoją wiedzę. Z perspektywy czasu śmiałam się z siebie: “Jak ja mogłam popełnić wtedy, takie błędy. Przecież to takie oczywiste”.

Oczywiście teraz jest to oczywiste, wcześniej takie nie było. A na niektóre błędy niestety to czytelnicy bloga zwracali mi uwagę – wkradła się jakaś literówka. Takie były moje początki, popełniałam błędy. Ale nie poddawałam się. Każdy kolejny artykuł był coraz lepszy. Przynajmniej taki feedback dostawałam od odbiorców. 

I co się wydarzyło, nie tak dawno, bo wczoraj: ponownie w artykule wkradły się literówki. Pomyślałam sobie: “Jak to się mogło zdarzyć! Sprawdzam wiele razy tekst przed publikacją na stronie, a jednak coś przeoczyłam”. I wszystko byłoby ok – ale to nie był artykuł na blog odrudej.

Przyznam szczerze, że nie czułam się z tym najlepiej. Ten sam artykuł czytałam później jeszcze 10 razy, czy już na pewno jest wszystko dobrze. Ponownie wyciągam wnioski dla siebie. Nawet mając tyle lat praktyki wciąż popełniam błędy.

Później przypomniała mi się sytuacja mojej koleżanki, która wydała książkę. Z zawodu moja koleżanka jest polonistką. Ona szczególnie jest uczulona na błędy w tekstach. Swoją książkę przed wydaniem oddała jeszcze do 3 korektorów tekstu. Ostatecznie książka jest już w sprzedaży i wiecie co – w tej książce też są błędy! O ile ja mam to szczęście, że siądę, odpalę program i szybko ten błąd mogę naprawić… to już nie jest takie proste w przypadku książki, która trafiła do sprzedaży!

Nikt nie jest idealny

Taka jest prawda – nikt z nas nie jest doskonały. Nie oczekujmy, że zawsze będzie idealnie, że wszystko uda się tak  jak sobie zaplanowaliśmy. Nie miejmy zbyt dużych wymagań bądź oczekiwań względem siebie. Popełnimy błąd – dajmy sobie kolejną szansę. Najważniejsze jest tu nasze podejście do nas samych, do wniosków z naszych działań i nastawienia do ewentualnych błędów. 

“Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnieść”.- Konfucjusz 

Błędy i porażki są częścią naszego życia. Będziemy popełniać błędy i będziemy doświadczać porażek. Ale to właśnie błędy i porażki uczą nas czegoś nowego. Dzięki popełnianiu błędów możemy polepszać swój warsztat pracy. 

“Paweł Fortuna, doktor psychologii, trener i coach, w swojej książce: Pozytywna psychologia porażki – pisze, że porażka to doskonała informacja zwrotna, tzw. feedback, który pozwala na zweryfikowanie celów życiowych i sposobów realizacji. 

Porażka jest po prostu szansą, żeby spróbować jeszcze raz, tym razem bardziej inteligentnie. – Henry Ford

Tak naprawdę porażki nie powinniśmy traktować negatywnie. Jest niezastąpiona w doskonaleniu samego siebie, naszego charakteru. Kształtuje naszą pokorę i poczucie naszej wartości, otwiera oczy, pobudza do refleksji nad życie, zmusza do innych rozwiązań, a często do ciężkiej pracy”. 

Reasumując – potraktujmy porażkę czy błąd jaki popełniliśmy – jako źródło cennej wiedzy o nas samych, a nie jako katastrofalnie negatywne doświadczenie – które pociągnie nas w dół. Clarissa Pinkola Estes – pisarka i psychoanalityczka napisała: “każde niepowodzenie to wielki nauczyciel, lepszy niż sukces”. Zatem wsłuchajmy się, co ma nam do powiedzenia nauczyciel, przeanalizujmy i poprawmy swoje działania. Ja już wiem, że 10 razy sprawdzenie artykułu w moim przypadku to za mało 😊

“ Największy błąd jaki możemy popełnić w życiu, to poddanie się lękowi przed popełnieniem błędu”. – Elbert Hubbard 

Popełniasz błąd? Cieszę się, że się rozwijasz!

“Nie umiem, nie potrafię, nie wiem jak. Nie jestem doskonała. Jestem tylko człowiekiem. Popełniam błędy i będę popełniać”. Nie jesteś doskonała, ani idealna i nikt z nas taki nie jest. Każdy z nas popełnia błędy, nawet najlepszym zdarza się popełnić błąd! Pamiętaj to żadna katastrofa. Popełniasz błędy to super! Oznacz to, że nie stoisz w miejscu i się rozwijasz. To prawdziwy powód do dumy, ale z pewnością nie do wstydu! Popełnianie błędów jest dowodem twojego zaangażowania i chęci rozwoju, a nie czymś co powinnaś unikać. 

PS: Jeśli popełniłam jakiś błąd w tym artykule, proszę o wyrozumiałość. Proszę również poinformuj mnie o tym – postaram się go naprawić. A w przyszłości postaram się być coraz lepsza w tym co robię!

Przeczytaj również: 

Related Articles

Related

Exit mobile version