Doświadczenie kryzysu — COVID 19

Czym jest kryzys?

Słowo „kryzys” pochodzi od greckiego słowa krisis, oznacza walkę, ostateczne rozstrzygnięcie. Słowo to utożsamiane z poczuciem niepewności wydarzeń, szukaniem ratunku. Nierozerwalnie wiąże się ten termin z podejmowaniem decyzji lepszych czy gorszych. Dokonaniem wyboru, czy pewnego rodzaju przełomem. Z języka łacińskiego, słowo kryzys znaczy „crisi”, oznaczało to punkt krytyczny, kulminacyjny.

Oprócz interpretowania kryzysu jako punktu krytycznego czy okresu przełomowego. Można definiować go także jako:

– specyficzna reakcja człowieka na zderzenie z trudną sytuacją. Sytuacja, która obecnie istnieje, bądź może się wydarzyć w bliskiej przyszłości. Potocznie nazywamy taką sytuację przeciwności losu, zrządzenie losu.

– zdarzenie, które całkowicie zaburzy naszą dotychczasową równowagę. Odczuwamy wtedy: niestabilność, niepewność, strach.

– sytuację będącą zagrożeniem dla prawidłowego (efektywnego) funkcjonowania,

– ma miejsce wtedy- kiedy dostępne sposoby radzenia sobie z trudną sytuacją okazują się na ten moment niewystarczające. Pojawia się wówczas szereg negatywnych emocji i dochodzi do zaburzenia równowagi psychicznej. Organizm w sytuacji zagrożenia przełącza się na inny tryb funkcjonowania-walka o przetrwanie bądź ucieczka.

– sytuację będącą zagrożeniem dla prawidłowego (efektywnego) funkcjonowania,

– ma miejsce gdy dostępne sposoby radzenia sobie z trudną sytuacją okazują się na ten moment niewystarczające. Pojawia się wówczas szereg negatywnych emocji i dochodzi do zaburzenia równowagi psychicznej. Organizm w sytuacji zagrożenia przełącza się na inny tryb funkcjonowania-walka o przetrwanie bądź ucieczka.

Kryzys koronawirus Covid 19

Kryzys środowiskowy

Wyróżniamy różne rodzaje kryzysów m.in.: rozwojowe, sytuacyjne, egzystencjalne. My dziś mierzymy się z kryzysem środowiskowym. Kryzys środowiskowy dotyka większą część ludzi.

Dochodzi na skutek: kataklizmów, katastrof naturalnych, huraganu czy epidemii. 

Co łączy wszystkie nadmienione rodzaje kryzysów? Każdy z nich wpływa na całokształt życia człowieka (wpływa na życie rodzinne, zawodowe, towarzyskie). Pojawia się stan dezorganizacji i zmiany w dotychczasowym zachowaniu.

Kolejną cechą wspólną jest fakt, że każdy człowiek doświadcza kryzysów. Człowiek biedny czy bogaty- status społeczny nie ma znaczenia.

Kryzys koronawirus

Panaceum

Niestety nie ma uniwersalnej skutecznej metody na wyjście z kryzysu. Ludzie, różnią się od siebie: osobowością, charakterem, temperamentem. Każdy z nas musi wypracować sobie własną ścieżkę na mierzenie się z przeżywanym kryzysem. Wymaga to od nas czasu i zastanowienia się nad emocjami, które obecnie odczuwamy. Trzeba się naszym emocjom przyjrzeć z bliska i z dystansu. 

KORONAWIRUS (COVID 19) – STRACH PRZED NIEZNANYM

Im dłużej to wszystko trwa, im bardziej zaostrzone restrykcje dotyczące naszej obywatelskiej wolności, tym bardziej czujemy się sfrustrowani, złościmy się, a przy tym wszystkim jesteśmy zupełnie bezsilni. Oprócz tego, że powinniśmy stosować się do zaleceń i słynnego obecnie hasła: #zostańwdomu, nic więcej nie możemy zrobić, żeby ta epidemia bardziej się nie rozprzestrzeniała.

1 kwietnia rozpoczął się wielki krach na rynku gospodarczym. Mnóstwo branż: usługowych, hotelarskich, turystycznych czy gastronomicznych zaczęło zwalniać pracowników. Wciąż słyszymy negatywne informacje jak nie od rodziny czy znajomych to z różnych mediów, o kolejnych zwolnieniach.

Możemy zaobserwować setki ludzi, którzy potracili pracę, ogłaszając to na popularnym portalu linkedin. Statystyki zwolnień już przerażają, a to dopiero początek. Jeszcze bardziej nas to przeraża i przytłacza, jak sami osobiście otrzymaliśmy od pracodawcy zwolnienie. A musimy utrzymać nasze rodziny, mamy kredyty do spłacenia, opłaty za mieszkania, regularne rachunki i inne zobowiązania. To bardzo stresujący dla nas okres.

Czasami w takich chwilach nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, bo towarzyszy nam zbyt duży stres, lęk, strach, frustracja, złość. Wszystko zaczynamy widzieć tylko w czarnych barwach, nie pojawia się żadna biel ani nawet szarość. A to sprawia, że nie mamy siły, aby podjąć się jakiegokolwiek działania.

Na całe szczęście są pośród nas takie osoby ANIOŁY. Organizują swoją pomoc. Poprzez telefoniczne wsparcie psychologiczne. Ogłaszają się na portalach społecznościowych. Oferują zdalną pracę w różnych branżach. Napotkałam się z takim ogłoszeniami na portalu linkedin. Takie inicjatywy również zaobserwowałam na facebooku. Osoby z wielkim serduchem! 

Kryzys koronavirus

KRYZYS PSYCHICZNY W CZASIE EPIDEMII COVID 19  KONTAKTY:

  • telefoniczne wsparcie psychologiczne dla studentów, https://sowa.uj.edu.pl/kontakt-do-poszczegolnych-specjalistow
  • Psychologowie dla społeczeństwa w obliczu epidemii, pomoc w kryzysie: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
  • Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA, 800-702-222,
  • Wojsko Obrony Terytorialnej 800-100-102,
  • Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800-190-590
  • Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123
  • Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116 111
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Itaka pon. czw. 17.00-19.00, 22 484 88 01

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy można przesadzić? Jak znaleźć umiar? Ci jest ważne w wyborze zajęć? Przeczytaj artykuł!

Wychowanie w Świątecznym Klimacie. Jak uczyć dzieci wartości i radości Bożego Narodzenia?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać czas świąt Bożego Narodzenie, aby nauczyć dzieci cennych lekcji życiowych. Przeczytaj teraz aby wprowadzić dzieci w świat wartości, które pozostaną z nimi na całe życie. Wychowanie w Świątecznym Klimacie. Jak uczyć dzieci wartości i radości Bożego Narodzenia?

Dlaczego nie należy karać dziecko milczeniem? Zrozumieć emocje dziecka.

Dlaczego nie należy karać dziecko milczeniem? Czy to faktycznie łagodna forma kary, a może jednak jest to przemoc emocjonalna? Dlaczego kara milczeniem ma negatywny wpływ na rozwój naszego dziecka?

Czas z dzieckiem. Klucz do rodzicielstwa bliskości.

Dlaczego czas z dzieckiem jest tak ważny? Czym jest rodzicielstwo bliskości? Jakie korzyści przynosi rodzicom czas spędzony z dziećmi?

Wspieranie dziecka w rozwoju. Jak znaleźć równowagę między nadopiekuńczością a presją na samodzielność?

Wspieranie dziecka w rozwoju? Jak znaleźć równowagę między nadopiekuńczością, a presją na samodzielność? Jak efektywnie wspierać dziecko w rozwoju?

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Zabawa z dzieckiem? Czy to stracony czas? Dlaczego warto bawić się z dzieckiem? Czy wiesz, że zabawa jest ważna dla rozwoju naszego dziecka?

Niech zdarzy się CUD!

Niech zdarzy się Cud – Życie naszego dziecka zostało wycenione na 10 milionów złotych! Błagamy o pomoc!

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Jak budować pewność siebie u dziecka? Najważniejsze, by odpowiedzieć sobie na trzy kluczowe pytania dotyczące twojego dziecka!

Dlaczego wybór przedszkola jest ważny?

Dlaczego wybór przedszkola jest tak ważny? Jak dokonać właściwego wyboru? Jakie przedszkole polecam? Koniecznie przeczytaj!