Szczerość w związku – dlaczego jest ważna?

Szczerość w związku – dlaczego jest ważna?

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

08/02/2023

Szczerość w związku – dlaczego jest ważna?

Każdą relację trzeba budować na prawdzie. Bez niej nie da się iść dalej, bo ona zawsze będzie wychodziła na wierzch i zawsze będziemy się o nią potykać. Tylko po otwarciu wszystkich jesteśmy w stanie zbudować cokolwiek i ustalić własne granice w związku. Szczerość tworzy bezpieczną przestrzeń, w której obie strony mogą czuć się komfortowo, wyrażając swoje myśli, uczucia, potrzeby. 

Strach przed szczerością

Często zdarza się tak, że obawiamy się wstydu, niezrozumienia, braku empatii, krytyki czy zawstydzenia przed najbliższą nam osobą. Dlatego unikamy rozmów na tematy, które nas bolą, nie komunikujemy swoich potrzeb, ukrywamy swoje najgłębsze tęsknoty. Sądzimy, że nie otrzymamy zrozumienia. 

Czy taki związek jest autentyczny? Czy taki związek ma szansę przetrwać? Absolutnie NIE. Milczenie czy kłamstwo nie jest odpowiednią strategią, która pozwoli uchronić nas przed odrzuceniem. W takim związku będziemy się zwyczajnie dusić, bo nigdy do końca nie będziemy mogli być sobą. Tak naprawdę ukrywanie swoich prawdziwych uczuć, myśli i potrzeb tworzy dystans między partnerami, który tylko i wyłącznie powiększa się z czasem. 

Szczerość w związku dlaczego jest ważna?

Szczerość nie musi boleć 

To w jaki sposób wyrazimy swoje potrzeby, myśli i uczucia zależy tylko i wyłącznie od nas. 

“Z kim tam flirtujesz przez telefon?”,

”Jak ja do Ciebie dzwonię, jakoś nigdy nie masz przy sobie telefonu, a wdomu cały czas na nim wisisz”, 

“ Zwolnij! To nie rajd wyścigowy! Zobaczysz kiedyś to źle się dla Ciebie skończy”. 

Komunikując się w sposób pozbawiony agresji, bez ataku – wyrażając swoje potrzeby, a nie żądania – zmniejszamy ryzyko przed krytyką, złością i odrzuceniem ze strony partnera. 

Wszystkie nadmienione powyżej przykłady wyrażają nie naszą potrzebę, a właśnie koncentrują się na krytyce i naszych żądaniach. Pomyśl w jaki sposób możesz to inaczej zakomunikować?

Jeśli chcesz liczyć na empatyczne reakcje swojego partnera musisz sama formułować swoje komunikaty w sposób pozbawiony przemocy i agresji. Może nie zawsze spotkamy się z empatyczną reakcją naszego partnera – ale zdecydowanie istnieje większe prawdopodobieństwo zrozumienia naszych potrzeb. 

Szczerość podstawa udanych związków

Warto się przełamać i postawić na szczerość w związku pomimo naszego lęku i strachu przed odrzuceniem. “ Szczerość jest wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby. To wciąż rzadka umiejętność – dzielić się otwarcie z innymi ludźmi tym, co naprawdę się w nas dzieje i wyrażać, co chcielibyśmy od nich otrzymywać. Towarzysząca jej empatia i współczucie pozwalają uznać, co druga osoba przeżywa i o co prosi, a to daje szansę, by czerpać radość z prawdziwej bliskości, jaką w ten sposób możemy wspólnie tworzyć. Szczerość i uczciwość to bez wątpienia podstawa udanych związków. Tylko w ten sposób możemy zbudować zaufanie i wzajemny szacunek względem siebie”. 

Co nam daje szczerość i dlaczego jest ważna?

Kiedy jesteśmy względem siebie szczerzy, możemy lepiej siebie zrozumieć nawzajem i naprawdę dobrze poznać. Szczerość prowadzi do bliskości i pogłębienia więzi. Jeśli z kolei coś ukrywamy, okłamujemy, nie mamy szansy na zrozumienie i pokazanie tego kim naprawdę jesteśmy. Mówiąc prawdę — okazujemy naszemu partnerowi szacunek. Będąc szczerym, komunikujemy naszemu rozmówcy, że zależy nam na poznaniu jego zdania. Pokazujemy przede wszystkim to, że cenimy partnera, jego uczucia, jesteśmy ciekawi jego opinii oraz pokazujemy mu to, że chcemy się z nim dzielić ważnymi dla nas potrzebami i myślami. 

Bez wątpienia bycie szczerym zapewnia zdrową i dojrzałym komunikację. Kiedy okłamujemy siebie wzajemnie, to nie możemy sobie ufać, co prowadzi to do poważnych problemów w związku. Kłamstwo, milczenie — snuje w nas różne domysły, negatywne uczucia — poprzez to niszczymy swoją relację. Kiedy w naszej relacji nie ma szczerości, pojawia się pole do Domysłów. Zastanawiamy się, co jeszcze przed nami on ukrywa i dlaczego on to właściwie robi? Czy jemu w ogóle zależy na naszej relacji? 

Szczerość umożliwia rozwój naszego związku, ponieważ mamy szansę poznać siebie bliżej. Jeżeli w jasny sposób komunikujemy swoje potrzeby, partnerowi o wiele łatwiej jest zrozumieć nasze zachowanie i wykazać się w stosunku do nas empatią. Okazując szczerość partnerowi, nasz związek staje się bliższy i bardziej satysfakcjonujący.

Ponadto szczerość pozwala nam na większą kreatywność i ekspresję. Co to oznacza? Kiedy swobodnie wyrażamy siebie, jesteśmy bardziej spontaniczni, autentyczni, otwarci bardziej zrelaksowani, a nasz umysł nie jest zajęty wykrywaniem potencjalnych zagrożeń.

Szczerość to przede wszystkim pozytywny komunikat do partnera “Ufam Ci”, “Wiem, że mogę Ci wszystko powiedzieć”, “ Wiem, że będziesz blisko mnie”.  “Uczciwość wspiera bliskość, ponieważ bycie szczerym wobec kogoś pokazuje, jak bardzo nam na nim zależy, jak jest ważne dla nas i jak bardzo cenimy jego wkład w nasze życie. Szczerość jest oznaką siły. Aby być szczerym, potrzebna jest odwaga, zwłaszcza jeśli chodzi o przyznanie się do błędów. 

Przeczytaj również: 

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”