Jak pozbyć się bałaganu?

Zdecydowanie większość z nas zalicza się do osób, które lubią gromadzić rzeczy. Są to rzeczy: zbędne i niezbędne.

Gromadzimy rzeczy z różnych powodów: miłe wspomnienia, sentyment, ulubiona rzecz, to jeszcze się przyda, to może jakoś wykorzystam.

I tak rośnie kupa rzeczy, w której z czasem nie potrafimy się odnaleźć, a nawet nie bardzo chce nam się to wszystko posortować, przeglądać i porządkować.

Zwyczajnie nazbierało się tego za dużo, a uporządkowanie tego nie należy do zbyt przyjemnego spędzania czasu. Dlatego celowo w naszym codziennym grafiku, nie znajdujemy na to czasu. Im większy nieporządek, tym gorzej czujemy się we własnym domu.

Dlatego przybywam z odpowiedzią na pytanie: Jak pozbyć się bałaganu? Rzeczy, których powinieneś pozbyć się z domu, by lepiej żyć!

 

FAKTY NA TEMAT BAŁAGANU:

  • Bałagan robi się sam. Porządek nie.
  • Zrozumienie czym jest bałagan to pierwszy krok do jego usunięcia.
  • Bałagan powstaje: gdy rzeczy i sprawy nie mają właściwego miejsca.
  • Możesz pozbyć się bałaganu na zawsze. Jeśli znajdziesz odpowiedni sposób.
  • Jak pozbyć się bałaganu? Musisz pozbyć się bałaganu!

 

W tym wpisie chcę dać ci kilka pomysłów na to: jak się pozbyć bałaganu, których rzeczy powinieneś pozbyć się z domu!

 

Co mam na myśli pozbyć się rzeczy?

  • wyrzucić,
  • podarować,
  • wymienić,
  • sprzedać.

Na pewno nie przełożyć do innego kąta nazywającego się: „jeszcze to przeglądnę”.

 

Jak pozbyć się bałaganu? Rzeczy, których powinieneś pozbyć się z domu!

Lista rzeczy do pozbycia się!

Nieużywane ubrania, stara bielizna!

Nieużywane ubrania — tak ty też je masz w swojej szafie! Nawet nie próbuj zaprzeczyć. One tam są, leżą sobie i wciąż są przekładane z górnej półki na dolną w zależności od pory roku. Dobrze przeczytałeś przekładane, ale nie używane, nie są nosze. Pamiętasz, dlaczego je kupiłeś? Być może odpowiedź brzmi: Gdzieś to wykorzystam, będzie mi pasowało do…to będzie na specjalną okazję, jak schudnę, to się w to jeszcze wcisnę. Może i masz „porządek” w szafie — czyli ubrania są poukładane, ale co z tego, jeśli zmarnujesz mnóstwo czasu na znalezienie w niej właśnie tego, czego obecnie potrzebujesz. Tak to się już kwalifikuje do kategorii — Bałagan. Jeśli widzisz koszulkę i myślisz sobie „O boże jak dawno tego nie nosiłem” – to znaczy, że masz w niej mnóstwo zbędnych ubrań i nie jedna rzecz może Cię zaskoczyć w ten lub podobny sposób.

Posegreguj ubrania, na te które:

  • -będziesz nosił,
  • -możesz komuś podarować — niejedna osoba ucieszy się z takiego gestu,
  • -możesz sprzedać koszulka, sukienka ubrana kilka razy, albo czasem raz — można taką rzecz sprzedać — tym sposobem masz kilka złotych w kieszeni,
  • -możesz wymienić: są takie miejsca market place gdzie oferują: oddam/wymienię za…
  • -rzeczy dziurawe, znoszone, rozciągnięte, kulkowane, stanowczo wyrzuć!

Co zyskasz, jeśli to zrobisz?

  • Zaoszczędzisz mnóstwo czasu przy szukaniu odpowiedniej rzeczy,
  • zdobędziesz więcej przestrzeni, przejrzystości w swojej szafie,
  • możesz zarobić kilka złotych,
  • poczucie, że zrobiłeś coś dobrego dla kogoś — podarowując swoje ubrania. Komuś z pewnością się przydadzą, a twój  bałagan zniknie. Oczywiście niecały bo to tylko szafa. Natomiast to już dobry początek!

Czasopisma, książki, wydrukowane artykuły

 

To są kolejne rzeczy, które niepotrzebnie gromadzimy. Oczywiście pisze o starych czasopismach, książkach, artykułach – do których w ogóle nie zaglądamy. Możemy mieć czasopisma, które kupujemy, czytamy i kolekcjonujemy i nawet wracamy do nich — to z pewnością takie możesz zostawić.

Jeśli są to magazyny eksperckie i mają jakąś wartość, możesz je również sprzedać, jeśli już ich nie potrzebujesz (będziesz mógł kupić dzięki temu nowe wartościowe czasopisma).

Pozbądź się wszystkich magazynów, które przeczytałeś raz i już wiesz, że na pewno nie będziesz chciał do nich wrócić.

Tak samo zrób z książkami. Kupujemy kolejną i kolejną, nie wiedząc, kiedy potrzebujemy, ale zakupić nowy regał, bo zwyczajnie już książki przestały się mieścić. Jest tyle ciekawych pozycji do przeczytania, że masz ochotę składować je wszystkie. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno wrócisz do nich jeszcze raz? Ja mam książki, do których często wracam i z pewnością nie pozbyłabym się ich (są to ksiązki i magazyny: psychologiczne, coachingowe, motywacyjne, pedagogiczne). Natomiast są i takie, których nie będę już czytać drugi raz, bo nie będą mnie trzymały w takim napięciu jak za pierwszym razem – mniejsza przyjemność z czytania. Takich książek pozbywam się, oddając je komuś, kto z pewnościa chętnie je przeczyta.

Jak pozbyć się bałaganu? Rzeczy, których powinieneś pozbyć się z domu!

Ozdoby, figurki — ZBIERACZE KURZU

To są rzeczy, których zdecydowanie najtrudniej jest nam się pozbyć, jeśli jesteśmy osobami sentymentalnymi. To jest pamiątka znad morza, to jest pamiątka z gór, to kupiłam, jak byłam… a to dostałam, nie mogę wyrzucić. Ja na szczęście już nie mam z tym problemu. Już nie mam, bo też miałam.

Mąż, moja rodzina i znajomi wiedzą już, że nie lubię składować takich rzeczy, które będą leżały na półce. Zdecydowanie wiedzą, że jeśli chcą mi kupić jakąś pamiątkę, czy prezent to lubię rzeczy zdecydowanie użyteczne, które wykorzystam: notes, długopis, kalendarz, planer, książka, perfum, kosmetyki, wino, kubek, filiżanka. Natomiast nic, co by mi leżało na półce: muszelka, stateczek, świecznik taki czy inny.

Gromadziłam kiedyś takie rzeczy, nic do niczego nie pasowało. Nawet jak posprzątałam w domu, to wciąż czułam się jakbym nic nie zrobiła. Wciąż czułam bałagan! Tych rzeczy było za dużo, dużo za dużo. Panował chaos zamiast ładu pomimo tego, że wysprzątałam! Zdecydowanie lepiej się poczułam, jak pozbyłam się tych rzeczy. Oczywiście nie wyrzuciłam wszystkich pamiątek, ale większość.

 

Rzeczy, które kiedyś się przydadzą!

To kolejna kategoria rzeczy, które powoduje w naszym domu bałagan. Stare zabawki po dziecku, ubranka po dziecku, książeczki — jeśli zamierzacie mieć drugie dziecko — to jak najbardziej to jeszcze wykorzystasz. Natomiast jeśli nie planujecie — to pozbądź się tego natychmiast.

Czasami, ktoś nam coś podaruje, mówiąc: “Masz, weź to. Ja już tego nie potrzebuje, użyłem tego do tego i tamtego, ale teraz kupiłem coś innego, daję ci to, bo myślę, że ci się to przyda”. A ty z chęcią korzystasz, nawet głupio ci odmówić, bo ktoś daje ci coś zupełnie za darmo. Więc przygarnąłeś to pod swój dach. Czy z tego skorzystałeś choć raz w ciągu roku, czy dwóch? Twoja odpowiedź brzmi: Nie? To w takim wypadku wiedz, że już tego nie zrobisz.

Możesz postąpić tak jak twój znajomy i podarować to komuś. Ja mam taką zasadę: jeśli ktoś daje mi coś za darmo — ja również to komuś oddaje za darmo. Jeśli coś kupuję to wtedy albo sprzedaje, albo oddaje za darmo. Nie chce się bogacić  na rzeczach, które ktoś mi podarował z dobrego serca.

 

Jak pozbyć się bałaganu? Rzeczy, których powinieneś pozbyć się z domu!

Magiczna szuflada

Każdy w domu ma chyba taką szufladę, w której znajdziemy wszystko. Nazwałam ją magiczna szuflada, bo pewnie po jakimś czasie to i jakiegoś króliczka też można by było z niej wyciągnąć — co nawet by nas nie zaskoczyło — bo w niej jest wszystko. Nożyczki, długopisy, plastry, kable, baterie, śrubokręt, sznurówki, notesy, taśmy klejące, pinezki, szpilki, gwózdki, okulary, ładowarki — dosłownie różne pojedyncze różności — tą szufladę trzeba wyczyścić!

Wszystko odłożyć do odpowiednich miejsc, pojemników. Bo my mamy w zwyczaju do tej szuflady cały czas coś nowego wkładać. Sami jesteśmy czasem zaskoczeni, co w niej możemy znaleźć. Dodatkowe guziki, które były, kiedyś przy kurtce, którą kupiliśmy. Kurtki już dawno nie ma, ale guziki zostały, teraz nawet nie pamiętamy, od jakiej kurtki one były.

W tej szufladzie jest taki chaos, że nawet boimy się do niej zaglądać. To jest priorytet! Za najtrudniejsze zadania zabierz się na pierwszym miejscu. Zobaczysz, jaką poczujesz ulgę, kiedy już to zrobisz.

Gdy będziesz próbował pozbyć się jakiejś rzeczy, ale napotkasz problem sentymentalny, zadaj sobie te pytania:

  • Dlaczego go kupiłem?
  • Czy dalej jest mi potrzebny?
  • Czy on jest wciąż do użytku?
  • Jak często go używam?
  • Kiedy ostatnio z niej korzystałem?
  • Czy jest mi on jeszcze potrzebny?
  • Czy przedmiot jest w takim stanie, że mogę go komuś podarować, sprzedać?
  • Gdzie i za ile mogę go sprzedać?
  • Komu mogę podarować ten przedmiot?
  • W jaki inny sposób mogę się go pozbyć?

 

Przyjmiesz moje wyzwanie? Szczerze zachęcam Cię do tego! Ogarnij swój bałagan krok po kroku — miesiąc po miesiącu. Myślę, że kalendarz bałaganiarza może Ci pomóc — pozbyć się bałaganu!

 

Kalendarz — Jak ogarnąć bałagan? – Miesiąc po miesiącu! Do pobrania za darmo!

Kalendarz 1 3 pdf

Kalendarz do pobrania