Trudne pytania, których nie chcemy sobie zadać!

Pytania, których nie chcemy sobie zadać

Coaching jest niewygodny i dlatego czasem nie działa. Co mam na myśli pisząc te słowa? 

Coach podczas sesji stawia klientowi pytania, których sam klient nie zadałby sobie, a nawet jeśliby sobie je zadał, to nie udzieliłby na nie odpowiedzi (nie dlatego, że tej odpowiedzi nie zna, doskonale zna odpowiedź na pytania, ale boi się konfrontacji z samym sobą).

Dlaczego? Bo właśnie są to pytania, których nie chcemy sobie zadać! Unikając odpowiedzi na te ważne pytania, nie ma możliwości, aby w naszym życiu zadziała się zmiana. Podając nieprawdziwą odpowiedź na zadane pytanie, stoimy w miejscu. Dlatego coaching nie ma prawa w tym przypadku zadziałać. 

Jeśli chcemy by w naszym życiu zadziała się zmiana, musimy być szczerzy sami ze sobą. By w naszym życiu zadziała się zmiana, trzeba zacząć od siebie. To nie jest łatwe zadanie. Musimy zmienić nawyki, sposób myślenia, a przede wszystkim musimy być szczerzy względem siebie samych. 

Pytania, których nie chcemy sobie zadać

Pytania, których nie chcemy sobie zadać!

Możesz zwierzać się przyjaciółce, że nie możesz podjąć się teraz pracy bo: męża całymi dniami nie ma w domu, dzieci chorują, a w dodatku mają tyle obowiązków, że nie masz jak tego pogodzić, a do tego mąż w ogóle Ci nie pomaga. 

Możesz zwierzać się przyjaciółce, że twój partner jest taki oziębły, tak mało spędzacie ze sobą czasu, bo:  ma teraz tyle na głowie w pracy, a poza tym ostatnio ten koronawirus szaleje, tyle zwolnień się szykuje, nie ma możliwości, by zbliżyć się do partnera. 

Możesz zwierzać się, że teraz biznes ci nie wypalił, bo: zaczęłaś w nieodpowiednim momencie, a do tego akurat nałożyło się tyle finansowych zobowiązań, że nie można zainwestować w to, czy tamto. 

Może to co mówisz to prawda, ale może wygodniej ci jest, w ten sposób udzielić odpowiedzi? Ty znasz prawidłową odpowiedź. Ty wiesz czy, mówisz prawdę, czy coś ukrywasz, by usprawiedliwić siebie. Możesz oszukiwać innych, ale siebie nie oszukasz. To jest klucz! 

(Jeśli spotkałeś się ze stwierdzeniem, że coaching nie działa – to teraz już wiesz dlaczego. Jak ma zadziałać? Coach zadaje pytania, ale nie siedzi w twojej głowie). 

Pytania, których nie chcemy sobie zadać

Pytania, których nie chcemy sobie zadać! Coaching nie działa! 

Jak masz ruszyć z miejsca, jeśli tak naprawdę wygodnie Ci tam gdzie jesteś w chwili obecnej. Wygodnie, a zarazem nie wygodnie. Wygodnie pod tym względem, że nie koniecznie chcesz wychodzić ze swojej bezpiecznej przystani, nie chcesz podejmować ryzyka, nie chcesz wkładać to aż tyle wysiłku, już przyzwyczaiłeś się do tej sytuacji. Nie wygodnie dlatego, bo jednak oczekujesz od siebie czegoś więcej, ale boisz się porażki, nie wygodnie dlatego, bo czujesz, że stoisz w miejscu, porównując siebie z innymi czujesz się gorszy. 

Pamiętaj: Szczerość z samym sobą, to pierwszy krok do sukcesu i do odzyskania miejsca przy sterach swojego życia, żeby można było coś naprawić lub zepsuć do końca. Wszystko jedno, bo tak naprawdę chodzi o to by ruszyć z miejsca. 

Jak pisała autorka A. Ornatowska – Kochani, życie płynie do przodu raz szybciej, raz wolniej, ale zawsze do przodu. I choć jest to złudzenie, bo jesteś ciągle w tej samej chwili zwanej teraźniejszością, to przed Tobą jest tylko przyszłość, koniec i kropka. Bez względu na to jaki kierunek obierzesz, w chwilę po tej chwili znajdujesz się w przyszłości, czyli teraźniejszości – sam wiesz o co chodzi. Zatem naprawdę warto się zastanowić, gdzie chcesz być za jakiś czas od teraz – nie dla rodziców, małżonków czy dzieci, tylko dla siebie, żeby Twoje życie stało się dokładnie takie jakie chcesz. 

Może to jest odpowiedni czas, by usiąść wygodnie w fotelu z kawą, grzańcem, czerwonym winem, orzeszkami i pozwolić sobie na chwilę zastanowienia się nad prostym pytaniem:

Czego chcę od życia? Co jest dla mnie teraz ważne? Dlaczego mi na tym zależy? Jak mogę to osiągnąć? Jak chce przywitać moje czterdzieste, pięćdziesiąte, osiemdziesiąte urodziny? Co mnie cieszy? Co sprawia mi radość? Co lubię robić? W czym chce się spełnić? 

Nie koncentruj się na negatywach, swoich słabszych stronach, czego nie potrafisz, czego nie masz – bo my mamy do tego tendencję, tym razem zrób wyjątek i skup się w pełni i całkowicie na tym czego chcesz – tak szczerze z głębi serca. To przecież Twoje życie i tylko Ty wiesz, co uczyni Cię szczęśliwym! 

Odpowiedz sobie szczerze, czy jesteś tu i teraz w takim miejscu swojego życia, gdzie wszystko Ci odpowiada? Jeśli tak to gratuluję i życzę dalszych sukcesów! Jeśli nie to może warto byłoby coś zmienić? 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, będzie mi miło, jeśli udostępnisz go dalej! Pozdrawiam i cieszę się, że do mnie zaglądasz! 

Warto przeczytać: