Jakie są Twoje wartości? Hierarchia wartości

Jakie są Twoje wartości? Hierarchia wartości

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

28/03/2022

Czy znasz swoje wartości?

Co jest dla Ciebie w życiu ważne? 

Wydawać by się mogło, że są to proste pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź. Niestety nie wszystko, co wydaje nam się łatwe – właśnie takim jest.

Niewiele czasu przeznaczamy na to, by zdefiniować swoje wartości, ponieważ wydaje nam się, że już to właśnie wiemy. 

Jeśli ktoś zada nam pytanie: jakie są twoje wartości?

Z pewnością usłyszy od Ciebie jakąś odpowiedź, ale czy faktycznie właściwą? Czy będzie to szczerze przemyślana odpowiedź?

Po co powinniśmy znać swoje wartości?  

Dlatego, ponieważ wartości są jak drogowskazy, które wskazują nam drogę do określonego celu. Życie bez wartości, to życie tak jakby życie bez celu. Wartości wyznaczają nasze postawy wobec ludzi i rzeczy. Wskazują drogę jaką pragniemy podążać. Uświadamiają nam, co jest w życiu najważniejsze i dlaczego. 

Jeśli znajdziemy czas na zdefiniowanie swoich wartości:

💛 lepiej zrozumiemy samych siebie,

💛 trafniej będziemy wyznaczać swoje priorytety życiowe,

💛 łatwiej będziemy podejmować decyzje,

💛 będziemy bardziej świadomie budowali nasze relacje z innymi.

Kamila Rowińska - wartości

Czym są wartości? 

Wartości wg. Łobockiego – to wszystko, co uchodzi za ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa oraz jest godne pożądania, co łączy się z pozytywnymi przeżyciami I stanowi jednocześnie cel dążeń ludzkich. 

Wartości wg. D. Dobrowolskiej – wartością najogólniej zdefiniowaną jest wszystko to, co stanowi przedmiot potrzeb, postaw, dążeń i aspiracji człowieka. Może to więc być przedmiot materialny, osoba, instytucja, idea, rodzaj działania.

Buduj życie odpowiedzialnie 

Wartości, którymi kierujemy się w życiu mogą nam się nieznacznie zmieniać, bo przecież my też się zmieniamy w ciągu życia.

Coś co było dla nas priorytetem 10 lat temu, dziś nie ma to dla nas większego znaczenia. My się zmieniamy, ludzie z którymi spędzamy czas również nas zmieniają, także trudne sytuacje życiowe nas zmieniają. 

Byłam przekonana, że mam zdefiniowane swoje wartości życiowe, ale ponownie zdefiniowałam je i zrozumiałam siebie jeszcze bardziej po przeczytaniu książki Kamili Rowińskiej „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”

W książce Kamila Rowińska zaprasza nas do ćwiczenia pt. Jakie są twoje wartości? 

Kiedy spojrzałam na listę wartości zaproponowanych przez autorkę, wydawało mi się, że szybko i z łatwością wykonam to ćwiczenie. Trwało to o wiele dłużej niż przypuszczałam. 

W tabeli było wymienionych 70 wartości które znajdowały się w kolejności przypadkowej (konsekwencja, kreatywność, rodzina, ryzyko, sprawiedliwość, spokój, rzetelność, prawda, troskliwość, praca, lojalność, harmonia, miłość, doskonałość, władza, nadzieja i wiele innych).

Za każdym razem z listy trzeba było wykreślać określoną ilość wartości, które są dla ciebie najmniej istotne. O ile dwa pierwsze punkty ćwiczenia wykonałam z dużą łatwością, to na trzecim punkcie utknęłam.

Naprawdę bardzo zastanawiałam się nad tym: jakie wartości powinnam skreślić z listy, które wartości są dla mnie naprawdę ważne i dlaczego właśnie te.

Ostatecznie z 70 wartości musiałam wybrać siedem, które są dla mnie najważniejsze. 

Wyniki tego ćwiczenia zaskoczyły mnie! Wartości, które wyszły mi w efekcie końcowym, nie zgadzały się  z tymi wartościami, które „z góry” początkowo założyłam, że takie będą w wyniku końcowym.

Moja lista wartości skłoniła mnie do refleksji ale dała też poczucie zadowolenia, bo dokładnie odzwierciedlała moje przekonania i sposób patrzenia na życie. Ponadto uświadomiłam sobie jak bardzo się zmieniłam od momentu, kiedy definiowałam swoje wartości 7 lat temu na sesji coachingowej. 

Życie weryfikuje nasze przekonania, do niektórych sytuacji dojrzewamy, obserwujemy świat ludzi uczymy się siebie zdobywamy doświadczenie ale też podlegamy wielu doświadczeniom życiowym.

Polecam wykonać wam to ćwiczenie, a najlepiej przeczytać w całości książkę Kamili Rowińskiej. Ostrzegam nie przeczytasz jej szybko, bo zawiera ona pełno lekcji, ćwiczeń i wartościowych wskazówek! Zdecydowanie warto ją mieć w swojej domowej biblioteczce i wracać do niej w razie potrzeby. 

“Podążaj za swoimi wartościami nawet wtedy, kiedy inni je nie wyznają”. – Kamila Rowińska 

Polecam do przeczytania:

Co jest w życiu najważniejsze!

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”