Przeszłość wraca jak bumerang, gdybym…
Tekst Aneta Boritzka
Przeszłość wraca jak bumerang, gdybym….
Gdybym mogła cofnąć czas. Gdybym mogła zrobić to jeszcze raz. Gdybym wtedy zgodziła się na to.
Porzuć rozmyślania o tym, co było. Czy rzeczywiście jakbyś cofnęła czas, to postąpiłabyś w inny sposób? Czy zrobiłabyś to, co masz teraz na myśli? Twoje życie byłoby lepsze?
Przestań żyć przeszłością. Przestań rozpamiętywać i złościć się na siebie, że nie wykorzystałaś szans. Nie miej pretensji do siebie, że brakowało ci odwagi, nie miej pretensji, że wybrałaś inną ścieżkę. Zamiast rozpamiętywać, otwórz się na to, co jest. Wybacz sobie przeszłość. Tak wiele jeszcze może się wydarzyć. Musisz być otwarta na nowe.
Przeszłość wraca, gdybym…
Czy miewasz takie momenty, że wracasz do przeszłości i zaczynasz rozmyślać:
- gdybym wybrała inny kierunek studiów,
- gdybym bardziej przyłożyła się do języków,
- gdybym nie zakładała tak wcześnie rodziny,
- gdybym zgodziła się wtedy na współpracę,
- gdybym odeszła od niego?
Gdybanie, które już i tak nic ci nie pomoże.
Czy to coś teraz zmieni? Czy zadręczając się tymi myślami, które zabierają ci mnóstwo energii, zmienisz swoją przeszłość? NIE. Dlaczego tak gdybamy? Czujemy się niespełnieni, czujemy, że nie wykorzystaliśmy całego naszego potencjału w tym czasie. Zadręczamy się tym, że podjęliśmy złą decyzję i od tego momentu wciąż mamy pod górkę.
Czy jedna zła decyzja, może mieć, aż taką moc sprawczą, że pociąga za sobą lawinę złych zdarzeń?
Philip Zimbardo i John Boyd w książce „Paradoks czasu” doszli do wartościowych i budujących wniosków: “Obiektywna przeszłość wpływa na każdego, ale nikt nie jest przez nią całkowicie zdeterminowany. To nie wydarzenia z przeszłości najsilniej oddziałują na nasze życie. To twoje nastawienie wobec wydarzeń z przeszłości najsilniej oddziałuje na twoje życie”. Co to oznacza? My sami nadajemy tym zdarzeniom z przeszłości ważność.
“Nie możesz zmienić tego, co wydarzyło się w przeszłości, ale możesz zmienić swoje nastawienie wobec tego, co się wydarzyło”.
Wybacz sobie przeszłość, która wraca jak bumerang
Im bardziej będziemy rozpamiętywać, rozgrzebywać naszą przeszłość, tym więcej żalu i złości będziemy mieć do siebie. Zatracając się myślami w przeszłości, nie możemy skoncentrować się na teraźniejszości, na byciu tu i teraz. Ponownie tracimy zatem kolejne szanse, bo nie mamy możliwości ich dostrzec, bo żyjemy przeszłością. Oglądając się za siebie, nie widzi się tego, co może dać nam teraźniejszość. Za pięć lat znów będziesz gdybać!
Gdybym pogodziła się z tym wcześniej, mogłabym… Przeszłości nie zmienisz. Możesz jedynie wyciągnąć wnioski. Nie zrealizowaliśmy czegoś wcześniej, co nie znaczy, że już wszystko stracone. Wciąż masz czas, by wprowadzać w swoim życiu zmiany, których pragniesz. Jeśli ścieżka z przeszłości już nie pasuje, by dojść do celu, znajdź inną drogę.
Być może wydaje ci się, że ta ścieżka jest teraz długa, kręta a po drodze ma mnóstwo różnych górek. Być może tak jest, ale być może tylko ci się wydaje. Przecież nie spróbowałaś jeszcze.
Blogowanie
Zabierając się za pisanie bloga, wydawało mi się, że wcale to nie jest jakieś trudne. Napisać tekst i wstawić na stronę, znów napisać tekst i wstawić na stronę. Co to za filozofia? Opanować tylko WordPress i gotowe. Niestety rzeczywistość okazała się inna.
Pomysł na artykuł, napisanie go i wstawienie na witrynę internetową, to tylko mała część blogowania. Zaczynając pisać, nie miałam pojęcia, na co się porywam (SEO, pisanie pod czytelników, frazy kluczowe – nie miałam o tym pojęcia!) Wielu rzeczy się nauczyłam, wiele nowych rzeczy poznałam, wciąż się uczę czegoś nowego w różnym zakresie.
Czy mam ochotę przestać pisać? Czasem przychodzi taki dzień, że mam ochotę to wszystko zostawić w chol…. Nie mija dużo czasu jak wracam w pozytywny stan. Nie wyobrażam sobie teraz przestać pisać. Nie wyobrażam sobie przerywać kontaktu z czytelnikami.
Czy podjęłabym się tego, jakbym wiedziała, co mnie czeka? Odpisywałam mojej znajomej na wiadomość, bo prosiłam ją o poradę dotyczącą bloga, po czym napisałam: “Nie wiedziałam, że to całe blogowanie tak pochłania, tyle rzeczy trzeba zrobić. Nie wiem, czy bym się za to zabrała, jakbym to wszystko wiedziała wcześniej”. Na co otrzymałam odpowiedź od znajomej “Widzisz masz świetny temat na kolejny artykuł — SIŁA NIEWIEDZY”. Rzeczywiście jest to bardzo dobry pomysł na artykuł i z pewnością napiszę o tym.
Może faktycznie lepiej nie wiedzieć do końca, na co się porywamy.
Dlaczego wspomniałam tutaj o blogowaniu? Wcześniej wspomniałam, że może wydawać się nam, że teraz ta ścieżka do naszego celu może nam się wydawać: długa i kręta. A mi się wydawała, dużo prostsza podejmując się tego blogowania. Podsumowując: Może nam się coś wydawać, ale nie dowiemy się jak będzie w rzeczywistości, jeśli tego nie zaczniemy.
Wybacz sobie przeszłość
Wybacz sobie, wszystko, co się nie wydarzyło w twoim życiu. Wybacz sobie wszystkie wcześniejsze decyzje. Miej na uwadze to, że przecież nigdy nie chciałeś sobie zaszkodzić, zawsze chciałeś podejmować najlepsze decyzję. Twoja decyzja zatem w tamtym czasie i tamtych okolicznościach była najlepszym rozwiązaniem. To był twój najlepszy wybór.
Pożegnaj się z przeszłością, wyciągnij z niej konstruktywne wnioski. Zadaj sobie pytania:
- Dlaczego wciąż wracam do przeszłości?
- Co tracę żyjąc przeszłością?
- Na jakie możliwości zamykam się?
- Czego nauczyła mnie sytuacja z przeszłości?
- Nad czym powinienem popracować, by później nie żałować?
- Co zrobię, gdy ponownie będę mieć szansę na…?
- Co widzę dobrego w tym, że dokonałem takich wyborów?
- Za co mogę sobie podziękować?
- Czego nauczyłem się w tym czasie?
Pomyśl teraz o tym, co by cię obecnie uszczęśliwiło. Jakie jest teraz twoje marzenie? Jaki jest twój cel? Do czego dążysz? Gdzie chcesz pojechać? Co chcesz zwiedzić? Co chcesz jeszcze w swoim życiu przeżyć? Czego chcesz się nauczyć? Jakich zmian chcesz w sobie dokonać?
Wybacz sobie to, czego nie zrobiłeś. Wybacz sobie to, że brakowało ci wtedy odwagi. Wybacz sobie niewykorzystane szanse.
Zadaj sobie jeszcze jedno pytanie. Zrealizowanie czego dałoby ci teraz największą satysfakcję? Co teraz może cię uszczęśliwić. Pomyśl nad tym, zastanów się jak do tego dojść. I działaj! Teraz jest ten właściwy czas, zrób to, żeby później nie gdybać!
Warto przeczytać:
Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!
Related Articles
Related
Jak wspierać, by nie przeszkadzać – rozwój dziecięcej autonomii. Samodzielność dziecka.
Jak wspierać dziecko? Dlaczego samodzielność dziecka jest taka ważna? Jak wspierać, by nie przeszkadzać?
Pokonaj strach i niepewność
Pokonaj strach i niepewność! Zrozum swoje lęki, planuj małe kroki i znajdź wsparcie.
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców Każdego dnia obiecuję sobie, że tym razem wszystko pójdzie gładko. Będę lepiej zorganizowana. Wstaniemy na czas, z uśmiechem zaczniemy dzień, a wieczorem usiądziemy razem spokojni i zadowoleni z tego, co udało się...