Świadomość czym jest Coaching?

JAK W RÓŻNY SPOSÓB LUDZIE POSTRZEGAJĄ COACHING I PRZEKAZUJĄ SWOJĄ OPINIE DALEJ 

Chciałabym poniżej przytoczyć wypowiedzi znajomych, a także osób mniej znajomych. Są to wypowiedzi z okresu, kiedy zaczęłam uczyć się tego zawodu i byłam bardzo podekscytowana oraz zainspirowania tą pracą, gdyż zauważyłam skuteczność tej dyscypliny.

Nie tylko ja sama dokonałam wielu zmian w moim życiu, nad którymi chciałam pracować, ale również moi klienci, byli pod wrażeniem ich FLOW. Moją energią chciałam zarażać innych, jednak były to osoby które bardzo sceptycznie niestety podchodziły do tematu.

ALE JA NIE POTRZEBUJE COACHINGU PRAWDA? 

„Wiesz, nie chce z tego korzystać. Jak dla mnie Coach- to po prostu taki psychoanalityk albo psychoterapeuta. Tylko, że nazwa pewnie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, żeby to tak ładnie, modnie brzmiało”.

„Ale ja nie potrzebuje coachingu prawda? Wszystko ze mną dobrze?” (i uśmiech na twarzy, że jej coaching nie dotyczy, że nie musi z niego skorzystać, że nic jej nie dolega).

Odpowiedź na to jest prosta: oczywiście, że nie potrzebujesz. Jeżeli nie masz potrzeby rozwoju, podniesienia swoich umiejętności. Nie masz potrzeby zmiany. Być może na lepsze (w Polsce praktycznie każdy na coś narzeka i chciałby coś zmienić…).  Poznania i sprawdzenia nowych możliwości, rozwiązań, które w szybszy, bądź w skuteczniejszy sposób, doprowadzą Cię do wyznaczonego celu. Oczywiście, jeśli nie chcesz tego. To TAK – nie potrzebujesz coachingu. Nic ci złego nie dolega:). Coaching dla odważnych.

„wiesz,miałam zajęcia z coachem, który chciał Nam przedstawić, co to jest jak przebiega taka sesja i to mnie całkowicie uprzedziło – ta osoba skakała, wymachiwała rękami, śmiała się, miała pełno energii, pełno entuzjazmu, coś mówiła od rzeczy i nie wiadomo co jej właściwie dolegało – taka małpka.”

świadomość czym jest coaching

STRATA CZASU 

Kiedy przed założeniem własnej działalności poszukiwałam pracy. W zawodzie coacha. Wyglądało to mniej więcej w taki sposób: czytałam ogłoszenie: „poszukuje coacha…bla bla bla”. Odpowiadałam, przesyłając CV. Zadzwonili i zaprosili na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy już znalazłam się na rozmowie, okazywało się, że ta praca nie miała nic wspólnego z coachingiem-był to np. consulting (w którym miałabym się na podstawie jakiejś książeczki nauczyć, w jaki sposób powinnam klientom udzielać informacji, miałam po prostu przekazywać wyuczony tekst! Nie rozumiałam, co to miało wspólnego z coachingiem i dlaczego po prostu nie napisali w ogłoszeniu nabór na stanowisko konsultanta? Przede wszystkim na pewno nie straciłyby obie strony swojego cennego czasu.

DLACZEGO LUDZIE NIE CHCĄ KORZYSTAĆ Z USŁUG COACHA?

COACHING DLACZEGO TAKI STRASZNY?

  • Strach przed zmianą– człowiek z reguły obawia się zmian i to w zasadzie chyba jakichkolwiek zmian. Najchętniej oczywiście chciałby coś zmienić. Nie koniecznie siebie, lecz wszystkich innych dookoła. Zmiana wzbudza w nas poczucie niepewności, jakiejś niewiedzy. Komunikuje nam również, że powinniśmy podjąć jakiś wysiłek. Coś musimy zrobić. Podjąć się aktywności w tym kierunku, być za coś odpowiedzialni. Obawiamy się przeszkód, trudu, wysiłku, większego zaangażowania oraz niepowodzenia- ale pamiętaj,KAŻDY MA TO NA CO SIĘ ODWAŻY.  Oczywiście w życiu są też zmiany, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Powinniśmy mieć świadomość, że „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”-Heraklit z Efezu. 
  • Strefa komfortu– trzeba ją opuścić, ponieważ żeby cokolwiek zmieniło się w naszym życiu, trzeba zacząć od siebie- musimy o tym pamiętać, jest akcja – reakcja, to co znamy, jest dla Nas bezpieczne, natomiast co nowe jednocześnie nas fascynuje, pociąga, motywuje, ale i jednocześnie przeraża, powodując blokady i z „podkulonym ogonem wolimy wrócić i tkwić w tym, czym jesteśmy dotychczas, nawet nie dokonujemy żadnej próby, bo sama myśl podjęcia jakiegokolwiek działania w stronę „NOWEGO” jest dla nas zbyt paraliżująca.
  • Pytania są takie trudne-bo dotyczą nas samych, często nie mamy czasu na refleksje nad własnym życiem, na zastanawianiu się, tym bardziej na odpowiedzeniu sobie przed sobą samym czego tak naprawdę chcemy, czego oczekujemy, czego wymagamy od siebie samych. Właśnie te pytania dotykają głęboko naszego EGO, utwierdzając tym samym w przekonaniu, że faktycznie musimy coś zmienić w naszym życiu, żeby sięgnąć po to, czego tak naprawdę chcemy.
świadomość czym jest coaching

NASZE OCZEKIWANIA

Jak nam się wydaje, jak powinien wyglądać coaching? Często oczekujemy w dużej mierze nie coachingu, ale doradztwa, żeby ktoś nam szybko dał wskazówki, wskazał jaką drogę obrać, co powinniśmy zrobić, żeby ta osoba była w tym ekspertem i mogła zagwarantować nam, że jeśli tak postąpimy, odniesiemy sukces. A najlepiej by było, żeby w ogóle to ona zrobiła wszystko za nas, żeby zmiana nastąpiła, ale w sposób tak szybki, żebyśmy nie poczuli żadnych konsekwencji-oczywiście tych negatywnych- porażek. To jest dla nas wygodniejsze, płacimy, więc oczekujemy gotowych rozwiązań. 

Każdy z nas ma inne doświadczenia, inną sytuację życiową, inny charakter, dlatego trudno jest znaleźć jedną uniwersalną radę dla tych wszystkich jednostek. Co zadziała u kogoś, niekoniecznie za funkcjonuje w Twoim życiu.

świadomość czym jest coaching

COACHING TO PROCES

Coaching jest procesem, zmiana następuje tutaj w różnym odstępie czasowym, każdy człowiek jest inny, można tu przytoczyć przykład: kiedy ktoś opowiada nam w towarzystwie kawał i skończył, jedna osoba od razu się śmieje a druga zrozumiała sens kawału po pięciu minutach i zaczyna się nagle śmiać; to jest trochę tak jak w coachingu, nie wiadomo kiedy człowiek zaskoczy :).

Mówi się „co nagle to po diable” i słusznie. W coachingu największą pracę wykonuje się pomiędzy sesjami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedy chcemy zmienić tylko jeden aspekt naszego życia. Przychodzimy na coaching, żeby poruszyć ten właśnie interesujący i ważny dla nas temat. To tak naprawdę poruszamy wszystkie sfery naszego życia.

Dla przykładu: CHCIAŁABYM ZMIENIĆ PRACĘ, Dlaczego? – bo nie daje już mi satysfakcji. Nie mogę się w niej bardziej rozwinąć. Poza tym chciałabym więcej zarabiać i mieć poczucie większej kontroli. Załóżmy, że ta osoba przychodząca na sesje ma rodzinę-to oznacza, że zmiana nie dotyczy tylko Ciebie, ale również najbliższych. Ponieważ, zmiana pracy może wiązać się z przeprowadzką do innego miasta, z przeorganizowaniem całego dnia.

Dlaczego On się Nie Odzywa

Analizujemy, co poszło nie tak. Zastanawiamy się, co mogłyśmy zrobić lepiej. Dlaczego on się nie odzywa? Jaki jest powód, że facet milczy?

10 Porad dla Początkującego Blogera

Co jest tak naprawdę ważne w blogowaniu? Jakie rady chciałabym dostać, kiedy zaczęłam swoją przygodę z blogowaniem.

Początki blogowania

Moje początki blogowania  Już za niedługo mija rok mojego bloga odrudej.pl. Dlatego chciałam podzielić się z wami tym, jak wyglądały moje początki blogowania. Moje wyobrażenia o blogowaniu były zupełnie inne jak dzisiaj. Chciałam się do tego odpowiednio przygotować,...

Inwestuj w Związek Każdego Dnia

NIC NIE JEST DANE RAZ NA ZAWSZE Niezależnie na jakim etapie związku jesteśmy, czy dopiero się poznajemy, czy jesteśmy w narzeczeństwie, a może już w małżeństwie 5 albo 20 lat po ślubie. Inwestuj w związek każdego dnia Niezależnie od etapu związku, czasu przebytego...

Co wpływa na dobre samopoczucie?

Co wpływa na dobre samopoczucie? Każdy z nas dąży do dobrego samopoczucia. Pełnia energii, pozytywne myśli, mają wpływ na nasze nastawienie do podejmowania różnych decyzji, działań. Dobre samopoczucie sprawia, że potrafimy dobrze funkcjonować w codziennym życiu i o...

Co przyniesie Nowy Rok?

Nie wiem jak było u Was, ale ja nie mogłam doczekać się zakończenia roku 2020. Był to rok bardzo nieprzyjemny dla mnie. To nie było tak, że czekałam z założonymi rękami, aż rozpocznie się 2021 i wtedy w swoim życiu rozpocznę wielkie zmiany. Natomiast było tak, że...

24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia

24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia - to szczególny dzień do którego przygotowujemy się z wielkim wyprzedzeniem. Robimy generalne porządki w naszych domach, kupujemy prezenty dla najbliższych pod choinkę, przygotowujemy dania wigilijne i różne słodkości.  24 grudnia...

Wystarczy pisać wartościowe treści

Wystarczy pisać wartościowe treści Kiedy rozpoczynałam przygodę z blogowaniem, starałam się być w tym, od początku jak najbardziej profesjonalna. Wszędzie czytałam: “żeby mieć odbiorców bloga wystarczy pisać wartościowe treści one same stają się wiralne” (sami...

Jak sprawić, by poczuć się gorzej?

Jak sprawić, by poczuć się gorzej?  Zapewne odpowiesz: Skąd takie pytanie? Przecież każdy chce się poczuć lepiej, a nie gorzej. Dlaczego zatem zadaje to pytanie? Jesteśmy poniekąd ekspertami w tej dziedzinie. Tylko dlaczego sami sobie to robimy?  Zbyt dużo informacji ...

3…2…1…Wielki Plan Ucieczki

Wielki Plan Ucieczki Ucieczka w pracę, ucieczka w sprzątanie, ucieczka w wir wszystkiego dookoła: seriale, filmy, świat online. Wielki plan ucieczki, a tak naprawdę jest to ucieczka od siebie samego. Nie trzeba wtedy tak rozmyślać o życiu, nie ma czasu martwić się o...