Coaching Rozwiązuje Problemy Luksusowe

Do coacha na sesję nie może przyjść normalny śmiertelnik, bo przecież go zwyczajnie nie stać na taką usługę. Nie raz spotkałam się z zapytaniem na różnych grupach facebookowych:

“Jakiego coacha z Krakowa (Wrocławia, czy innego miasta) polecacie?” odpowiedź: “ A stać Cię?”

Jestem przekonana, że taka osoba nawet wcześniej nie korzystała wcześniej z coachingu, ale utarło się, że z takich usług mogą korzystać tylko osoby, które nie mają co robić z pieniędzmi. Tak bardziej dosadnie: Coaching jest dla ludzi bogatych – NIE PRAWDA! 

Nie raz usłyszałam również, że coaching rozwiązuje problemy luksusowe. Co znaczy problemy luksusowe? 

Problemy luksusowe – problemy z którymi każdy człowiek nie mający kasy na coaching musi poradzić sobie sam,

Problemy luksusowe – problemy błahe, które nie są żadnymi problemami jak np: 

  • praca nad nieśmiałością, 
  • praca nad poprawą relacji w związku,
  • praca nad wyborem ścieżki zawodowej,
  • praca nad niezdrowymi nawykami. 
Coaching rozwiązuje problemy luksusowe

Coaching Rozwiązuje Problemy Luksusowe

 

Innymi słowy, można by rzec, że coaching został wymyślony tylko po to, by wmówić ludziom, że mają problemy, nad którymi warto pracować, robiąc na tym niezłą kasę.

Nie zgadzam się! Jestem coachem, korzystałam z sesji coachingowych (nie raz, nie dwa)

Czy wydałam fortunę? Niespecjalnie. Czy miałam problemy luksusowe? W żadnym wypadku. Były to problemy bardzo dla mnie ważne do przepracowania, problemy nad którymi chciałam pracować, aby nastąpiła zmiana. Były to problemy, które przeszkadzały mi zrobić kolejny krok do przodu w moim życiu.

Ty też zapewne słyszałeś, czytałeś, że coaching rozwiązuje problemy luksusowe, że sesja coachingowa kosztuje miliony, że nie byłoby Cię stać na coacha, albo coaching to głupota. 

Zdecydowanie tak nie uważam! 

Zawód stomatolog, też jest dla bogaczy?

Można przecież tak stwierdzić, jeśli klient idzie do dentysty wyrwać wszystkie zęby i wstawia implanty – też można powiedzieć: klient miał problem luksusowy, bo zamiast implantów mógł zrobić sobie protezę. Klient chciał sobie zapewnić komfort, który ma mu posłużyć kolejne kilkanaście lat. Zapewniam, że wizyta u coacha nie kosztuje tyle co wymiana wszystkich zębów na implanty. Coaching indywidualny nie kosztuje również tyle co jeden implant.  Zaznaczam coaching indywidalny, bo troszkę inaczej to wygląda w biznesowym (przeważnie jest to coaching – grupowy)

Zawód fryzjer też jest dla bogaczy? Masz nożyczki w domu? Problem rozwiązany. 

Zawód dietetyk również dla bogaczy? Po prostu nie obżeraj się, po problemie. 

Każdy z nadmienionych zawodów jest ważny, zawód dentysty szczególnie ważny – bo od niezdrowych zębów, powstają inne choroby, groźne dla naszego organizmu. 

Dietetyk z kolei dzięki swojej wiedzy może wskazać co powinniśmy wprowadzić do swojej diety, co wykluczyć, czego zdecydowanie nie wolno nam spożywać przy chorobie np.:Hashimoto, jakich produktów, przypraw unikać.

Można stwierdzić, że przecież w dzisiejszych czasach wszystko można przeczytać w internecie. No niestety, ale nie wszystko. 

Przychodząc do coacha z problemem nieśmiałości, można stwierdzić: co to w ogóle za problem? Można samemu nad tym popracować.

Jeśli klient potrafiłby sam nad tym popracować, nie chciałby pójść z tym do coacha.

Co klient zyska pracując nad tym problem? 

  • wzmocni swoją pewność siebie, 
  • nie będzie obawiał się dialogu z drugą osobą,
  • zacznie mówić co myśli,
  • nie będzie chował się po kątach podczas imprezy integracyjnej w pracy, 

Co jeszcze może zyskać klient pracując nad swoją nieśmiałością?

Klient poprzez to może zmienić swoje życie! Dlaczego? Gdy klient będzie bardziej otwarty na otoczenie, pozna więcej kontaktów, poznając więcej kontaktów – (być może kiedyś w przyszłości – będzie chciał zmienić pracę) któryś z kontaktów mu w tym pomoże, zmieniając pracę, zmieni się jego komfort życia. Czy w takim razie praca nad nieśmiałością to na pewno problem luksusowy? Czy jest to problem błahy?

Wystarczyło popracować właśnie nad nieśmiałością, by tyle pozytywnych zmian, zadziało się w życiu klienta.  

Life coaching

Coaching rozwiązuje problemy luksusowe

 

Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem w tytule. Dlaczego?

Idąc do dentysty, naprawiając zęba, bądź uzupełniając ubytki — masz święty spokój na jakiś czas.

Idąc do fryzjera, ścinając włosy, farbując je — masz ładny wygląd, czujesz się lepiej i również masz spokój na jakiś czas.

Idąc do dietetyka, stosując się do diety — czujesz się lepiej i również masz efekty na długi czas.

Idąc do coacha, pracując nad swoimi słabszymi stronami, wybierając ścieżkę zawodową, również masz komfort, czujesz się lepiej, a to, co wypracujesz w tym czasie, być może w ogóle już nie wróci (np. przytoczony wcześniej problem nieśmiałości).

Coach — zawód jak każdy inny, coach nie rozwiązuje problemów luksusowych, ale normalne problemy, którzy mają normalni ludzie.

Nie stać Cię na tę usługę, to zwyczajnie nie skorzystasz, ale tak samo będzie z innymi usługami. Nie stać Cię na wizytę u dentysty — to skorzystasz, ale na NFZ — w zależności co masz do zrobienia. Nie stać Cię to też nie skorzystasz z usług: dietetyka, fryzjera, kosmetyczki — to też jest pełen rodzaj luksusu. Natomiast to ty wybierasz, na co chcesz wydać swoje pieniądze. Czy wolisz mieć piękną fryzurę, pomalowane paznokcie, zgrabną sylwetkę (nad tym również można pracować z coachem), czy opracowaną strategię firmy, którą chcesz założyć? To od Ciebie zależy, w co chcesz inwestować i co jest dla Ciebie ważne.

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł z pewnością zainteresuję Cię również: Coaching w życiu codziennym

Jeśli podoba Ci się to co piszę udostępnij proszę dalej!