Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka?

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

17/03/2024

Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Jak rozwijać talent i nie przeciążyć dziecka? 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – to już norma w codziennym harmonogramie najmłodszych. Rodzice często stoją przed trudnym zadaniem zapewnienia swoim dzieciom najlepszych możliwości rozwoju. W pogoni za doskonałością łatwo jednak przekroczyć cienką linię między wzbogacającym, a przeładowanym harmonogramem dziecka. Kiedy jednak powiedzieć dość? Które zajęcia faktycznie przyczyniają się do rozwoju dziecka, a które do jego przeciążenia? Jak zachować równowagę między rozwiajaniem talentów, a zapewnieniem czasu na odpoczynek i zabawę? Jak mądrze wybierać zajęcia dodatkowe dla dzieci, uwzględniając ich indywidualne potrzeby i zainteresowania? 

Zajęcia dodatkowe dla dziecka

Piłka nożna, gimnastyka, angielski, karate, nauka pływania, tenis, wspinaczka, nauka gry na instrumencie, taniec. Brzmi jak harmonogram małego geniusza prawda? I choć każda z tych aktywności może wydawać się pasją wartą rozwijania, suma tych zajęć może przytłoczyć nie tylko kalendarz, ale i małego człowieka. 

Oczywiście chęć wsparcia talentów, zainteresowań naszych dzieci jest czymś naturalnym i pożądanym. Bo który rodzic, by nie chiał, aby jego pociach rozwijała skrzydła? Zdecydowanie kluczem jest tutaj umiar i zdrowy rozsądek, aby nasze ambicje nie przysłoniły im możliwości cieszenia się po prostu dzieciństwem. Ważne jest tutaj utrzymanie balansu między edukacją, a czasem wolnym. Harmonogram dziecka powinien być zrównoważony, aby poza czasem na naukę i rozwijaniem pasji, znalazło się również miejsce na odpoczynek, spotkania z rówieśnikami czy po prostu nudę. 

Balans między „muszę” a „chcę”

To niełatwe zadanie zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy dookoła zdają się być zajęci i zaplanowani co do minuty. A ja jako rodzic chce inaczej… chcę, aby moje dziecko wiedziało, że życie to nie tylko „ciągłe muszę”, ale przede wszystkim „chcę”. Chcę, by znało wartość spokoju, wolności wyboru i cieszenia się chwilą.

Jak znaleźć złoty środek w doborze zajęć dodatkowych? Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, wspomniany umiar i balans – aby nie przeciążyć dziecka.

„Czym ono (przeciążenie) grozi? Zniechęceniem, frustracją, nagromadzeniem emocji, które prędzej czy później wybuchną, przemęczeniem i brakiem poczucia satysfakcji z codziennego życia. Coraz więcej psychologów bije na alarm, że przeciążenie zajęciami pozalekcyjnymi w wieku dziecięcym może niebagatelnie rzutować na dorosłe życie pociechy”.

Różnorodność zajęć dodatkowych dla dzieci

Wsród dostępnych zajęć dodatkowych dla dzieci znajdziemy szeroki wachlarz możliwości – od sportowych, przez artystyczne, po edukacyjne. Każde z nich ma potencjał, aby wzbogacić życie naszego dziecka.

Sport – może być fantastycznym sposobem na rozwijanie koordynacji, siły, strategicznego myślenia, a także pracy zespołowej. Dodatkowo sport przeciwdziała otyłości. 

Sztuki plastyczne i muzyczne z kolei kształtują kreatywność, cierpliwość i zdolność koncentracji.  Artystyczne zajęcia mogą okazać się świetnym relaksem, zabawą i miejscem do wyciszenia. 

Zajęcia naukowe – takie jak programowanie czy eksperymenty, rozwijają zdolność logicznego myślenia, zdolność rozwiązywania problemów i ciekawość świata. 

Każde z tych zajęć oferuje unikatowy zestaw korzyści, które mogą pomoć we wszechstronnym rozwoju dziecka. Warto jednak pamiętać, że prawdziwa wartość tych zajęć leży nie tylko w nabywanych umiejętnościach, ale także w radości, satysfakcji poczuciu spełnienia, jakie dziecko czerpie z uczestnictwa w nich. 

Wybierając zajęcia dodatkowe, warto kierować się przede wszystkim zainteresowaniami dziecka, nie zapominając o jego potrzebie odpoczynku i czasu wolnego. Odnalezienie tutaj idealnej równowagi może wydawać się trudne, ale jak już wiesz jest niezwykle ważna dla zdrowego rozwoju pociechy. 

Słomiany zapał czy naturalna eksploracja? 

Zmienną, z którą muszą liczyć się rodzice, jest naturalna zmienność zainteresowań u dzieci. Dzisiejsza fascynacja karate może jutro ustąpić miejsca wspinaczce. I choć może to się wydawać frutrujące, jest to naturalny proces – związany z ciekawością i próbowaniem wszystkiego. Ważne, by nauczyć dzieci, że każde podjęte zobowiązanie, wybór – nawet dotyczący zajęć dodatkowych, niesie za sobą pewne konsekwencje – zarówno pozytywne (możliwość uczestnictwa w wybranych zajęciach) jak i te mniej przyjemne (czasem zajęcia mogą okazać się zbyt trudne, bądź mniej interesujące, niż początkowo dziecko zakładało). 

Zasady są, by je… ustalać (i czasem łamać)

Podstawą jest stworzenie wspólnie z dzieckiem jasnych zasad dotyczących zajęć dodatkowych. Dzięki temu młody człowiek nauczy się, że decyzje są ważne, ale i zmiana zdania jest dopuszczalna – pod warunkiem, że następuje w ramach ustalonych reguł. To przygotowanie do świadomego podejmowania wyborów w przyszłości, bez ciągłego dryfowania na fali chwilowych zachcianek.

Dajmy dzieciom przestrzeń do eksploracji, ale pamiętajmy też, by uczyć odpowiedzialności za podjęte decyzje.

Wybór zajęc dodatkowych dla dzieci to nie tylko kwestia rozwijania ich umiejtętności i talentów. To także szansa na budowanie silnych, pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, a także na naukę odpowiedzialności i samodyscypliny.

Właśnie tak jest…

„Czasami kiedy patrzę na rozpiskę tygodnia mojego dziecka, zastanawiam się czy przypadkiem nie przesadziliśmy. Pomiędzy piłką nożną, zajęciami z robotyki, lekcjami gry na pianinie, zajęciami  z angielskiego…zaczynam tęsknić za leniwymi popołudniami, kiedy największą przygodą było budowanie zamków z klocków lego.” – znacie to ?

Ale cóż, tak to już jest w dzisiejszym świecie – chcemy, aby nasze dzieci miały wszystko. A może czasem za dużo? Ale chyba znasz zasadę, że…

MNIEJ często znaczy WIĘCEJ

Skupienie się na kilku, ale dobrze dobranej jakości zajęciach, które rzeczywiście rozwijają pasje i umiejętności dziecka, zamiast przeładowanego grafiku – okazuje się najlepszym wyborem dla naszego dziecka.

Często możemy odczuwać presje, że skoro Hania córka koleżanki chodzi na taniec, to nasza pociecha też powinna. Pamietaj ty najlepiej znasz swoje dziecko. Każde dziecko jest inne, ma inny potencjał. Nie bierz udziału w tej gonitwie… jeszcze jedne i kolejne zajęcia… bo będziesz w tyle za innymi rodzicami. Jak już wiesz – to nie o to chodzi.

Related Articles

Related

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”