Doświadczenie kryzysu — COVID 19

Czym jest kryzys?

Słowo „kryzys” pochodzi od greckiego słowa krisis, oznacza walkę, ostateczne rozstrzygnięcie. Słowo to utożsamiane z poczuciem niepewności wydarzeń, szukaniem ratunku. Nierozerwalnie wiąże się ten termin z podejmowaniem decyzji lepszych czy gorszych. Dokonaniem wyboru, czy pewnego rodzaju przełomem. Z języka łacińskiego, słowo kryzys znaczy „crisi”, oznaczało to punkt krytyczny, kulminacyjny.

Oprócz interpretowania kryzysu jako punktu krytycznego czy okresu przełomowego. Można definiować go także jako:

– specyficzna reakcja człowieka na zderzenie z trudną sytuacją. Sytuacja, która obecnie istnieje, bądź może się wydarzyć w bliskiej przyszłości. Potocznie nazywamy taką sytuację przeciwności losu, zrządzenie losu.

– zdarzenie, które całkowicie zaburzy naszą dotychczasową równowagę. Odczuwamy wtedy: niestabilność, niepewność, strach.

– sytuację będącą zagrożeniem dla prawidłowego (efektywnego) funkcjonowania,

– ma miejsce wtedy- kiedy dostępne sposoby radzenia sobie z trudną sytuacją okazują się na ten moment niewystarczające. Pojawia się wówczas szereg negatywnych emocji i dochodzi do zaburzenia równowagi psychicznej. Organizm w sytuacji zagrożenia przełącza się na inny tryb funkcjonowania-walka o przetrwanie bądź ucieczka.

– sytuację będącą zagrożeniem dla prawidłowego (efektywnego) funkcjonowania,

– ma miejsce gdy dostępne sposoby radzenia sobie z trudną sytuacją okazują się na ten moment niewystarczające. Pojawia się wówczas szereg negatywnych emocji i dochodzi do zaburzenia równowagi psychicznej. Organizm w sytuacji zagrożenia przełącza się na inny tryb funkcjonowania-walka o przetrwanie bądź ucieczka.

Kryzys koronawirus Covid 19

Kryzys środowiskowy

Wyróżniamy różne rodzaje kryzysów m.in.: rozwojowe, sytuacyjne, egzystencjalne. My dziś mierzymy się z kryzysem środowiskowym. Kryzys środowiskowy dotyka większą część ludzi.

Dochodzi na skutek: kataklizmów, katastrof naturalnych, huraganu czy epidemii. 

Co łączy wszystkie nadmienione rodzaje kryzysów? Każdy z nich wpływa na całokształt życia człowieka (wpływa na życie rodzinne, zawodowe, towarzyskie). Pojawia się stan dezorganizacji i zmiany w dotychczasowym zachowaniu.

Kolejną cechą wspólną jest fakt, że każdy człowiek doświadcza kryzysów. Człowiek biedny czy bogaty- status społeczny nie ma znaczenia.

Kryzys koronawirus

Panaceum

Niestety nie ma uniwersalnej skutecznej metody na wyjście z kryzysu. Ludzie, różnią się od siebie: osobowością, charakterem, temperamentem. Każdy z nas musi wypracować sobie własną ścieżkę na mierzenie się z przeżywanym kryzysem. Wymaga to od nas czasu i zastanowienia się nad emocjami, które obecnie odczuwamy. Trzeba się naszym emocjom przyjrzeć z bliska i z dystansu. 

KORONAWIRUS (COVID 19) – STRACH PRZED NIEZNANYM

Im dłużej to wszystko trwa, im bardziej zaostrzone restrykcje dotyczące naszej obywatelskiej wolności, tym bardziej czujemy się sfrustrowani, złościmy się, a przy tym wszystkim jesteśmy zupełnie bezsilni. Oprócz tego, że powinniśmy stosować się do zaleceń i słynnego obecnie hasła: #zostańwdomu, nic więcej nie możemy zrobić, żeby ta epidemia bardziej się nie rozprzestrzeniała.

1 kwietnia rozpoczął się wielki krach na rynku gospodarczym. Mnóstwo branż: usługowych, hotelarskich, turystycznych czy gastronomicznych zaczęło zwalniać pracowników. Wciąż słyszymy negatywne informacje jak nie od rodziny czy znajomych to z różnych mediów, o kolejnych zwolnieniach.

Możemy zaobserwować setki ludzi, którzy potracili pracę, ogłaszając to na popularnym portalu linkedin. Statystyki zwolnień już przerażają, a to dopiero początek. Jeszcze bardziej nas to przeraża i przytłacza, jak sami osobiście otrzymaliśmy od pracodawcy zwolnienie. A musimy utrzymać nasze rodziny, mamy kredyty do spłacenia, opłaty za mieszkania, regularne rachunki i inne zobowiązania. To bardzo stresujący dla nas okres.

Czasami w takich chwilach nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, bo towarzyszy nam zbyt duży stres, lęk, strach, frustracja, złość. Wszystko zaczynamy widzieć tylko w czarnych barwach, nie pojawia się żadna biel ani nawet szarość. A to sprawia, że nie mamy siły, aby podjąć się jakiegokolwiek działania.

Na całe szczęście są pośród nas takie osoby ANIOŁY. Organizują swoją pomoc. Poprzez telefoniczne wsparcie psychologiczne. Ogłaszają się na portalach społecznościowych. Oferują zdalną pracę w różnych branżach. Napotkałam się z takim ogłoszeniami na portalu linkedin. Takie inicjatywy również zaobserwowałam na facebooku. Osoby z wielkim serduchem! 

Kryzys koronavirus

KRYZYS PSYCHICZNY W CZASIE EPIDEMII COVID 19  KONTAKTY:

  • telefoniczne wsparcie psychologiczne dla studentów, https://sowa.uj.edu.pl/kontakt-do-poszczegolnych-specjalistow
  • Psychologowie dla społeczeństwa w obliczu epidemii, pomoc w kryzysie: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
  • Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA, 800-702-222,
  • Wojsko Obrony Terytorialnej 800-100-102,
  • Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800-190-590
  • Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123
  • Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116 111
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Itaka pon. czw. 17.00-19.00, 22 484 88 01

Ferie zimowe – Góry czy morze?

Nie wiesz gdzie wyjechać na ferie zimowe z dzieckiem? Ja podjęłam decyzję i w przyszłym roku na pewno to powtórzę!

Bajki o przedszkolu – Pora do przedszkola

Chcesz ułatwić dziecku przygodę z przedszkolem? Poczytaj maluszkowi bajki o przedszkolu. Poprzez to, dziecko będzie mogło wyobrazić sobie, czego może się spodziewać w nowym miejscu.

Dziecko nie chce iść do przedszkola? Jak się zachować?

Co mam zrobić? Moje dziecko nie chce iść do przedszkola. Jak mam się zachować? Jak mu pomóc?

Zaświadczenie o alergii do przedszkola

Katar, kaszel – alergia! Jak posłać dziecko do przedszkola. Zaświadczenie o alergii do przedszkola potrzebne od zaraz. Czy przedszkole może wymagać okazania takiego zaświadczenia?

Cytaty o dzieciach, które wzruszają, uczą i inspirują!

Moje ulubione cytaty o dzieciach! Pierwszy z nich bardzo do mnie trafił! Ciekawa jestem czy do Ciebie również?

Teksty kołysanek – Najpiękniejsze polskie kołysanki dla dzieci

Kołysanka – prosty, krótki tekst, który działa jak ukojenie dla naszego dziecka podczas zasypiania. Poznaj najpiękniejsze polskie kołysanki dla dzieci.

Moje dziecko mnie wkurza! Cała prawda o macierzyństwie.

Moje dziecko mnie wkurza! Czy mam prawo czuć złość? Czy jestem złą matką myśląc w ten sposób? Czasami czuje się taka bezradna. Dręczą mnie wyrzuty sumienia.

Dlaczego nie uczymy tego dzieci?

Ukryte koszty pandemii. Co pandemia zrobiła naszym dzieciom? Dlaczego nie uczymy tego dzieci? Tak ważne jest, by były tego świadome.

Chroniczne zmęczenie utrudnia wychowanie dzieci!

Większość rodziców jest wyczerpanych, ale rzadko który chce się do tego przyznać. Czy grozi ci chroniczne zmęczenie?

Blogi, które warto czytać! Najlepsza 18-stka!

Przedstawiam Wam mój ranking blogów 2021, które koniecznie powinieneś znać!