Jak zwiększyć pewność siebie w 3 krokach?

Jak zwiększyć pewność siebie w 3 krokach?

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

18/08/2022

Jak zwiększyć pewność siebie w 3 krokach?

Ostatnio bardzo popularne stały się kursy self worth, self esteem, czy mindset. Ale co to właściwie jest? Wielokrotnie gdzieś spotkaliśmy się z tymi słówkami, ale co one właściwie oznaczają? Dla ułatwienia jakby je przetłumaczyć i wytłumaczyć to…

Self worth – Poczucie własnej wartości 

Czym jest poczucie własnej wartości? To stan psychiczny, którego genezą jest to w jaki sposób oceniamy samych siebie, w jaki sposób myślimy o sobie samych. Poczucie własnej wartości ma wpływ na nasze samopoczucie, jak również odgrywa bardzo ważną rolę w życiu codziennym. Kiedy mamy wysokie poczucie własnej wartości o wiele łatwiej jest nam nawiązywać i budować zdrowe relacje międzyludzkie. Osoba z wysokim poczuciem wartości charakteryzuje się także tym, że posiada umiejętność podejmowania inicjatywy w życiu codziennym. Poczucie własnej wartości odgrywa zatem ważną rolę w twojej motywacji, gotowości do podejmowania nowych wyzwań. Posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości z pewnością przyczyni się do osiągania życiowych celów. 

Mindset – nasze nastawienie

Jak postrzegasz swoje umiejętności, odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o to, co możesz osiągnąć – zmiana myślenia wpływa na to, co osiągamy!

Self esteem – samoocena

Samoocena odnosi się do oceny, zarówno pozytywnej, jak i negatywnej, jaką „wystawiasz” samemu sobie. o, jak odbierasz siebie i co o sobie myślisz, jest uważane za jeden z najważniejszych aspektów osobowości człowieka. Samoocena wpływa bowiem na całe życie: zachowania, decyzje, wybór celów i ich planowanie, a także na cały sposób bycia i działania. Więcej na temat samooceny przeczytasz w następnym artykule. 

Zapewne jak już się domyślasz zarówno Self Esteem, Self Worth i Mindset mają wpływ na Self-Confidence – czyli naszą pewność siebie. 

Self Esteem - Pewność siebie

Czym jest pewność siebie? 

W psychologii termin pewność siebie jest używany do opisania ogólnego poczucia własnej wartości lub wartości osobistej. Innymi słowy można powiedzieć, że poziom pewności siebie określa jak bardzo doceniasz i lubisz samego siebie. Poczucie własnej wartości obejmuje przekonania o sobie, takie jak ocena własnego wyglądu, przekonań, emocji i zachowań.

Czy jesteś osobą pewną siebie? Krótki test.

 1. Czy potrafisz wyznaczać swoje granice?
 2. Czy jesteś asertywny i nie masz z tego tytuły wyrzutów sumienia?
 3. Znasz swoje słabe strony?
 4. Znasz swoje mocne strony?
 5. Czy akceptujesz siebie?
 6. Czy potrafisz dostrzec swoje własne sukcesy? 
 7. Czy potrafisz cieszyć się ze swoich sukcesów? 
 8. Czy potrafisz wyciągnąć konstruktywne wnioski z popełnionych błędów?
 9. Czy potrafisz wyrażać swoje potrzeby?
 10. Czy potrafisz zaspokoić swoje potrzeby?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś NIE – przeczytaj ciąg dalszy artykułu. 

Jak zwiększyć pewność siebie?

1. Wiedza i przygotowanie. 

Im więcej posiadamy wiedzy w danym temacie, to jak wiadomo tym lepiej jest nam wypowiadać się na dany temat. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wiedzieć wszystkiego, wszystkiego się nauczyć i w każdym temacie być ekspertem. Nabywamy i poszerzamy wiedzę na temat tego co nas interesuje, czym się obecnie zajmujemy. Przykładowo jestem pedagogiem, coachem, ale również content writerem. Dlatego znajdziesz u mnie na blogu właśnie takie teksty. Ale żeby je wyszukać muszę wiedzieć jak odpowiednio wypozycjonować pod wyszukiwarkę, byś mogła z nich skorzystać. Ponadto, żebyś częściej zaglądała na mojego bloga muszę pisać wartościowe i przystępne treści. Dlatego wciąż uzupełniam swoją wiedzę w tematyce pedagogicznej, ale również budowaniu relacji międzyludzkich. To nie są treści napisane tak po prostu z głowy – przekazuję moją wiedzę i dzielę się tutaj moim doświadczeniem. By wiedzieć jak tą wiedzę odpowiednio przekazywać i promować również wykupuje kursy i szkolenia, by podnosić moje umiejętności. Każdego dnia czuje się pewniej w tym, co robię. Nic nie jest łatwe kiedy coś zaczynamy. Dopiero z czasem zdobywamy doświadczenie i nabywamy pewności siebie w tym, co robimy. 

2. Wychodzenie ze strefy komfortu

Nie możemy zdobyć doświadczenie, gdy tylko czytamy samą teorię. Teoria jest ważna, ale praktyka ważniejsza. Wówczas zauważysz jakie masz jeszcze braki, które powinieneś uzupełnić. A co najlepsze przekonasz się, że im więcej wiesz tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa. Nigdy nie będziesz perfekcyjnie przygotowanym, żeby coś rozpocząć. Zawsze będzie towarzyszył Ci strach, obawy – musisz wyjść ze strefy komfortu, by rozpocząć. To jest ten najważniejszy krok jaki musisz zrobić. Wyjść ze strefy komfortu i po prostu to robić. Nieważne, że popełnisz błędy – każdy je popełnia na różnym etapie. Może na początku będzie ich więcej, ale zapewne znasz powiedzenie trening czyni mistrza. Dlatego wyciągaj konstruktywne wnioski i rób to co robisz dalej. 

Dość popularne jest hasło: rób codziennie jedną rzecz, której się boisz. Spróbuj!

3. Nie porównuj się do innych. 

Znakomitym sposobem na zniszczenie pewności siebie jest porównywanie się z innymi. Otóż nie ma nic gorszego, zwłaszcza na początku kariery zawodowej, niż porównywanie się do innych, bardziej już doświadczonych kolegów. Co nam daje porównywanie się z innymi? Kompletnie nic! Nie mówi nic o tym jacy my jesteśmy, jakie są nasze mocne strony, jakie są nasze umiejętności – może jedynie wpędzić nas w kompleksy, lub napompować czyjeś ego. Jedyną osobą do której możemy sie porównywać i z kim możemy rywalizować jesteśmy my sami. Ile wiem dzisiaj w porównaniu do wczoraj? Co się zmieniło przez ten rok? Ile nowych rzeczy się nauczyłem? Właśnie to powinno nas interesować, a nie nasz obraz na tle innych osób. Co gorsza zawsze lubimy wybierać te osoby, które już długo pracowały na danym stanowisku, odniosły już nie jeden sukces (często nie dostrzegamy ich porażek) – dlatego zawsze przez to wydajemy się gorsi. Powinniśmy się uczyć od tych, którzy są tam gdzie my chcemy podążać. Obserwować, podglądać co robią, czerpać z nich inspiracji, a nawet skontaktować się z nimi. Być może będą mieli dla Ciebie pożyteczne wskazówki i porady na rozpoczęcie twojej podróży. Być może dadzą Ci wskazówki jak możesz uniknąć pewnych błędów i co robić, gdy twoja motywacja zaczyna spadać?

Literatura jaką polecam do zwiększenia pewności siebie: 

Self Worth- Pewność siebie

Lubię czytać mojemu dziecku – a to przyda się też dorosłemu…

Warto próbować nowych rzeczy!

Czy wyobrażacie sobie świat, w którym wszystko i wszędzie byłoby cały czas takie samo? Cały czas tak samo wyglądacie, tak samo chodzicie ubrani, jecie to samo, Jeździcie na wakacje w to samo miejsce, Bawicie się cały czas tą samą zabawką…Prawdopodobnie byłoby dosyć nudno, prawda?

Dlaczego lubimy to, co znamy?

Czasami jest tak, że lubimy te same rzeczy — te, które dobrze znamy. Np. robimy spać ukochanym misiem, którego mamy od lat albo lubimy jeździć do babci na wieś, gdzie zawsze czeka na nas ten sam pyszny rosół, szarlotka i ciepły babciny uśmiech. Rzeczy, które znamy wydają się nam bezpieczne, zachęcające. Wiemy, czego możemy się spodziewać.

Czemu boimy się próbować?

Świat zaprasza nas do tego, by próbować nowych rzeczy i poznawać to, co jest jeszcze nieznane. Z początku może to w nas budzić lęk. Możemy obawiać się, czy np. w nowym miejscu na wakacjach będzie fajnie, czy woda w morzu będzie tak przyjemna jak tam, gdzie jeździliśmy przez lata, albo czy jedzenie będzie równie smaczne. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie spróbujemy — nigdy się tego nie dowiemy! Dlatego warto podejmować próby poznawania nowych rzeczy, można to robić małymi kroczkami.

Pamiętam, jak wyjechałam kiedyś do dalekiego kraju, którego jeszcze wcześniej nie odwiedzałam. Nazywał się Oman. To kraj, w którym ludzie mają ciemniejsze od naszej skórę i ubierają się inaczej niż my. W kraju tym jest bardzo gorąco i większość tego kraju pokrywa pustynia. Spędziłam tam urodziny kilka tygodni. Jedną z rzeczy, którą pamiętam, był owoc, który zewnątrz nie zachęcał do jedzenia — miał mnóstwo niby Włosków, niby kolców i wyglądał jak zwinięty w kulkę malutki czerwony jeż! Wujek jednak zachęcił mnie do zjedzenia go. Okazało się, że wnętrze tego owocu kryło niesamowicie słodki miąższ, który ociekał sokiem. Jestem ciekawa, czy znacie taki owoc? 

To rambutan! Jakbym go wówczas po raz pierwszy. Dzięki wujkowi, który znał już go wcześniej i wiedział, że można go swobodnie zjeść, odkryłam nowy, wspaniały smak!” – Anna Sikorska – Małe charaktery

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

2 komentarze

 1. Marketer

  Najważniejszy jest rozwój i praca nad sobą. Ale praca nad pewnością siebie jest mega ważna. Im większa pewność siebie, tym większe ma się wyniki w życiu zawodowym czy osobistym. Jak u Was praca nad pewnością siebie?

 2. Patryk Tarachoń

  To długi proces, często zależny od wielu czynników. Natomiast wymienione przez Ciebie punkty, są niezbędne do wykonania.

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”