Test osobowości PERSO.IN – Model Wielkiej Piątki

Test osobowości PERSO.IN – Model Wielkiej Piątki

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

25/06/2021

Darmowy test osobowości

Zapewne znasz kilka testów osobowości. Część takich testów możesz nawet wykonać za darmo online. Tylko czy takie testy osobowości są wiarygodne? 

Czytasz horoskopy? Mój znak zodiaku to waga. Czytając charakterystykę tego znaku zodiaku, mogę sobie przypisać pewne cechy charakteru, które szczególnie wyróżniają ten znaku zodiaku, niektóre cechy, które mi się bardziej spodobają również podciągnę pod swoją charakterystykę (bo dobrze byłoby je mieć). 

“Waga jako znak zodiaku wesoła, uśmiechnięta, otwarta na innych ludzi. Waga posiada umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Ten znak zodiaku świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem zadań i potrafi znajdować niestandardowe rozwiązania problemów”. – Zgadzam się 

“Waga jest osobą spokojną, nie lubi zmian” – Nie zgadzam się – jeśli czytałeś/aś moje artykuły, to zapewne wiesz dlaczego. 

Właśnie coś w ten deseń, możesz przeczytać swój darmowy wynik testu osobowościowego wykonanego online i pewne cechy mniej lub bardziej będą się zgadzać, a inne w ogóle. Nawet jeśli przeczytasz ten swój wynik – to co z nim dalej zrobić? 

Powinnam pracować nad sobą, albo puścić w niepamięć? Albo może wykonać kolejny? Być może wyniki będą bardziej dla ciebie satysfakcjonujące. Właśnie tak jest z tymi testami darmowymi online. Wiem, bo z ciekawości wypełniałam. 

Alternatywa dla darmowych testów

Czy istnieje więc alternatywna dla darmowych testów osobowości, których wyniki powinniśmy traktować z przymrużeniem oka niczym horoskopy? Tak! Z pomocą przychodzą tu narzędzia płatne, których wiarygodność została zweryfikowana przez psychologów. Przykładem takiego narzędzia jest test osobowości PERSO.IN. Miałam okazję wykonać ten test osobowości i oczywiście z mojej ciekawości i otwartości na nowe doświadczenia – skorzystałam z okazji. Z mojego raportu możesz wsposób przejrzysty przeczytać, że jestem osobą otwartą i ciekawą. Nie mogę się z tym nie zgodzić!”

Test osobowości PERSO.IN

Czy wyniki testu zaskoczyły mnie? 

Przyznam szczerze, że wyniki testu osobowości nie szczególnie mnie zaskoczyły, ale dodam, że tylko dlatego, bo już wcześniej wykonywałam różne testy osobowości (darmowe jak również płatne). A poza tym jak wiesz z zawodu jestem coachem, na moim blogu znajdziesz różne artykuły o rozwoju osobistym. Ja również pracuje nad sobą (przeprowadziłam wiele sesji coachingowych, ale również z nich korzystałam) chcę mieć świadomość swoich ograniczeń, ale również cech, które są mi pomocne w moim codziennym życiu prywatnym i zawodowym. 

“Nasza osobowość się nie zmienia, a jeśli zmienia się to nie w jakiś diametralny sposób”Patrycja Borowska

Jeśli wyniki mnie nie zaskoczyły to pewnie zastanawiasz się czy mogę Ci polecić wykonanie tego testu – jak najbardziej polecam. 

Jeśli już wiesz, że to nie był mój pierwszy test osobowości, to mam do czego porównać. 

Czym wyróżnia się ten test: 

 • Otrzymałam przejrzyste, prostym językiem napisane wyniki – sama mogłam je przeanalizować. Z kolei, jeśli coś było dla mnie niezrozumiałe, bądź wzbudzało pewną wątpliwość – mogłam omówić mój wynik podczas konsultacji, jaką można odbyć po wykonaniu testu. Podkreślam można, ale nie trzeba. 
 • Konsultacja z trenerem PERSO.IN – ja skorzystałam z tej możliwości (jak już pisałam, ja jestem ciekawa) szkoda, byłoby z tej możliwości nie skorzystać. Dlaczego? Bo trener może podpowiedzieć ci, jak lepiej analizować swoje wyniki i jak z nich korzystać. Poza tym, tak jak pisałam w punkcie pierwszym – jeśli coś wzbudziło twoją wątpliwość, masz okazję o tym porozmawiać. A ja przy okazji dziękuję pani psycholog Patrycji Borowskiej za szczegółowe omówienie raportu testu. 
 • Możesz wybrać dowolnego trenera PERSO.IN (posiadającego certyfikację do korzystania z narzędzi PERSO.IN) z którym skonsultujesz swoje wyniki testu osobowości. 
 • Moje wyniki sprawdziły się – tak jak pisałam wyżej, nie były dla mnie dużym zaskoczeniem (w przeciwieństwie do opisu cech charakteru znaku zodiaku – Wagi).
 • “Chociaż w psychologii istnieje wiele perspektyw patrzenia na osobowość, to można przyjąć, że największą popularność w metodologii testów do osobowości zyskała teoria pięcioczynnikowego modelu osobowości zwana też modelem Wielkiej Piątki”. (Psychologia pracy i organizacji – N. Chmiel)
Test osobowości PERSO.INModel Wielkiej Piątki

Test osobowości PERSO.IN – Model Wielkiej Piątki 

“Wielka Piątka (ang. Big Five) to najbardziej rzetelna i sprawdzona teoria cech osobowości. Teoria ta przyjmuje, że osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych (oraz trzydziestu mniejszych), których natężenie możemy opisać na skali (np. 1-10). Ze względu na pięć podstawowych obszarów Wielka Piątka znana jest również jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości lub OCEAN (akronim od angielskich nazw skal głównych).

Są to:

Test osobowości – to nie test IQ 

Test osobowości, to nie test na inteligencję – nie obawiaj się, że wyjdzie ci jakieś “bezmózgowie”, albo, że masz złą osobowość (cokolwiek to dla ciebie znaczy). 

Jak zapewniają na swojej stronie, a ja mogę tylko potwierdzić, że badanie PERSO.IN

“Nie są to zadania logiczne ani matematyczne. Nie sprawdzamy Twojej wiedzy, umiejętności czy inteligencji. Przygotowane sformułowania dotyczą codziennych sytuacji i tego, jak się w nich zachowujesz. Pamiętaj: każda osobowość ma swoje plusy i minusy. Najgorszą opcją jest to, że jej nie znasz. Właśnie możesz to zmienić!” 

Dostęp do kwestionariusza wraz z obszernym Raportem Osobistym można zakupić – tutaj!
A jeśli ktoś z was chciałby zacząć od czegoś małego to ma możliwość wykupienia OnePagera
Był to wpis sponsorwany przez PERSO.IN. Wszystkie artykuły sponsorowane na mojej stronie są zgodne z założoną filozofią strony odrudej.pl. Nie reklamuje produktów i usług, których sama bym nie użyła.
Jak odbyć test

Artykuły

Inne artykuły

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

2 komentarze

 1. hania

  ciekawy wpis

 2. Nika

  Zawsze lubiłam takie testy. Motto: lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć, bardzo się u mnie sprawdza.
  Pytanie tylko co z tą wiedzą zrobić? Określimy typ osobowości, a wraz z nią model życia, który nas uszczęśliwi czy predyspozycje do pracy idealnej, a później zderzymy się z rzeczywistością. Nie zawsze człowiek ma możliwość zmiany pracy, wyprowadzki itd. Niby dużo zależy od naszych chęci, ale są też inne czynniki: opieka nad kimś chorym, kariera drugiej połówki możliwa tylko w miejscu X.
  Więc o ile podobają mi się te testy, o tyle nie mam pomysłu jak je przełożyć na życie.

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”