Co jest w życiu najważniejsze? 3 najważniejsze wartości!

Co jest w życiu najważniejsze? 3 najważniejsze wartości!

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

15/03/2022

Co jest w życiu najważniejsze? 

Ostatnie wydarzenia bez wątpienia zrobiły nam chaos w głowie. Poczuliśmy strach, którego nigdy wcześniej w takim stopniu nie odczuwaliśmy. Pierwszy raz z tak wielkim niepokojem patrzymy na przyszłość. Nie żyliśmy do tej pory w takich czasach. Pojawiały się problemy, pojawiał się strach, ale był on zupełnie inny niż do tej pory. Wojna Rosji z Ukrainą po części zmusiła nas do tego byśmy odpowiedzieli sobie na pytanie, co jest w życiu najważniejsze. Nasza odpowiedź wcale nie musiała zostać wypowiedziana na głos. Wystarczy, że odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie w głowie. 

Ale czemu dopiero teraz to pytanie stało się takie ważne: co jest w życiu najważniejsze? 

Przecież wojny były i wciąż są. 

To prawda. Ale te wojny były dla nas odległe. A ta wojna jest u naszych sąsiadów. Nie wiadomo, czy wróg będzie chciał przekroczyć naszą granicę. Kto wie jak dalej potoczy się sytuacja i co będzie dalej? 

Jak na ten moment wydaje się, że jest wszystko pod kontrolą. Ale do 24 lutego, też myśleliśmy, że wszystko jest pod kontrolą i, że wszystkie konflikty w XXI wieku rozwiązuje się drogą dyplomatyczną. 

Zmienność wagi problemów 

Dotychczasowe problemy, które mieliśmy do tej pory, nie znikły, ale zmieniły swoją wagę. Kto z nas chciałby być na miejscu człowieka uciekającego przed wojną? Zabierającego cały swój świat do jednej małej walizki. Wszystko czego dorobił się do tej pory, ot tak musiał po prostu zostawić i zdecydować, co teraz jest ważne by zabrać ze sobą. Jak się okazuje nie ratuje rzeczy materialnych, za którymi tak biegamy ostatnimi czasy, ale ratuje swoje życie, ratuje życie swoich najbliższych, uciekając do miejsca gdzie potencjalnie jest bezpiecznie. Zostawiając cały swój dorobek, który z dużym prawdopodobieństwem zostanie zniszczony przez Rosjan.

Nie mam pojęcia, co myśli i co czuje osoba, która ucieka przed wojną ze swojego domu. Mogę tylko się domyślać, ale z pewnością moje domysły tylko w jednym ułamku pokryją się z tym, co ta osoba ma teraz w swojej głowie. 

Póki co jestem wdzięczna, że mam tylko takie problemy jakie mam. Dziś bardziej niż kiedykolwiek doceniam czas z bliskimi. Syna usypiam z większą cierpliowością, przytulając jego małe, ciepłe ciałko w wygodnym łóżku. Takie małe rzeczy teraz sprawiają tyle radości. Ile matek teraz wtula się do swoich dzieci w schronie… jak bardzo te mamy chcą zapewnić swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa w tym strasznym czasie, choć same są bardzo wystraszone…

3 najważniejsze wartości w życiu człowieka 

ŻYCIE (ZDROWIE), RODZINA, SPOKÓJ – właśnie tego każdy z nas pragnie. I choć jest mnóstwo innych wartości, którymi kierujemy się w naszym życiu, te są bez wątpienia najważniejsze. 

By nikt nie decydował o naszej śmierci, by nikt nie stwarzał dla nas zagrożenia. 

By nasza rodzina była przy nas i nic jej nie zagrażało. 

Byśmy mogli po prostu spokojnie żyć, jak do tej pory. mając “zwykłe problemy” takie jakie ma każdy przeciętny Kowalski. Doskonale wiemy, że nie da się wieść idealnie spokojnego życia. Jak się okazuje nawet oligarcha mający miliardy na koncie również ma w tych czasach swoje zmartwienia. 

„Boję się Świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”.

Przeczytaj również: 

Dzieci w schronie

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”