5 Kroków na drodze od Marzeń do ich Realizacji – Nie rezygnuj z marzeń!

Tylko dlatego, że wymaga to od ciebie czasu, wysiłku i zaangażowania.

Czas i tak upłynie a wysiłek też trzeba gdzieś ulokować. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, zapewniam cię, że samo się to za ciebie nie zrobi. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za to co masz, za to co się w twoim życiu zadzieje.

Zamień strach w odwagę

Łatwo się czyta trudniej wykonać. Strach towarzyszy każdemu człowiekowi. Trzeba się z nim zmierzyć w wielu sytuacjach w naszym życiu. Nikt nie jest wolny od tego negatywnego uczucia. Musimy stawić mu czoła. Poczucie strachu nie może nami zawładnąć. Nie może nas paraliżować przed działaniem, jakiego chcemy się podjąć.

„Bez strachu nie ma odwagi. Jeśli się czegoś boisz – powinieneś to zrobić. Warto doświadczyć życia w każdej jego minucie, a nie tylko próbować je przetrwać” – Inspiracja z książki Pełna MOC życia – Jacek Walkiewicz

Wykorzystajmy strach jako źródło naszej motywacji. Strach wcale nie jest taki straszny, jak nam się wydaje. Dzięki niemu wiele przeszkód, już pokonaliśmy w naszym życiu. 

Nie obawiaj się nadchodzących zmian, tylko dlatego, bo nie wiesz jak będzie wyglądała twoja przyszłość kiedy zaczniesz działać. Nawet jeśli nic nie będziesz robić, dalej nie będziesz wiedział, jak twoja przyszłość będzie wyglądać.

Jeżeli podejmujesz się działania, masz poczucie sprawczości, kontroli nad swoim życiem. Nawet jeśli coś się nie uda, tak jakbyś tego chciał. Będziesz wiedział, że spróbowałeś. Dałeś z siebie wszystko. Nie wrócisz do swoich wspomnień z poczuciem, trzeba było spróbować, mogłem to zrobić. Gdybym tylko mógł cofnąć czas. 

Żeby pokonać strach, przypomnij sobie sytuacje w których go doświadczyłeś. Kiedy twój strach brał górę, nad twoim życiem? Przypomnij sobie pierwsze egzaminy w szkole, pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Pierwsza podróż za granicę. 

Wszystko co pierwsze i nowe wzbudza w nas poczucie niepewności i strachu. To normalne, że się obawiasz tego, co nie jest znane.

W ostateczności napisaliśmy te egzaminy, ba nawet dobrze zdaliśmy! Przyjęto nas do wymarzonej pracy. Jak się później z tym czuliśmy? Kiedy już to wszystko się zadziało w naszym życiu? Strach nas opuścił, nie wiadomo nawet kiedy. Zapomnieliśmy już o tym negatywnym towarzyszącym uczuciu. Jedyne co mamy teraz w myśli to radość ze zdanego egzaminu czy nowej pracy. Często samo wyobrażenie danej sytuacji, która ma się wydarzyć w przyszłości, bardziej nas przeraża. Jak faktycznie ma to miejsce w rzeczywistości. 

Czego się najbardziej obawiamy? Tego, że nam się nie uda. Poniesiemy porażkę. Nasze działanie zakończy się zwyczajnie niepowodzeniem. Obawiamy się, że zostaniemy wyśmiani przez otoczenie, reakcji naszych bliskich.

“Jeśli Twoje marzenia cię nie przerażają, to znaczy, że są za małe” Richard Branson

Zadaj sobie pytania:

🟠 Czego tak naprawdę się boisz? 

🟠 Co Cię powstrzymuje? 

🟠 Czy byłeś już w podobnej sytuacji?

🟠 Jak sobie z nią poradziłeś?

🟠 Co może się najgorszego wydarzyć jeśli spróbujesz? 

„Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, ale na umiejętności działania mimo niego”. – Shelogh Brown

Wyznacz jasny cel 

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, to tam nie dotrzesz. Musisz mieć jasną wizję, tego czego tak naprawdę pragniesz. Wizja ta nie może być zamglona. Musisz zobaczyć każdy szczegół, detal, swojego wyobrażenia, gdzie chcesz się znaleźć. Dlaczego tam zmierzasz? Dlaczego zdecydowałeś się na tą podróż?

Ciężko jest osiągnąć coś, co nie zostało dokładnie określone. Nie mając szczegółowej, jasnej wizji do czego zmierzamy, obniżamy swój poziom motywacji. Każda przeszkoda jaka stanie nam na drodze, może nas zniechęcić do dalszej podróży. 

Określ swój cel w najmniejszych detalach. Jeśli chcesz otworzyć firmę. Co to za firma, czym będziesz się konkretnie zajmował, jaki to będzie rynek, do kogo kierujesz swoje produkty, co chcesz sprzedawać, jak będziesz to robił. Chcesz pracować sam albo kogoś zatrudnić. Jak ta firma ma wyglądać za rok za pięć lat. Sprecyzuj dokładny czas realizacji. Deadline, żeby tego nie odkładać, nie przeciągać w nieskończoność. Napisz konkrety plan działania. Do którego, będziesz mógł się w każdej chwili odwołać Sprawdzając czy jesteś na właściwej ścieżce albo z niej zboczyłeś.

Sporządź plan działania, żebyś nie poczuł się zagubiony, kiedy stanie na drodze jakaś przeszkoda. Im bardziej szczegółowo wszystko opiszesz, tym szybciej i bardziej będziesz mógł się cieszyć, rezultatami swoich działań. 

Zadaj sobie pytania:

  • Dlaczego jest to dla mnie ważne?
  • Z jakiego powodu chce zrealizować mój cel?
  • Co się zmieni w moim życiu jak już go osiągnę? 
  • Czego potrzebuję do osiągnięcia celu?
  • Po czym poznam, że mi się udało?
  • Kto jeszcze na tym skorzysta? 
  • Co lub kto będzie mnie motywować w trudnych chwilach?
  • Jak moje życie będzie wyglądało za 5, 10 lat?
  • Jak bardzo jestem zmotywowany w skali od 1 do 10 żeby osiągnąć zamierzony cel?
paper 3309829 1920

Działaj! 

Odkładanie wciąż na później nic nie pomoże. Samo nic się za ciebie nie zrobi. Dążenie wciąż do perfekcji, żeby tylko później zacząć, też nic nam nie da. Przeczytanie kolejnej książki, ukończenie kolejnego kursu, obejrzenie kolejnego filmu. Wiecznie będziemy czuli się nieprzygotowani do wystartowania.

Zawsze coś jeszcze będzie do zrobienia, żeby poczuć się pewniej. Po prostu zacznij działać. Tylko wtedy, przekonasz się, czy twój plan jest właściwy, czy wymaga ulepszeń. Poprzez działanie nabywasz niezbędnego doświadczenia w drodze do celu. Wszystko co będzie Ci potrzebne w twojej podróży, nauczysz się we właściwym czasie.

Uwierz w siebie

Brak wiary w siebie to jeden z największych problemów z jakimi się zmierzamy. Mamy przekonanie o tym, że czegoś nam brakuje, żeby osiągnąć nasz cel. Uważamy, że jesteśmy mniej wartościowi niż inni. Nie mamy w zasadzie nic światu do zaoferowania.

Brak wiary w siebie i nasze umiejętności powoduje, że nie chcemy się “wychylać”. Żyjemy jak większość społeczeństwa. Mamy przekonanie, że i tak nie jesteśmy w stanie osiągnąć coś więcej. Bo nie mamy ani do tego predyspozycji ani odpowiednich warunków. 

Uwierz w siebie zmierz się z samym sobą.

“Jeśli pokonasz samego siebie to nic nie stanie Ci już na drodze”. 

Wyjdź ze swojej strefy komfortu i poznaj w pełni swoje możliwości. Może nauczysz się czegoś nowego, o sobie samym. Sprawdź swoje siły. Nie zaśmiecaj swojego umysłu negatywnymi wyobrażeniami o sobie samym. Wiara w siebie i swoje możliwości czyni cuda. 

„Uwierz w siebie, a to co myślą inni, nie będzie miało znaczenia” Ralph Waldo Emerson

write 593333 1920
Bądź systematyczny i konsekwentny w działaniu

Nie napiętrzaj sobie obowiązków na dwa dni. A później z zadowoleniem, że już coś zrobiłeś, dajesz sobie przerwę na pięć dni. Twierdząc, że już się napracowałeś. Kształtuj pozytywne nawyki. Systematyczność, konsekwencja w działaniu wchodzi nam w krew. 

Gdy odkładamy coś na dłuższy okres, zaczynamy zapominać do czego dążymy. Przekładamy to w czasie, bo ciężko jest nam zebrać się, żeby ponownie zasiąść do pracy. Wykonując coś systematycznie stajemy się w tym biegli, chętniej to wykonujemy. Jeśli coś robimy chętnie to i efekty naszej pracy są lepsze. Systematyczność sprawi, że szybciej będziemy mogli zauważyć rezultaty włożonego wysiłku. Nie zatrzymuj się w drodze do celu, każdego dnia rób choć mały krok naprzód.

Zaplanuj czas swojej pracy, w którym będziesz się zajmował tylko wyłącznie kolejnym punktem z listy zadań do zrealizowania. Ogranicz bodźce, które cię rozpraszają. Nie trać czasu na niepotrzebne wpatrywanie się w ekran telefonu. Media społecznościowe mogą jak najbardziej poczekać.

Oczywiście odpoczynek też jest ważny, jednak nie róbmy dłuższych przerw, niż faktycznie potrzebuje tego nasz organizm.