Świadomość czym jest Coaching?

JAK W RÓŻNY SPOSÓB LUDZIE POSTRZEGAJĄ COACHING I PRZEKAZUJĄ SWOJĄ OPINIE DALEJ 

Chciałabym poniżej przytoczyć wypowiedzi znajomych, a także osób mniej znajomych. Są to wypowiedzi z okresu, kiedy zaczęłam uczyć się tego zawodu i byłam bardzo podekscytowana oraz zainspirowania tą pracą, gdyż zauważyłam skuteczność tej dyscypliny.

Nie tylko ja sama dokonałam wielu zmian w moim życiu, nad którymi chciałam pracować, ale również moi klienci, byli pod wrażeniem ich FLOW. Moją energią chciałam zarażać innych, jednak były to osoby które bardzo sceptycznie niestety podchodziły do tematu.

ALE JA NIE POTRZEBUJE COACHINGU PRAWDA? 

„Wiesz, nie chce z tego korzystać. Jak dla mnie Coach- to po prostu taki psychoanalityk albo psychoterapeuta. Tylko, że nazwa pewnie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, żeby to tak ładnie, modnie brzmiało”.

„Ale ja nie potrzebuje coachingu prawda? Wszystko ze mną dobrze?” (i uśmiech na twarzy, że jej coaching nie dotyczy, że nie musi z niego skorzystać, że nic jej nie dolega).

Odpowiedź na to jest prosta: oczywiście, że nie potrzebujesz. Jeżeli nie masz potrzeby rozwoju, podniesienia swoich umiejętności. Nie masz potrzeby zmiany. Być może na lepsze (w Polsce praktycznie każdy na coś narzeka i chciałby coś zmienić…).  Poznania i sprawdzenia nowych możliwości, rozwiązań, które w szybszy, bądź w skuteczniejszy sposób, doprowadzą Cię do wyznaczonego celu. Oczywiście, jeśli nie chcesz tego. To TAK – nie potrzebujesz coachingu. Nic ci złego nie dolega:). Coaching dla odważnych.

„wiesz,miałam zajęcia z coachem, który chciał Nam przedstawić, co to jest jak przebiega taka sesja i to mnie całkowicie uprzedziło – ta osoba skakała, wymachiwała rękami, śmiała się, miała pełno energii, pełno entuzjazmu, coś mówiła od rzeczy i nie wiadomo co jej właściwie dolegało – taka małpka.”

świadomość czym jest coaching

STRATA CZASU 

Kiedy przed założeniem własnej działalności poszukiwałam pracy. W zawodzie coacha. Wyglądało to mniej więcej w taki sposób: czytałam ogłoszenie: „poszukuje coacha…bla bla bla”. Odpowiadałam, przesyłając CV. Zadzwonili i zaprosili na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy już znalazłam się na rozmowie, okazywało się, że ta praca nie miała nic wspólnego z coachingiem-był to np. consulting (w którym miałabym się na podstawie jakiejś książeczki nauczyć, w jaki sposób powinnam klientom udzielać informacji, miałam po prostu przekazywać wyuczony tekst! Nie rozumiałam, co to miało wspólnego z coachingiem i dlaczego po prostu nie napisali w ogłoszeniu nabór na stanowisko konsultanta? Przede wszystkim na pewno nie straciłyby obie strony swojego cennego czasu.

DLACZEGO LUDZIE NIE CHCĄ KORZYSTAĆ Z USŁUG COACHA?

COACHING DLACZEGO TAKI STRASZNY?

  • Strach przed zmianą– człowiek z reguły obawia się zmian i to w zasadzie chyba jakichkolwiek zmian. Najchętniej oczywiście chciałby coś zmienić. Nie koniecznie siebie, lecz wszystkich innych dookoła. Zmiana wzbudza w nas poczucie niepewności, jakiejś niewiedzy. Komunikuje nam również, że powinniśmy podjąć jakiś wysiłek. Coś musimy zrobić. Podjąć się aktywności w tym kierunku, być za coś odpowiedzialni. Obawiamy się przeszkód, trudu, wysiłku, większego zaangażowania oraz niepowodzenia- ale pamiętaj,KAŻDY MA TO NA CO SIĘ ODWAŻY.  Oczywiście w życiu są też zmiany, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Powinniśmy mieć świadomość, że „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”-Heraklit z Efezu. 
  • Strefa komfortu– trzeba ją opuścić, ponieważ żeby cokolwiek zmieniło się w naszym życiu, trzeba zacząć od siebie- musimy o tym pamiętać, jest akcja – reakcja, to co znamy, jest dla Nas bezpieczne, natomiast co nowe jednocześnie nas fascynuje, pociąga, motywuje, ale i jednocześnie przeraża, powodując blokady i z „podkulonym ogonem wolimy wrócić i tkwić w tym, czym jesteśmy dotychczas, nawet nie dokonujemy żadnej próby, bo sama myśl podjęcia jakiegokolwiek działania w stronę „NOWEGO” jest dla nas zbyt paraliżująca.
  • Pytania są takie trudne-bo dotyczą nas samych, często nie mamy czasu na refleksje nad własnym życiem, na zastanawianiu się, tym bardziej na odpowiedzeniu sobie przed sobą samym czego tak naprawdę chcemy, czego oczekujemy, czego wymagamy od siebie samych. Właśnie te pytania dotykają głęboko naszego EGO, utwierdzając tym samym w przekonaniu, że faktycznie musimy coś zmienić w naszym życiu, żeby sięgnąć po to, czego tak naprawdę chcemy.
świadomość czym jest coaching

NASZE OCZEKIWANIA

Jak nam się wydaje, jak powinien wyglądać coaching? Często oczekujemy w dużej mierze nie coachingu, ale doradztwa, żeby ktoś nam szybko dał wskazówki, wskazał jaką drogę obrać, co powinniśmy zrobić, żeby ta osoba była w tym ekspertem i mogła zagwarantować nam, że jeśli tak postąpimy, odniesiemy sukces. A najlepiej by było, żeby w ogóle to ona zrobiła wszystko za nas, żeby zmiana nastąpiła, ale w sposób tak szybki, żebyśmy nie poczuli żadnych konsekwencji-oczywiście tych negatywnych- porażek. To jest dla nas wygodniejsze, płacimy, więc oczekujemy gotowych rozwiązań. 

Każdy z nas ma inne doświadczenia, inną sytuację życiową, inny charakter, dlatego trudno jest znaleźć jedną uniwersalną radę dla tych wszystkich jednostek. Co zadziała u kogoś, niekoniecznie za funkcjonuje w Twoim życiu.

świadomość czym jest coaching

COACHING TO PROCES

Coaching jest procesem, zmiana następuje tutaj w różnym odstępie czasowym, każdy człowiek jest inny, można tu przytoczyć przykład: kiedy ktoś opowiada nam w towarzystwie kawał i skończył, jedna osoba od razu się śmieje a druga zrozumiała sens kawału po pięciu minutach i zaczyna się nagle śmiać; to jest trochę tak jak w coachingu, nie wiadomo kiedy człowiek zaskoczy :).

Mówi się „co nagle to po diable” i słusznie. W coachingu największą pracę wykonuje się pomiędzy sesjami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedy chcemy zmienić tylko jeden aspekt naszego życia. Przychodzimy na coaching, żeby poruszyć ten właśnie interesujący i ważny dla nas temat. To tak naprawdę poruszamy wszystkie sfery naszego życia.

Dla przykładu: CHCIAŁABYM ZMIENIĆ PRACĘ, Dlaczego? – bo nie daje już mi satysfakcji. Nie mogę się w niej bardziej rozwinąć. Poza tym chciałabym więcej zarabiać i mieć poczucie większej kontroli. Załóżmy, że ta osoba przychodząca na sesje ma rodzinę-to oznacza, że zmiana nie dotyczy tylko Ciebie, ale również najbliższych. Ponieważ, zmiana pracy może wiązać się z przeprowadzką do innego miasta, z przeorganizowaniem całego dnia.

Wybacz sobie przeszłość

Gdybym mogła cofnąć czas. Gdybym mogła zrobić to jeszcze raz. Gdybym wtedy zgodziła się na to. Porzuć rozmyślania o tym, co było. Czy rzeczywiście jakbyś cofnęła czas, to postąpiłabyś w inny sposób? Czy zrobiłabyś to, co masz teraz na myśli? Twoje życie byłoby lepsze?...

Zmiana jest Nieunikniona

Niczego bardziej nie możemy być pewni, niż tego, że w naszym życiu zadzieje się jakaś zmiana. Zmiana jest nieunikniona. Możesz ty sam coś chcieć zmienić w swoim życiu bądź przyjdą zewnętrzne okoliczności, które wywołają w twoim życiu zmianę.Wiadomo, że wolimy...

Rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Tak niestety już jest! Myślimy o wszystkim, myślimy o innych, często zapominając o sobie. Trzeba pójść do pracy, pobawić się z dziećmi, zrobić obiad, zrobić pranie, porozmawiać z mężem, pójść na zakupy, wyjść z psem na spacer, wykąpać dzieci, ukołysać do snu,...

Blogujące Mamy

Witam was wszystkich! Dzisiaj chcę poruszyć temat blogujących mam, a w szczególności sposobów blogowania, bo nie jest to łatwe, gdy jesteście bardzo zajęte swoimi dziećmi i obowiązkami w domu. Wiem, co piszę, sama przecież bloguję mając dziecko  - zbuntowanego...

Blogowanie z negatywnymi emocjami, to nie może się udać!

Jeżeli nie chcesz brać udziału w eksperymencie, ZAMKNIJ TEN ARTYKUŁ! Założyliśmy sobie za cel w naszym blogowaniu, że będziemy systematycznie publikować nasze artykuły. Założyliśmy sobie przykładowo, że będzie to cztery, pięć razy w tygodniu. Czy to dużo, mało?...

Niepewna sytuacja finansowa powodem stresu

Kiedy wydaje ci się, że już wychodzisz na prostą, spłaciłeś raty, spłaciłeś inne zobowiązania. Można w końcu odpocząć. Wyjechać na urlop i zacząć spokojniej żyć. Odetchnąć od tego stresu, od zobowiązań, które były cały czas w naszej głowie. Szkoda tylko, że ten spokój...

Niech myślą co chcą. Ty Rób Swoje!

Niech myślą co chcą. Ty rób swoje! Marzymy o wielkich osiągnięciach, ale nic z tym nie robimy. Nikt nie wymyśli za nas, co mamy zrobić ze swoim życiem. My jesteśmy najlepszym architektem naszego życia. Nikt inny za nas życia nie przeżyje. Możemy czytać książki,...

10 Najważniejszych Lekcji od Naszego Smartfona

Telefon - zawsze mamy go pod ręką. Nigdy chyba nie zastanawialiśmy się nad tym, że możemy coś od tego elektronicznego urządzenia nauczyć się. Coś wziąć dla siebie. A jednak! W codziennym życiu zawsze uczymy się od czegoś, co nas otacza. Czego może nauczyć nas nasz...

7 Sposobów – Jak radzić sobie z Porażką?

Chcemy podjąć się jakiegoś działania, ale obawiamy się, że to zakończy się dla nas porażką. Porażka? Co to w ogóle znaczy? Czy strach przed porażką zawsze będzie nas hamował przed działaniem?"Powodzenie nie trwa wiecznie, a porażka nie jest katastrofą". - Winston...

Jak Stworzyć Udany Związek?

Niebezpieczne podejście  Niebezpieczne podejście wizualizacji naszego przyszłego bądź teraźniejszego związku. Naoglądałeś się filmów hollywoodzkich z romantycznym happy endem, w których główni bohaterowie, potrafią za sobą wskoczyć w ogień, bo tak bardzo zależy im na...