Lekcje od smartfona – poznaj 10 najważniejszych lekcji!

Lekcje od smartfona – poznaj 10 najważniejszych lekcji!

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

06/07/2020

10 Lekcji – Smartfon masz go zawsze pod ręką!

Smartfon – zawsze mamy go pod ręką. Nigdy chyba nie zastanawialiśmy się nad tym, że możemy coś od tego elektronicznego urządzenia nauczyć się. Coś wziąć dla siebie. A jednak!

W codziennym życiu zawsze uczymy się od czegoś, co nas otacza. Czego może nauczyć nas nasz smartfon?

Poniżej przedstawiam 10 lekcji, które powinieneś nauczyć się od Smartfona. Jestem przekonana, że lekcje te będą niezwykle pożyteczne w twoim życiu! 

1. Aktualizuj własne oprogramowanie

Czasami zdarza się tak, że wyrobimy sobie jakąś opinie na dany temat, za nic nie chcemy jej zmienić. Podczas różnych rozmów zdarza nam się nawet wykłócać, tylko po to, żeby mieć zwyczajnie rację.

Sprawdźmy, czy wiedza, którą się posługujemy jest wciąż aktualna. Wszystko wokół nas się zmienia. Coś, co było aktualne i działało dziesięć lat temu, wcale nie oznacza, że będzie to działać w obecnych czasach. Dlatego musimy na bieżąco się rozwijać, aktualizować informację.

2. Praca na wielu aplikacjach

Kiedy w naszym telefonie mamy włączone kilkanaście aplikacji na raz, kilka stron. Zauważamy, że nasz smartfon dużo szybciej się rozładowywuje. Tak samo jest w naszym życiu, jeżeli wiele rzeczy rozpoczynamy jednocześnie, a w obecnych czasach mamy do tego tendencje, by być wielozadaniowym, o wiele szybciej czujemy wyczerpanie, zmęczenie, natłokiem zadań, informacji, jakie do nas dochodzą.

Aby smartfon działał dłużej musimy na bieżąco wyłączać aplikacje, których obecnie nie używamy. Wprowadźmy to zatem do naszego życia. Koncentrujmy się tylko na jednym zadaniu naraz, aby być bardziej efektywnym, w tym co robimy. By utrzymać naszą baterię na dłużej.

Młoda kobieta robi listę zadań

3. Regularne ładowanie smartfona

Nie wiem czy wy również tak robicie, ale ja zawsze podłączam smartfon do ładowania na noc. By rano wstać i nie mieć obawy, że kiedy będzie potrzebny mi najbardziej w ciągu dnia, nagle się rozładuje.

Zostawiam smartfona na czas ładowania zatem dłużej, by zadbać o żywotność baterii. Podobno, doładowywanie telefonu na kilka minut, działa na niekorzyść baterii tego urządzenia.

Tak samo jest w naszym życiu, my również potrzebujemy nabrać sił, doładować się, nie na 15 minut, nie na godzinkę dziennie. Potrzebujemy regularnego dłuższego snu, żeby skuteczniej działać, by nie wyczerpać naszego organizmu, co przekłada się również negatywnie na nasz stan psychiczny i fizyczny. Musimy dbać o nasze zdrowie, o nasz organizm, aby być bardziej efektywnym.

Jeżeli kilka dni z rzędu będziemy tylko doładowywać naszą baterię na kilka minut, niedługo to potrwa jak zauważysz negatywne tego konsekwencje. Może parę spraw, udało ci się nadrobić w tym czasie. Natomiast z każdym kolejnym dniem, twoja efektywność pracy spada.

Możemy to również porównać do diety jaką chcemy zastosować: Chcemy szybko schudnąć dlatego przez cały tydzień nic nie jemy i pijemy tylko wodę, tak bardzo poświęcamy się, aby zauważyć szybkie efekty naszej pracy, Widzimy spadek naszej wagi o 2-3 kilogramy. Po tygodniu odpuszczamy i zaczynamy jeść normalnie. Mamy zatem krótkotrwały efekt naszej pracy. Natomiast jeżeli wyznaczymy sobie, że w tym miesiącu będziemy pić więcej wody, odmawimy sobie słodyczy i będziemy regularnie spacerować przez pół godzinki dziennie. Zauważymy, że być może waga nie spadła nam tak szybko, ale dłużej ten efekt utrzymujemy. Co więcej? Być może wyrobimy sobie zdrowy nawyk? Regularność, systematyczność, regeneracja – lekcja od smartfona

Zdrowe odżywianie

4. Skasuj zdjęcia i aplikacje, które nie są Ci potrzebne

Nasz telefon nie ma nieograniczonego miejsca do przechowywania danych. Dlatego od czasu do czasu, musimy część rzeczy, które nie są już nam potrzebne wykasować, albo wgrać zdjęcia na inne urządzenie, by kiedyś do nich wrócić ponownie. Przełóżmy to na nasze życie.

By żyć w pełni teraźniejszością i przyszłością, nie możemy ciągle żyć przeszłością, tym co się już wydarzyło. Dlatego z tej przeszłości, zabierzmy to co jest nam niezbędne by wykorzystać w życiu teraźniejszym. Wykasujmy to co nas niszczy.

Sortowanie w smartfonie zdjęć przekłada się również – na nasze wnętrze. Jeśli zaczniemy żyć tu i teraz, czując wewnętrzną harmonię, wszystko inne zacznie się lepiej układać wokół nas. Nie będziemy tracić swojej energii na rzeczy niepotrzebne, tym samym nie doprowadzimy siebie do wyczerpania. Nie będziemy dłużej marnować swojego cennego czasu, bo żyjąc przeszłością nic więcej w niej nie zmienisz. Nie zmienisz rzeczy, które już się wydarzyły.

Pozostaw natomiast na telefonie czy w innym urządzeniu zdjęcia, grafiki, wiadomości, które wywołują w Tobie wyjątkowe wspomnienia, które dają ci radość, wzmacniają cię, dają siłę, determinują do działania, przypominają wszystkie wyjątkowe chwile, doświadczenia, które przeżyłeś, dzięki którym jesteś dziś w miejscu, w którym jesteś.

Nie powinniśmy utknąć w przeszłości, ale budować naszą przyszłość teraz. Możemy zabrać coś z przeszłości, bo to są wszystkie nasze życiowe lekcje, ale weźmy tylko te lekcje, których najbardziej potrzebujemy, które pozwolą nam zbudować naszą lepszą przyszłość.

5. Wgrywanie nowych aplikacji na smartfon

Wgrywamy nowe aplikacje na nasz telefon, po to, by je wypróbować. Wgrywamy nowe komunikatory WhatsApp czy inne, ponieważ inni również z nich korzystają. Jak to się przekłada do naszego życia? Poszerzajmy nasze zainteresowania, nie bójmy się korzystać z nowej technologii. Spróbujmy, uczmy się jej.

Zauważyłeś, że większość lubi korzystać z komunikatora WhatsApp? Skype?

Możesz również nauczyć się korzystać z tego komunikatora.

Nie podoba ci się ta forma kontaktu?

Nie ma problemu, skorzystaj z formy komunikacji, jaka będzie dla ciebie najbardziej dogodna. Nie musisz robić to, co wszyscy.

Rób to co tobie najbardziej odpowiada, w czym ty czujesz się dobrze. Wgrywasz aplikacje, próbujesz, jak ci się nie podoba kasujesz. Przełóż to na swoje życie, spróbuj czegoś, co już dawno chciałeś spróbować, nie spodoba Ci się zostaw to.

Skok ze spadochronu

6. Zmiana etui na telefon

Ciągle zmieniamy etui naszego telefonu komórkowego, aby wyglądał lepiej, by dodać mu trochę uroku. Kiedy natomiast zniszczy się albo znudzi, wymieniamy na nowe etui. Jak to przełożyć na nasze codzienne życie? W ten sam sposób powinniśmy nauczyć się zmieniać te rzeczy w naszym życiu, które sprawiają, że jesteśmy niezadowoleni i nieszczęśliwi, i powinniśmy próbować robić nowe rzeczy, które sprawiają nam radość, powinniśmy robić rzeczy, które „upiększają” naszą szarą codzienność, rzeczy, dzięki którym nasz świat staje się bardziej kolorowy.

7. Porównywanie smartfonów z innymi.

Tutaj chyba nie trzeba dużo pisać. Przekaz jest całkowicie zrozumiały z pewnością dla większości czytelników. Nie porównuj się do nikogo, bo dobrze jest być sobą. Każdy telefon jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Jeden ma oprogramowanie androida inny iOS, który jest lepszy? To zależy. Nie każdy lubi użytkować Iphone natomiast jest zwolennikiem Samsunga. Z kolei inna osoba raz już korzystała z iPhone i za nic nie chciałaby wrócić do systemu android. To jest tak jak z nami. Nie każdy podąża za mną, nie każdy się ze mną zgadza, nie każdemu się podobam. Każdy z nas ma pewne cechy osobowości, które odróżniają go od innych osób, z tego powinniśmy być dumni. Każdy z nas jest wyjątkowy, inny, niepowtarzalny. Wiem modele telefonów powtarzają się, ale to taki metaforyczny przekaz.

Chociaż słyszałam coś o klonowaniu ludzi, by właśnie np. syn był dokładnie taki jak ojciec. Dla mnie klonowanie to coś strasznego. Nawet nie chce rozpisywać się w tym temacie. Taka ciekawostka z pewnością już o niej też słyszeliście.

8. SMS, połączenia telefoniczne, różne komunikatory

Komunikacja z drugim człowiekiem jest bardzo ważna. Nie mogę napisać, że wszyscy, ale z pewnością większość z nas uwielbia rozmawiać i poznawać nowych ludzi. Poznawać ich sposób myślenia, historię ich życia, poznawać ich opinie, uczyć się czegoś nowego właśnie poprzez przebywanie z tą osobą i rozmowę.

Komunikacja zbliża nas do siebie, przełamuje bariery, poprzez komunikację uczymy się. Poprzez rozmowę z drugą osobą możemy zmienić opinie na dany temat, możemy zdystansować się do naszego życia, spojrzeć na nasze obecne problemy z innej perspektywy, albo – co więcej – może okazać się, że nasz problem wcale nie jest jakimś dużym problemem. Komunikacja również uczy nas uważnego słuchania i empatii w stosunku do innych ludzi.

9. Robienie zdjęć

Po co robimy zdjęcia na telefonie? Przeważnie, aby upamiętnić, utrwalić jakieś wspomnienia, po to, by do niego później wrócić. Robimy zdjęcia na wakacjach po to, by móc później pokazać je rodzinie przyjaciołom, znajomym. Pokazać im rzeczy, które nas zachwyciły, wzbudziły w nas podziw. Przełóżmy to na nasze życie. Dzielmy się naszymi radościami, wartościami, umiejętnościami, które chcemy pokazać, przekazać innym. Zdjęcia również udostępniamy, tak samo dzielmy się naszą wiedzą, być może ta wiedza może okazać się dla kogoś pomocna, przydatna.

Ja mam niemałe doświadczenie jako: pedagog, coach, chętnie Ci pomogę, natomiast nie znam się kompletnie na liczbach, księgowości. Na szczęście mam znajomych, którzy chętnie dzielą się ze mną swoją wiedzą i swoimi umiejętnościami. To dla mnie bardzo cenne.

10. Blokowanie swojego telefonu, ustawianie hasła.

Jak bardzo chronisz swój telefon, aby nikt nie odczytał twojej wiadomości, twoich zdjęć, nikt nie dostał się do twojej poczty elektronicznej?

Tak samo zadbaj o swoją prywatność. Dziel się swoją prywatnością tylko z tymi ludźmi, do których masz zaufanie.

Co ty byś dodał do tej listy?

Zadając to pytanie przyszło mi na myśl jeszcze jedno porównanie.

Często mając telefon w ręku, chcemy poznać jak działa to urządzenie, jakie ma aplikacje, czym się wyróżnia, jakie ma wady i zalety. Co nas ujęło, że akurat ten model wybraliśmy spośród tylu modeli. Jak przełożyć na własne życie? Chciej siebie poznać bliżej, poznaj swoje wnętrze pragnienia, odkrywaj ukryte talenty, zainteresowania, poznaj swoje mocne strony. Czytaj książki, które pozwolą ci bardziej poznać siebie samego – tak samo jak czasem czytasz instrukcję obsługi swojego telefonu, bo czegoś nie wiesz, tak samo odkrywaj swój wewnętrzny świat. Poznaj go: czytając, doświadczając, odkrywając.

PS: Telefon czasem spadnie, niszczy nam się ekran. To nam bardzo przeszkadza i chcemy jak najszybciej naprawić ekran smartfonu. Nas też czasem coś niszczy, zadbajmy o siebie, tak samo szybko, aby móc sprawnie, ponownie funkcjonować.

Mam nadzieję, że podobała ci się lista 10 lekcji – ciekawa jestem, której lekcji musisz się nauczyć.

Uzupełnijcie ciąg dalszy tej listy w komentarzach. Ciekawa jestem jakie ty widzisz porównanie smartfona z naszym życiem. Jaką lekcje dodałbyś do listy?

Polecam do przeczytania: Najlepsze aplikacje do nauki dla wszystkich!

 

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!

Related Articles

Related

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

3 komentarze

  1. Malnitka

    Ojej, ciekawa analogia. Nigdy nie spojrzałam na to w taki sposób, ale faktycznie sporo rzeczy w funkcjonowaniu ludzi i technologii jest do siebie podobnych.

    Pozdrawiam,
    https://kuferkulturalny.blogspot.com/

  2. Zuzka

    Bardzo przydatny wpis. Pamiętam, jak kupiłam pierwszego smartfona. W ogóle nie wiedziałam o co w nim chodzi i po dwóch dniach wydudniłam 80 zł na koncie i poszłam się kłócić do salonu 😉 Teraz z tego się śmieję jak to wspominam. Mimo, że umiem obsługiwać mój smartfon to wydaje mi się, że nie korzystam z większości funkcji w nim dostępnych.

  3. zaczytanamarzycielka8

    Bardzo ciekawy wpis, powiem szczerze że ja telefon zmieniam bardzo często i bardzo staram się o swoje sprzęty dbać. Regularnie je czyszczę sprawdzam oprogramowanie, czy nie ma wirusów oraz chronię swoje dane

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”