Dlaczego wybór przedszkola jest ważny?

Dlaczego wybór przedszkola jest ważny?

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

26/07/2022

Dlaczego wybór przedszkola jest tak ważny?

“Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, o tym jak żyć, co robić jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć – nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość ta nie znajdowała się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej, ale w piaskownicy

Oto lista rzeczy których się nauczyłem:

 • Dziel się wszystkim,
 • graj uczciwie,
 • nie wolno bić innych,
 • jeśli coś znajdziesz, odłóż to na miejsce,
 • sprzątaj po sobie,
 • nie zabieraj cudzych rzeczy,
 • przeproś, jeśli zrobisz komuś krzywdę,
 • umyj ręce przed jedzeniem,
 • spuszczaj wody w ubikacji.”

Jest jeszcze jedna rzecz, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę od razu: Nie sposób przejść przez życie w pojedynkę. Potrzebujemy do tego grupę wsparcia — rodziny, przyjaciół, towarzyszy, grupy terapeutycznej, drużyny sportowej, kościoła czy czegokolwiek innego. Przed szkolne zasady mają zastosowanie przez całe życie:

Kiedy wyruszasz poznawać świat, uważaj na drodze, podaj komuś dłoń i już jej nie puszczaj. Na zewnątrz jest niebezpiecznie — a nieraz samotnie. Potrzebujemy innych ludzi. Choćby niewielkiej grupki. Mądrości z przedszkola wracają do nas raz po raz przez całe życie. Oczywiście sformułowane w bardziej złożony, wielosylabowy sposób.”

 – Robert Fulghum

Przytoczone powyżej słowa świadczą o tym, że edukacja przedszkolna jest niezwykle ważna. Dlatego trzeba dokonać świadomego i właściwego wyboru przedszkola.

Badania Badania naukowe nad ludzkim mózgiem jednoznacznie dowodzą na kluczowe znaczenie wczesnego okresu życia dziecka dla jego rozwoju i przyszłości. “Dzięki neurobiologii rozwojowej lepiej rozumiemy, w jaki sposób doświadczenia we wczesnym życiu wpływają na różne etapy dalszego rozwoju. Słaby wczesny rozwój wpływa na zdrowie (fizyczne, psychiczne), zachowanie i uczenie się w późniejszym życiu”. – Importance of Early Childhood Education 

Najważniejszym okresem w życiu człowieka jest właśnie okres wczesnego dzieciństwa, który wpływa na jego rozwój i kształtuje jego przyszłość. “Zdrowe Wczesny rozwój dziecka, które obejmuje fizyczne, społeczne, emocjonalne i językowe domeny rozwoju, silnie Wpływa na jego dalszy los, zdrowie psychiczne i fizyczne, kompetencje w zakresie czytania i liczenia, powodzenie życiowe. A brak właściwej opieki na tym wczesnym etapie może prowadzić do wielu problemów takich jak otyłość, zahamowanie wzrostu, choroby serca. To co dzieje się z dzieckiem we wczesnych latach, ma kluczowe znaczenie dla trajektorii jego rozwoju i dalszego życia”. – Early child development

Dlaczego wybór przedszkola jest tak ważny?

Dlaczego wybór przedszkola jest tak ważny? 

Zazwyczaj jest to pierwszy znaczące środowisko rozwojowe poza domem rodzinnym. Świat dziecka znacznie się poszerza tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się po nim poruszać bardziej samodzielnie i świadomie. To właśnie tutaj zaczynają się pierwsze przyjaźnie. Przedszkole jest również miejscem gdzie dziecko stopniowo uczy się decentrować, czyli wychodzić poza własny do tej pory jedyny punkt widzenia.

Dziecko zaczyna zauważać i rozumieć, że wokół niego są również inni ludzie, którzy w różny sposób różnią się od niego. W ten sposób uczy się – obcowania z innymi ludźmi, buduje relacje, uczy się współpracy z innymi, ale również i dziecko zaczyna rozumieć, że inni ludzie mają swoje pragnienia i emocje i że nie można ich pomijać w realizacji własnych pragnień.

Uczy się zatem realizować swoje pragnienia w sposób, który nie narusza dobra innych ludzi — uczy się akceptowanych społecznie form działania. – J. Matejczuk

Nie jest więc obojętne jak zaplanujemy ten etap w życiu człowieka

Mój wybór przedszkola

Długo zastanawiałam się nad wyborem przedszkola dla mojego syna. Jestem bardzo wybredną i wymagającą osobą – myślę, że ma to związek po części z tym, że jestem pedagogiem – jak również stawiam na świadome rodzicielstwo.

Po roku uczęszczania mojego syna do Akademii Małych Einsteinów – mogę stwierdzić, że był to właściwy i najlepszy wybór! Chcecie dowiedzieć się, co go wyróżnia? Przeczytaj na blogu Akademii!

NIE JEST TO WPIS SPONSOROWANY!

Przeczytaj również: 

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

1 komentarz

 1. Joanna

  Wybór przedszkola to nie łatwa sztuka. Ja pewnie zapisałabym dziecko do placówki w miejscu zamieszkania, choć może to myślenie nie do końca jest dobre. Jako wychowana na wsi nigdy się nad tym nie zastanawiałam 🙂 Dzięki za sugestie!

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”