10 Porad dla Początkującego Blogera

10 Porad dla Początkującego Blogera

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

11/03/2021

10 Porad dla Początkującego Blogera

  1. Jeśli chcesz mieć czytelników – traktuj blogowanie poważnie.
  2. Szanuj swoich czytelników – nie zapełniaj bloga treściami, których sam byś nie przeczytał. Jeśli chcesz by twój czytelnik wracał na bloga, spraw, by chciał powrócić. Wystarczy jak napiszesz jeden mało wartościowy tekst, akurat na ten artykuł trafi twój odbiorca, nie będzie miał ochoty nawet przeglądnąć innych treści jakie napisałeś, bo już wie czego może się po Tobie spodziewać. Pisząc mało wartościowe artykuły, nie tylko odstraszysz czytelnika, ale również możesz spodziewać się tego, że nikt tego artykuły nie poleci dalej. Pamiętaj każdy artykuł, który piszesz, to taka forma twojej reklamy. Druga zasada z 10 Porad dla Początkującego Blogera jest KLUCZOWA!
  3. Nie ilość, a jakość – mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli. W blogowaniu nie chodzi o to, żeby jak najczęściej publikować nowe posty, ale o to by te artykuły były wartościowe, przydatne dla naszych odbiorców. Możesz publikować 7 artykułów, każdy jeden artykuł będzie liczył 300 słów (jesteś w stanie dokładnie opisać temat mieszcząc się w zasobie trzystu słów? Niewiele osób to potrafi. Zamiast tych 7 artykułów napisz jeden, mający 2100 słów, postaraj się temat wyczerpać, gwarantuje Ci, że wciąż czegoś w nim będzie brakować. Zawsze może być lepiej, więcej, bardziej szczegółowo opisane, ale temat, którego się podjąłeś możesz wciąż kontynuować w następnym artykule. Gdy napiszesz zbyt długi artykuł, czytelnik również może poczuć się znużony. Dlatego sam musisz sprawdzić, jakie artykuły u Ciebie są chętnie czytane. 
10 Porad dla Początkującego Blogera

10 Porad dla Początkującego Blogera

4. Nie małpuj! – Dążąc do osiągnięcia efektów rywala, bezsensownie kopiując jego ścieżkę nigdy z nim nie wygramy, bo zawsze będzie krok przed nami. Warto się przyglądać, zainspirować, ale jednocześnie być innym i oryginalnym. Może będzie to dłuższa ścieżka, być może efektów nie zobaczymy od razu, ale też być może stanie się tak, że nasz oryginalność i odrębność będzie nie do skopiowania. Bądźmy oryginalni, nie podążajmy za tłumem. Nie rywalizuj z innymi, ale z samym sobą. Każdego dnia staraj się robić to, co właśnie robisz – LEPIEJ!

5. Nie poddawaj się w swoich działaniach – nie poddawaj, pomimo tego, że nie raz się potykasz. Nie poddawaj się bo masz gorszy dzień. Nie rezygnuj, bo ktoś jest lepszy od Ciebie. Praktyka czyni mistrza! Pamiętaj o tym! 

6. Nie lekceważ zasad SEO – Pewnie nie raz, obiło ci się o uszy, że zasady SEO są bardzo ważne, jeśli chcesz się dobrze wypozycjonować w przeglądarce, być w pierwszych wynikach wyszukiwania, koniecznie musisz opanować choćby podstawy SEO. Jeśli kompletnie nie znasz się na tym, polecam Ci zainstalować pomocne wtyczki jak: Rank Math, Yoast SEO

7. Nie bój się wyrażać własnego zdania – zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się podobał twój tekst, ani to co robisz. Jeszcze nie spotkałam się z tym, żeby wszystko wszystkim się podobało. Pisz na te tematy, które ciebie interesują, pisz je w zgodzie z własnymi wartościami, pisz je w zgodzie z własnym wnętrzem. Każdy ma prawo do odmiennej opinii i własnego zdania. Co najwyżej ktoś zostawi jakiś negatywny komentarz pod artykułem, to przecież nic złego. Nie usuwaj tego komentarza! Podejmij się dyskusji – tak jak w życiu, też przecież chyba nie lekceważysz rozmówcy, nie odchodzisz, ale bronisz swojego zdania. Natomiast nie wdawaj się “w głupie rozmowy” – które tak naprawdę nie prowadzą do niczego – ale do tego, by zwyczajnie udowodnić kto ma racje. 

10 Porad dla Początkującego Blogera

10 Porad dla Początkującego Blogera

8. Bądź autentyczny – bądź w pełni sobą! Nie udawaj, ani nie naśladuj kogoś kim tak naprawdę nie jesteś. Z czasem możesz się w tym pogubić. Jednego dnia napiszesz na blogu, że nienawidzisz filmów romantycznych, a dwa miesiące później wymyślisz temat “ Top 10 filmów romantycznych, które polecam!”. Osoby, które regularnie cię czytają, pomyślą w głowie: “To w końcu lubisz, czy nie lubisz filmów romantycznych? Kim ty właściwie jesteś? Raz piszesz, że nienawidzisz, a dwa miesiące później. No właśnie.”

Bądź autentyczny współpracując z firmami. Jeśli zgłasza się do ciebie firma z propozycją napisania wpisu sponsorowanego, nie powinieneś podejmować się współpracy, tylko dlatego, że dostaniesz za to wynagrodzenie, oczywiście już pomijam wynagrodzenie w formie barteru – ja takich współprac się nie podejmuje. Podejmujesz się współpracy tylko wtedy, jeśli faktycznie coś byś szczerze polecił swoim czytelnikom, wypróbowałeś dany produkt, wiesz, że ten produkt jest wartościowy. Poleciłbyś go na swoim blogu nawet wtedy, jeśli nikt nie zaproponowałby ci współpracy. Ja wiele rzeczy polecam na swoim blogu, nie każde polecenie produktu, czy osoby – to wpis sponsorowany. Po prostu uważam, że jest to wartościowe i zwyczajnie chce się tym podzielić z odbiorcami. Czytelnicy wynagrodzą mi to w ten sposób, że wrócą z powrotem, bądź podzielą się moim wpisem w mediach społecznościowych, dzięki temu przyjdą nowi odbiorcy. 

9. Rozwijaj się – cały czas wszystko nieustannie się zmienia. Tak jak pisałam wcześniej, zupełnie inaczej wyglądało blogowanie 10 lat temu, a zupełnie inaczej wygląda dziś. Swoją wiedzę musimy na bieżąco uzupełniać, coś co było aktualne rok temu, może dzisiaj w ogóle nie zadziałać. Dlatego tak ważne jest, być na bieżąco z nowościami. Wiadomo, że coś możemy pominąć, czegoś nie wiedzieć, ale chodzi o to, żebyśmy mieli świadomość, że jak raz się czegoś nauczymy to już będzie funkcjonowało sprawnie na “wieki wieków. Amen”. Nie tak się nie stanie! 

10. Media społecznościowe – Jeśli chcesz dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, nie wystarczy teraz założyć  tylko bloga, ale trzeba z nim wyjść do ludzi. Nie od razu znajdziesz się na pierwszej, czy nawet drugiej stronie google, nikt przez pierwsze miesiące nie zawita do ciebie, jeśli nie pokażesz swojego bloga w mediach społecznościowych. Ludzie w ten sposób dowiedzą się, że twój blog w ogóle istnieje.

To, że pochwalisz się swoim blogiem w mediach społecznościowych, również nie oznacza, że nagle pojawi ci się nie wiadomo jak wielka liczba odbiorców. Pamiętaj wszystko potrzebuje swojego czasu, musisz być cierpliwy! Cierpliwość – to jest kolejna porada EKSTRA zapamiętaj ją, przyda ci się w chwilach zniechęcenia, kiedy będziesz chciał to “całe blogowanie” rzucić w cholerę – bo wiedz, że będą takie dni. Drogi blogerze życzę Ci dużo cierpliwości i wytrwałości! 

“Najczęstszym błędem popełnainym przez ambitnych początkujących blogerów jest brak cierpliwości. Chcą wszystkiego od razu, a kiedy nie dostają, zniechęcają się, przestają pisać, zapominając o blogu”. – Jason Hunt 

Chcesz wiedzieć jakie były Moje początki blogowania? – przeczytaj!

Cele 2021

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!

Inne Artykuły

Artykuły

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

3 komentarze

  1. brunetkawakcji

    Dzięki za budujące porady! Porad na blogowanie jest dużo, ale twoje wygrywają. Krótko, zwięźle, treściwie i na temat. Tak jak napisałaś, liczy się jakość. Blogerem jestem od niedawna, ale nauczyłam się już wielu rzeczy. Ciągle wierze, że krok, który postawiłam, gdzieś mnie zaprowadzi. Pozdrawiam 🙂

  2. Natalia Szewczyk

    Z pewnością skorzystam ze wszystkich dziecięciu porad:) pozdrawiam – początkująca blogerka:)

  3. Patrycja

    Świetne porady. Na pewno z nich skorzystam w trakcie mojej blogowej przygody. 🙂 zresztą uważam tak samo, że zdecydowanie liczy się treśc i wolę nawet mniej obserwujących, ale kilku, którzy się zaangażują niż tylko będą biernie scrollować i nic z tego nie wyniosą.

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”