Najlepszy prezent dla dziecka!

Po prostu BĄDŹ! 

Najlepszy prezent, jaki możemy podarować dziecku to właśnie nasz czas dla niego. Nie nowa kolejna zabawka, niekolejna bajka w telewizji, nie nowe urządzenie do grania. Twój czas to najlepszy prezent.

magazine 18

Czas spędzony z dzieckiem nic nie kosztuje, a jednak są tacy, których na to nie stać.”

Kiedy dziecko spędza z nami czas, czuje się dla nas ważny.

My jako rodzice stawiamy sobie wysoką poprzeczkę, po to, by zapewnić jak najlepszy byt naszej rodzinie. Chcemy zatem więcej pracować, żeby więcej zarobić. Chcemy więcej zarobić:

 • żeby zapewnić sobie jak najlepszy standard życia. Chcemy więcej zarobić,
 • żeby zapewnić naszemu dziecku lepszy start w życiu, żebyśmy mogli kupować mu każdą zachciewajkę, jaką sobie wymarzy,
 • żebyśmy mogli kupować mu najlepszej jakości ubranka.

I absolutnie nie ma w tym nic złego. Każdy rodzic chce zapewnić jak najlepsze warunki do życia dla dziecka i całej rodziny. To jest zupełnie normalne.

Miłości i Zdrowia nie kupisz! 

Jeśli jednak wydaje nam się, że brak naszej obecności, możemy zrekompensować dziecku kolejną zabawką, kolejną grą, trendy koszulką-to nam się właśnie tylko wydaje. Myślimy, że wtedy nasze dziecko będzie szczęśliwe i w ten sposób przecież możemy okazywać mu naszą miłość.

Owszem uszczęśliwi go to ale tylko na chwilę. A może być też tak, że po jakimś czasie przyzwyczai się do tego. Przestanie to doceniać i tym samym przestanie mu to sprawiać radość. Jak wiemy miłości zdrowia i szczęścia nie można kupić za żadne pieniądze. 

Nie będę jednak kłamać, że pieniądze są mało ważne. Bo są ważne i to bardzo. 

Dzięki nim: 

 • możemy spełniać nasze marzenia ( te materialne rzecz jasna, nie każde marzenie jest związane z posiadaniem pieniędzy), 
 • czujemy komfort psychiczny, 
 • mamy mniej stresu,
 • możemy zadbać o nasze zdrowie,
 • czujemy się bezpieczniej, 
 • możemy pozwolić sobie na różne udogodnienia w życiu. 

Dlatego tak! NIE RZUCAJMY naszej pracy naszych zadań, obowiązków domowych bo dziecko potrzebuje naszego czasu. Chciałam przez to powiedzieć, żebyśmy potrafili w naszym życiu znaleźć równowagę – Work Life Balance. Na ile jest to możliwe.

Jeżeli na naszej pracy koncentrujemy się w 100%, to spędzając czas z dzieckiem, również zaangażujmy się w 100%.  Nasz czas i uwaga to jest najlepszy prezent jak możemy podarować naszemu dziecku.

Polecam wartościową książke: Potęga obecności – Jak obecność rodzica wpływa na to, kim stają się nasze dzieci.

Najlepszy prezent dla dziecka

Nasze zaangażowanie i budowanie relacji z dzieckiem

Kiedy jest maleńki, możemy się wpatrywać w niego godzinami. Kiedy już jest większy zaczyna mówić, chodzić, biegać, staje się bardziej samodzielny, odczuwamy ulgę, bo już potrafi zająć się sam sobą.

Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak my to często wykorzystujemy. Przestajemy tak bardzo angażować się nad „jakościowym czasem” spędzonym z dzieckiem.

To, że dziecko stało się bardziej samodzielne, potrafi się sam zabawić, to nie znaczy, że teraz już powinno być pozostawione samo sobie, a my możemy sobie pofolgować.

Dziecko nas wciąż mocno potrzebuje. Chce czuć się dla nas ważne, chce czuć się przez nas kochane, chce czuć się przy nas bezpiecznie, chce być blisko nas. Wszystkie potrzeby wymienione wyżej zapewnimy mu właśnie, poprzez spędzanie z nim czasu.

Ilość a Jakość spędzania czasu 

Nie ilość czasu z dzieckiem jest tak ważna, jak jakość spędzania tego czasu. Niektóre, pracujące mamy mają wyrzuty sumienia i zazdroszczą matkom, które mają możliwość pozostania w domu ze swoimi pociechami. Tylko, że tutaj właśnie nie chodzi o ilość a o jakość. 

Który czas jest bardziej wartościowy? 

Matki pracującej, która jak tylko wróci z pracy w pełni odda swój czas dziecku na: zabawę, czytanie książeczek, śpiewanie, spacer, rysowanie, wspólne gotowanie. 

Matki nie pracującej, która jest wprawdzie cały dzień w domu z dzieckiem. Jednak podczas zabawy przegląda portale społecznościowe, ogląda telewizje, rozmawia z przyjaciółką przez telefon, włącza dziecku bajki, a ona sama w tym czasie wciąż znajduje sobie różne prace domowe, żeby dom był wysprzątany do perfekcji.  Faktem jest, że fizycznie ta matka jest i dziecko też przy nie jest 24/24, ale czy ten czas jest tak samo wartościowy jak tej matki pracującej? 

Nie chodzi więc o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy, czy na pewno jest to nasz wspólny czas.

Jak spędzać wartościowy czas z dzieckiem?

Dziecko potrzebuje naszej uwagi, chce poczuć się ważne. Chce być blisko nas a nie tylko obok nas. Jeśli chcemy spędzić ten czas w wartościowy sposób. Odsuńmy wszystkie nasze przeszkadzajki na bok: odłóżmy telefon, odbierajmy bądź wykonujmy w tym czasie tylko ważne połączenia. Jak zadzwoni przyjaciółka bo jej się akurat nudzi i nic ważnego w sumie nie ma nam do powiedzenia, przeprośmy i zakończmy rozmowę. Ten czas faktycznie oddajmy dziecku.

Zaangażujmy się w 100%. Film, serial, niektóre obowiązki domowe też mogą poczekać, nic się nie stanie. Wejdźmy do świata naszych dziećmi, niech nami pokierują na chwilę, pokażą jak się bawić i w co się bawić. Nie narzucajmy od razu im zabawy. Dajmy im czas do namysłu, do poruszenia wyobraźni, kreatywności. Podczas zabawy dużo rozmawiajmy z dzieckiem. 

Okazujmy zainteresowanie, ciekawość, podziw. Okazujmy naszemu dziecku czułość przytulajmy je do siebie, całujmy, trzymajmy za rękę. Zwracajmy się do dziecka z szacunkiem. Uśmiechajmy się do niego. Okazujmy podziw dla jego starań i wysiłku. 

Najlepszy prezent dla dziecka

Czas z Dzieckiem a jego zachowanie 

Zapewne zauważyliśmy, że nasze dziecko przejawia zachowania: grzeczne i niegrzeczne. Czasami sam potrafi znaleźć sobie zabawę, jest pogodne, uśmiechnięte, innym razem trudno mu dogodzić w jakikolwiek sposób bo ciągle mu coś nie pasuje, w każdy możliwy sposób próbuje zwrócić swoją uwagę, jest zrzędliwe i negatywnie nastawione do wszystkiego wokół.

Jakościowe spędzanie czasu z dzieckiem przekłada się automatycznie na jego zachowanie. A wszystko przez to, że jego najważniejsze potrzeby zostały zaspokojone.

Czuje się bezpiecznie,zaopiekowane i ważne. Tym samym nie musi domagać się od nas, zwrócenia na siebie uwagi. Nie musi nabroić, żebyśmy zwrócili na niego uwagę, nie musi krzyczeć, żeby przypominał nam, o swojej osobie. Nie musi symulować żadnej choroby tylko po to żeby zdobył większe zainteresowanie i czułość względem siebie. 

Jeżeli poświęcimy naszemu dziecku odpowiednią ilość czasu nie będzie uciekało się do prób wymuszeń i manipulacji nami (nie dotyczy to buntu dwulatka: które wciąż próbują naszych granic wytrzymałości) . Więcej na temat dwulatka i buntu

Chyba nie zaskoczyłam Cię, że Czas jest najlepszym prezentem jaki możesz dać dziecku?

Jak dużo czasu spędzać z dzieckiem? 

Wiadomo, że najlepszą odpowiedzią byłoby im więcej tym lepiej. Niestety jakbyśmy się starali tego czasu wciąż nam brakuje. Nie możemy zamienić ilość w jakość i to będzie już wystarczające. To też tak nie działa. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każdy czas spędzony z dzieckiem jest wyjątkowy i cenny. Dla rodzica jak i dla dziecka. 

Możemy zrobić sobie, taki rachunek sumienia rodzica.

Ile czasu jakościowego poświęcam dla mojego dziecka?

Czy podczas zabawy zajmuje się innymi rzeczami: przeglądaniem postów na facebooku, oglądaniem telewizji, wiadomości.

Czy mogę stworzyć więcej okazji do wspólnej zabawy? (podczas wykonywania zwykłych obowiązków domowych jest wiele okazji ku temu, dziecko wtedy czuje się nie tylko wyjątkowe ale i potrzebne. 

Czy nie dzwonię nie potrzebnie do znajomych? 

Rekompensuje dziecku brak czasu, poprzez kupowanie nowych zabawek? 

Dlaczego czas z dzieckiem jest dla mnie ważny?

Czy uważam, że spędzam wspólny czas w sposób wartościowy? 

Jak dużo uwagi poświęcam dziecku?

Czy mogłabym coś zmienić w swoim planie dnia?

Dlaczego chce mu poświęcić czas jak najbardziej jakościowy?

Dziecko domaga się mojej uwagi?

Czy nie nakładam sobie za dużo obowiązków i brakuje mi tym samym czasu dla dziecka?

Czy wykorzystuje samodzielność dziecka do tego, żeby sobie pofolgować?

Co ja chce dać swojemu dziecku? 

Czy dziecko domaga się wspólnie spędzonego czasu? 

Czego ja jako dziecko potrzebowałam od rodzica?

Jakie ja miałam oczekiwania jako dziecko względem swoich rodziców?

Czy mogę wygospodarować więcej czasu dla dziecka? ?

To tylko niektóre z ważnych pytań jakie warto zadać sobie jako rodzic.

Najlepszy prezent dla dziecka

Okazja do bliższego poznania

Spędzając czas z naszym dzieckiem mamy okazję poznać go bliżej. Bo to, że jest z “naszej krwi i kości” nie oznacza wcale, że jest taki jak my. Nie oznacza to, że będzie lubił bawić się w ten sposób co my.

Może być bardziej otwarte na nowości, bądź bardziej zamknięte w porównaniu do naszej osoby.  Swoim charakterem może podał się na dziadka, lubi wcześnie wstawać i ma wiele pomysłów. Zabawy zmienia co dziesięć minut. A może jednak podał się na babcię, która z kolei wolała dłużej pospać, była bardziej spokojna, a jednocześnie dusza towarzystwa.

A może do nikogo całkowicie się nie upodobnił ma cechy mieszane i jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Bo chyba ta ostatnia wersja jest tutaj jak najbardziej trafna.

Nasze dziecko jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Czy nie chcemy go zatem bliżej poznać? Spędzając z nim czas mamy okazję, poznać jego zainteresowania, jego mocne i słabe strony. Jego charakter, jego temperament.

Pomysły na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem 

 • klocki lego wciągają każdego, dla młodszych klocki duplo albo mega blox
 • puzzle, 
 • gry planszowe (jest ich naprawdę mnóstwo i tu zależy od preferencji, wieku) 
 • wspólne gotowanie,
 • czytanie książeczek, 
 • opowiadanie własnych bajek, 
 • origami, 
 • robienie dekoracji świątecznych, domowych, 
 • wycieczki rowerowe, wyjście do zoo, lasu, plac zabaw
 • zabawa w odgrywanie różnych ról: strażaka, policjanta, sprzedawcy, mechanika, kucharza
 • pieszczoty z dzieckiem 
 • wspólny taniec 

Wejdźmy w świat dziecka i dajmy się ponieść wodzy fantazji. 

Zdecydowanie najlepszym prezentem dla naszego dziecka jest po prostu BYĆ i poświęcić mu swój cenny CZAS. 

Książeczki do poczytania z najmłodszymi:

Pucio mówi Dzień Dobry, Pucio mówi Dobranoc, Bajkoterapia Agnieszka Tyszka,