Czym jest coaching?

Czym jest coaching?

Na temat coachingu zapewne już nieraz miałeś okazję usłyszeć. Co nieco pewnie orientujesz się, czym może być coaching. Czy jednak na pewno wiesz: czym jest coaching?

Czym jest coaching?

 

Dlaczego zadaje Ci to pytanie?

Zadaje Ci to pytanie, ponieważ jest to zawód nieregulowany prawnie, co w rzeczywistości oznacza, że każdy z nas może przedstawiać się jako coach. W tym właśnie tkwi bardzo duży problem. Osoby, które się w tym nie specjalizują, mogą rozpowszechniać nie prawdziwą, zniekształconą wiedzę na temat tego: czym jest coaching. Poprzez takie właśnie osoby — coaching traci na swojej wartości.

W rzeczywistości coaching wykorzystuje szereg potężnych narzędzi, dzięki którym możemy dokonać potężnych zmian w wielu obszarach naszego życia.

Czym jest coaching?

Coaching to proces wyposażania ludzi w wiedzę, narzędzia i możliwości, których potrzebują do rozwoju siebie, aby stać się bardziej skutecznymi i efektywnymi.

Przedstawiciele International Coaching Community (ICC) definiują coaching jako proces “którego głównym celem jest wzmocnienie Klienta oraz wspieranie Go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany (w oparciu o własne odkrycia, wnioski, zasoby)”.

International Coach Federation (ICF) definiuje coaching jako: „towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego”.

„Coaching jest doskonaleniem kompetencji w obszarze, który chce rozwijać Klient. Pomaga ludziom w stawaniu się tym, kim chcą być. Coaching — wydobywa i wzmacnia to, co w ludziach najlepsze”.

Jeszcze inna definicja coachingu mówi, że: coaching to profesjonalnie prowadzony proces, który inspiruje klientów do maksymalizacji ich potencjału osobistego i zawodowego.

Wszystkie powyższe definicje są prawdziwe i sprowadzają się do jednego: do lepszego poznania siebie, do odblokowania naszego potencjału, spojrzenia na nasze życie z szerszej perspektywy i dostrzeżenia możliwości, jakie mamy.

 

czym jest coaching

Co składa się na rolę coacha?

  • Wspieranie,
  • wzmocnienie,
  • pomoc w określeniu celów,
  • pomoc w poszerzeniu perspektywy i zdobywaniu większej samoświadomości.

Coach nie ocenia, nie doradza, nie koncentruje się na traumach z dzieciństwa, nie koncentruje się na przeszłości, koncentruje się natomiast na teraźniejszości i przyszłości. Coaching to nie psychoterapia!— jak też można często usłyszeć.

„Technika coachingu polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania”.

Cechy charakterystyczne coachingu – przeczytasz tutaj 

Chcesz poznać rodzaje coachingu – przeczytaj tutaj 

 

czym jest coaching

Przykra prawda — amatorski coaching zepsuł cały zawód.

 

Przez wizerunek właśnie takich coachów (którzy przeczytali jedną książkę na ten temat i zaczynają siebie nazywać coachem) cierpi wizerunek całego zawodu.

Bycie coachem jest modne to i ja nim będę.

Dzięki takim osobom powstał fanpage na Facebooku: Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty.
Na stronie Oli Budzyńskiej (Pani Swojego Czasu) możemy przeczytać: „Nie jestem coachem, robię głupie miny i czasem mówię „dupa”. Jeśli to dla Ciebie problem, to raczej się nie polubimy”.

Lubię czytać Olę Budzyńską, lubię do niej zaglądać — ja w przeciwieństwie do niej jestem coachem. Jak natomiast odebrałam ten opis? Nie jestem coachem (nie bój się, nie jestem coachem, nic Ci nie zrobię, możesz czuć się bezpieczny) To jest tylko taki mój osobisty odbiór. Dlaczego miałaby inny powód, żeby to podkreślić, że nie jest coachem? Jeśli ktoś kimś nie jest, to logiczne jest, że tego nie nadmienia. ”Nie jestem weterynarzem, robię głupie miny…”. albo „Nie jestem stomatologiem, robię…”. Sama nie wiem, co Ola miała na myśli, podkreślając to, że coachem nie jest.

W każdym razie wydaje mi się, że właśnie przez amatorski coaching, niektóre osoby nie chcą nawet przyznać, że są coachami. (teraz nie mam na myśli Oli Budzyńskiej, bo myślę, że ona faktycznie coachem nie jest).

Ja wiem: czym jest coaching, a czym nie jest. Chcesz wierzyć, czy nie – coaching ma ogromną moc! – to żadna forma reklamy. Po prostu wiem, o czym piszę. Wiem, w czym mi pomogły sesje coachingowe i cieszę się ogromnie z tego: jak wiele moich klientów dokonało trudnych zmian w swoim życiu — właśnie poprzez nasze sesje.

Coaching ma wielką moc!

Chcesz skorzystać z coachingu? Po prostu sprawdź jaką szkołę ukończył coach, czy w ogóle ukończył cokolwiek. Sprawdź coacha, zanim skorzystasz z tej formy pomocy, wówczas masz mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdziesz się u coacha — amatora.

Mam nadzieję, że już wiesz czym jest coaching, a czym nie jest! 

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, proszę podziel się nim z innymi. Dziękuje! 

Więcej w tym temacie napisałam w artykule: Świadomość – czym jest coaching