Site icon OdRudej

Organizacja pracy – Dom, dziecko jak to ogarnąć?

Organizacja pracy przy dziecku

Organizacja pracy przy dziecku

Organizacja pracy – Dom, dziecko jak to ogarnąć?

Tekst Aneta Boritzka

23/03/2020

Organizacja pracy – na nowo!

Większość rodziców po narodzinach dziecka uważa, że powinni teraz diametralnie przeorganizować swój czas. Owszem, życie po narodzinach naszego dziecka bardzo się zmienia.

Niektórych czynności nie możemy zmienić, ani przesunąć w czasie jak: pora jedzenia, drzemki, aktywnie spędzonego czasu z dzieckiem, czytania, kąpieli i spania. Rytuały dla naszego dziecka są ważne i nie możemy tego zmieniać, bo dzięki właśnie rytuałom i pewnej rutynie asze dziecko czuje się bezpiecznie.

Jednak wszystko jest do zrobienia, żeby ten cenny czas odzyskać też dla siebie. Rozpocznijmy zatem: Organizacja pracy – na nowo!

Czas na odpoczynek

Znaczna większość rodziców, zamiast dać sobie czas na odpoczynek, próbuje nadrobić obowiązki domowe podczas gdy nasze dziecko śpi.

Po takim kilkudniowym albo nawet kilkunastodniowym maratonie już naprawdę jesteśmy tym zmęczeni. Jednak mimo to trwamy w tym dalej. Zdecydowanie powinniśmy zwolnić i to zmienić.

Niektóre nasze obowiązki, z pozoru bardzo ważne jak: wysprzątana łazienka, wyprasowane pranie, idealny porządek w szafkach – tak naprawdę nie są jakimś szczególnym priorytetem. Są to wszystkie zadania domowe, które możemy przełożyć w czasie i nic dosłownie nic się nie stanie jak w ten sposób postąpimy. Tylko musimy się tego nauczyć. Wszystko, co wydaje nam się, że „powinno być zrobione” – no właśnie wydaje nam się, bo nie musi. To nam na pewno nie ucieknie.

Dom, dziecko jak to ogarnąć? Co się stanie jeśli…

Nic się nie stanie jak dziś: nie odkurzymy mieszkania, jak na obiad będzie tylko jedno danie i lustra w łazience dziś nie wypolerujemy.

Czasem warto dla własnego dobra po prostu sobie odpuścić. Dać sobie przyzwolenie na to, że w ciągu dnia, zamiast nadrabiać prace domowe możemy położyć się razem z maluszkiem ( a to prz okazji korzystie wpłynie na rozwój naszego maluszka – uczucie bliskości jest niezwykle ważne dla rozowoju dziecka. Nie zapomnij o tym!).

Wypoczęty rodzic to szczęśliwy rodzic, a przez to skuteczniejszy w innych zadaniach.

Kiedy cały czas uważamy, że musimy coś zrobić; bo jeśli tego nie zrobimy to mamy wyrzuty sumienia i pretensje do siebie, że straciliśmy ten cenny czas na odpoczynek. To wiedz, że nie jest zdrowe podejście, a już na pewno nie można w ten sposób funkcjonować przez dłuższy czas.

Będziemy wtedy coraz bardziej zmęczeni, rozdrażnieni, mniej efektywni, a drobnostki zaczną nas wyprowadzać z równowagi. Te wszystkie negatywne reakcje i emocje doskonale odczuwa nasz maluszek. Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

Nauczmy się odpuszczać

Dajmy sobie przyzwolenie na odpoczynek i przyjemności: na przeczytanie książki, obejrzenie serialu, samotny spacer, na godzinną pogawędkę z przyjaciółką-to bardzo ważne dla utrzymania naszego zdrowia psychicznego, jak i emocjonalnego.

Gdy damy sobie czas na odpoczynek, wyciszenie, nie tylko przyczyni się to do naszego dobrego samopoczucia, ale również będzie miało to pozytywny wpływ na relacje z innymi członkami rodziny.

Zdarzają się czasem takie sytuację, że cały czas świadomie bądź mniej świadomie chcemy być na najwyższych obrotach. Codzienne obowiązki, lista zadań do zrobienia jaką sobie sporządziliśmy na cały dzień, a nawet tydzień, jest tak długa, że brakuje nam czasu, żeby to wszystko zrealizować.

Wtedy kosztem czasu naszego dziecka, wykonujemy kolejne zadania z listy, żeby móc je tylko odhaczyć z naszego harmonogramu zadań i poczuć się lepiej, poczuć satysfakcję “jak niewiele” już nam zostało, żeby osiągnąć sukces w zaplanowanym grafiku. Chcąc więc, wyrobić się z grafikiem na czas zostawiamy dziecko w “samopas”, przed telewizorem, przed telefonem, a my „robimy swoje”.

Organizacja pracy – Ustalmy priortety

Czy nasz wysiłek w codzienne obowiązki jest, aż tak priorytetowy? Czy porządkowanie domu jest ważniejsze od spędzania czasu z dzieckiem? Unikajmy przeładowaniu naszych grafików. Sporządzajmy krótsze listy zadań i realne do zrealizowania. Wyznaczajmy sobie naprawdę priorytetowe zadania.

Nie trzeba codziennie myć podłóg, codziennie robić prania. Możemy to robić co drugi a nawet trzeci dzień. Nie musimy codziennie gotować, możemy w jednym tygodniu gotować większą porcję obiadów np. dania bardzo pożywne  jednogarnkowe, gdzie połowę zamrozimy i zjemy to samo w przyszłym tygodniu. Jest masa przepisów na takie dania. Jak jeszcze mama posiada Thermomix, czy inny robot kuchenny. To już w ogóle nie ma o czym mówić.

Wiele zadań domowych, można też wykonać razem z maluszkiem i zrobić z tego naprawdę świetną zabawę. Wprawdzie wiadomo, że wykonamy wszystko wolniej, ale obie strony na tym skorzystają: my odhaczymy to w naszym grafiku a dziecko nauczy się porządków. I co najlepsze wcale nie potraktuje to jako obowiązek ale będzie się cieszył, że mama angażuje go w zadania domowe i jest już na tyle “duży’, że może nam pomóc. 

 Zadbajmy o to, żeby nasz cenny czas wykorzystać jak najefektywniej, dbając również o swoje potrzeby. Dbając o to, żeby mieć czas dla siebie. Każdy z nas działa lepiej, kiedy czuje się lepiej. Starajmy się mądrze zarządzać swoim czasem. Organizacja pracy na nowo – pozytywie wpłynie: na twoje zdrowie, samopoczucie, relacje i bliskość z dzieckiem.

Warto przeczytać:

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!

Related Articles

Related

Exit mobile version