Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

14/12/2022

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju naszego szkraba, a niestety tak często się od tego migamy, bo przecież to tylko zabawa. A zabawa może poczekać, a my mamy tyle ważnych rzeczy w domu do zrobienia. Doskonale rozumiemy nasze dziecko, że jest znudzone w domu i chce się bawić, no ale przecież może też bawić się sam? 

“Ma tyle zabawek w pokoju, do czego ja mu jestem tak bardzo potrzebna? Może bawić się autkami, misiami, klockami, rysować. Dlaczego nie może sam sobie znaleźć jakiegoś zajęcia. Nawet jak wymyślę jakąś zabawę to i tak jest znudzony po pięciu minutach, a ja nie lubię bawić się ciągle w to samo. Zawsze musimy bawić się w budowanie garażu czy parkingu. To jest nudne!” 

Zabawa z dzieckiem – czy faktycznie mamy tak ważne rzeczy do zrobienia, że nie możemy wygospodarować trochę czasu dla naszego dziecka na zabawę, albo zabawa z dzieckiem nas nudzi? I prościej jest powiedzieć do dziecka: “Pobaw się sam, albo pooglądaj sobie teraz jakąś bajkę. Jestem teraz zajęta. Przepraszam.”

Rodzicom nie łatwo oddać się zabawie, gdyż tak wiele już zapomnieli. Czasem wydaje się, że rodzice i dzieci żyją w zupełnie różnych światach, pomimo, że mieszkają przecież w tym samym domu. Ulubione zajęcia wydają nam się nawzajem nudne lub osobliwe: “ Jak on może tak cały czas budować ten parking z klocków? Jak oni mogą tak cały czas siedzieć w jednym miejscu i rozmawiać?

Mało rodziców potrafi szczerze przyznać się do tego, że nie lubi bawić się ze swoim dzieckiem, bo właśnie nudzi go zabawa i zdecydowanie preferuje dla siebie inną formę spędzania czasu. Najbardziej przykre jest to, że uważają ten czas spędzony na zabawie z dzieckiem – za mało efektywny. BŁĄD!!!!!

Zabawa z dzieckiem - tak ważna dla rozwoju

Zabawa jest niezbędna dla rozwoju naszego dziecka

Rodzicielstwo bliskości, aktywne rodzicielstwo, zabawa z dzieckiem budują poczucie własnej wartości u dziecka. Zabawa pomaga dziecku poznawać świat, ponadto daje dziecku możliwość uczenia się nowych umiejętności i odkrywania własnych talentów. ZABAWA BUDUJE WIĘŹ MIĘDZY RODZICEM A DZIECKIEM.

Jak widzisz drogi rodziców – to nie tylko zabawa – ale bardzo efektywnie spędzony czas! Spokojnie pranie poczeka, zmywarka poczeka i koleżanka, która właśnie dzwoni, żeby zwyczajnie poplotkować – również poczeka (jak jej bardzo zależy na plotkowaniu, może to zrobić również wieczorem), ale ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA NIE POCZEKA, budowanie pewności siebie również nie poczeka. 

Wyobraź sobie jak poczuje się wartościowe twoje dziecko kiedy zadzwoni do ciebie koleżanka, ty odbierzesz słuchawkę i powiesz: “ Hej coś ważnego? Bo wiesz w tej chwili nie bardzo mogę rozmawiać. Bawimy się z Alexem. Mogę zadzwonić później?”. A później możesz powiedzieć do dziecka: “ Przepraszam, że przerwałam zabawę. Zadzwonił telefon i musiałam odebrać. Wyjaśniłam Basi, że nie mogę teraz rozmawiać, bo teraz bawię się z Tobą. A czas spędzony z Tobą jest dla mnie bardzo ważny.” Wyobraź sobie jak wówczas poczuje się Twoje dziecko. Najważniejsza osoba w jego świecie, kocha go tak bardzo, że wybiera zabawę zamiast plotkowania (oczywiście zdarza się pilny telefon – wówczas nasz przebieg rozmowy telefonicznej i rozmowa z dzieckiem wygląda zupełnie inaczej). 

Ok – małe sprostowanie

Powyżej opisałam bardzo grzecznościową wersje, jak to czasami u nas wygląda podczas zabawy, kiedy przykładowo dzwoni telefon, ale w większości przypadków przyjmuje wersję niestety mniej grzecznościową – nie odbieram telefonów (uważam, że jeżeli coś się pali – to albo pożar zostanie szybko ugaszony, albo będą się dobijać kilka razy). Ja chce w tym czasie mieć pełną, nieprzerwaną uwagę skoncentrowaną na synu. Chce, by czuł, że jest dla mnie ważny. Chcę, by widział, że jestem w pełni zaangażowana w naszą zabawę i ta zabawa jest dla mnie interesująca i ciekawa na tyle, że nic nie jest w stanie mnie rozproszyć. No dobrze, może teraz posypie się fala krytyki skierowana w moją stronę, że przesadzam z tą uwagą dla dziecka. No cóż przyjmuję ją. Ale podtrzymuje, że jest to dla mnie naprawdę bardzo ważne. 

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Czy wiesz o tym, że kiedy pokazujesz dziecku jak się bawić, dzieci odnoszą korzyści na wiele sposobów? Dzieci podczas zabawy mogą poruszać się i reagować we własnym tempie. Poprzez zabawę ćwiczą umiejętności podejmowania decyzji i odkrywają własne obszary zainteresowań. Ponadto “badania mówią, że zabawa poprawia samokontrolę dziecka, sposób, w jaki radzi sobie ze swoimi uczuciami i jak się czuję. Zabawa wzmacnia rozwój mózgu. W ten sposób dzieci w bardzo młodym wieku angażują się i wchodzą w interakcje ze swoim światem. Gdy odkrywają i pokonują wyzwania, budują nowe kompetencje i umiejętności, które zwiększają pewność siebie i budują odporność, które są potrzebne, aby pomóc im stawić czoła przyszłym wyzwaniom w życiu.”

Na rozwój dziecka pozytywnie wpływają spójne i pełne miłości relacje z rodzicami podczas interakcji przez zabawę. 

Zabawa – to nie tylko zabawa!

Zabawa – to też bycie i rozwijanie się razem z dzieckiem. To poznanie jego świata. To docieranie do własnych emocji i potrzeb. To wspieranie dziecka w odnajdywaniu samego siebie. To okazja do poznania swoich możliwości, sprawdzenia i rozszerzania swoich kompetencji społecznych. To wyzwolenie kreatywności. To nawiązywanie głębokich relacji. 

Zabawa z dzieckiem

Related Articles

Related

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”