Przeprowadzka – Umowa Najmu Okazjonalnego

Wynajem mieszkań w Polsce nie jest jeszcze tak popularny, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Zdecydowanie my Polacy, wolimy mieć swoje własne gniazdko, które w pewnym sensie daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. 
 

Przeprowadzka – Umowa Najmu Okazjonalnego

 

Niestety nie wszystkich na to stać by od razu coś kupić bądź się budować. Niektóre osoby pozostają w domu rodzinnym i budują w tym czasie swoją poduszkę finansową, by móc jak najszybciej odłożyć pieniądze. Inni natomiast decydują się na wynajem z różnych przyczyn (zaczynają studia, podejmują się pracy w innym mieście itp.) co jest  jak wiadomo o wiele kosztowniejsze.

Są również osoby, które niekoniecznie chcą mieć swój własny kąt, bo wolą: podróżować, zwiedzać, zmieniać pracę, dlatego nie inwestują w zakup mieszkania bądź budowę domu; bo nie wiedzą jeszcze gdzie chcieliby się osiedlić na stałe. Cztery ściany, własne gniazdko, swój kącik — niekoniecznie zapewniają im to, że będą czuły się bezpieczniej. Wręcz twierdzą, że będą „uziemione” od jednego miejsca na dłuższy czas, jak już nie do końca życia, a tego nie chcą.

Sama bardzo lubię podróżować, mogę zmieniać miejsce zamieszkania, ale tylko na chwilę. Natomiast chyba tak jak większości, marzy mi się mieć też swój własny kącik, dom, moją przystań, do której chciałabym wracać. Marzy mi się mieć swój dom, gdzie będę mogła wszystko urządzać tak jak bym tylko chciała i nie będzie mi szkoda włożyć w to większych pieniędzy, bo to ja tam mieszkam…ja i moja rodzina. To są marzenia, teraz powrót do rzeczywistości, wciąż jeszcze wynajmujemy mieszkanie. Jesteśmy na etapie kolejnej przeprowadzki. Tak kolejnej…troszkę ich już było!

Przeprowadzka

Przeprowadzka w czasie koronawirusa – zabezpieczenie umowa najmu okazjonalnego

 

Przeprowadzka ta różni się znacznie od pozostałych. Dlaczego? Nie miałam pojęcia, że koronawirus, aż tyle zrobi zamieszania.

Hotele i mieszkania Airbnb, ratują się jak mogą. Szukając mieszkania natrafiłam na ogłoszenie dwóch hoteli w Krakowie, gdzie oferują możliwość wynajęcia apartamentu na rok. Jak widać coraz mniej jest ludzi przyjezdnych, niewiele osób zatrzymuje się w hotelach.

W szoku również byłam, że mieszkania w samym centrum krakowskiego rynku są tak tanie! Mieszkanie 50m można już wynająć za 1500 zł (Rynek-Kraków). Oczywiście większość mieszkań to mieszkania Airbnb. Natomiast jak widać, ludzie uciekają, obawiają się większych skupisk. Poza tym mało kto chce na dłuższy okres zatrzymać się w mieszkaniu, gdzie jak wiadomo nie będzie zbyt cicho. Dlatego decydują się na obrzeża Krakowa bądź pewne wyjeżdżają gdzieś na wieś.

Ceny mieszkań do wynajmu również poszły mocno w dół, w zasadzie bez porównania z cenami, sprzed 8 miesięcy, gdy również szukaliśmy mieszkania.

W tym całym nieprzyjemnym czasie można choć jedną zaletę wymienić z powodu koronawirusa — ceny jak najbardziej są teraz na korzyść najemców. Natomiast nie wyobrażam sobie jaką stratę ponoszą właściciele.

Umowa Najmu Okazjonalnego

Obejrzałam wiele mieszkań, z wieloma właścicielami rozmawiałam i co drugi właściciel wspominał, że chce abyśmy podpisali umowę najmu okazjonalnego. Szczerze wam powiem, że wcześniej nigdy o czymś takim nie słyszałam. Zawsze podpisywałam umowę na czas określony bądź nieokreślony. Takie umowy były mi jak najbardziej znane. Jak usłyszałam o tym pierwszy raz od jednego z właścicieli zrezygnowałam i pomyślałam, że jakiś nieuczciwy gość, coś kombinuje i w dodatku nie ma do mnie zaufania. Jeśli on nie ma do mnie zaufania, to dlaczego ja mam do niego mieć zaufanie? Mój mąż zresztą myślał w ten sam sposób, że coś tutaj jest kombinowane. Stwierdziliśmy, że będziemy szukać dalej.
Mogłabym tak dalej negatywnie myśleć, gdyby tylko jeden właściciel mnie poprosił o dokumenty do podpisania najmu okazjonalnego, natomiast co drugi właściciel miał takie wymaganie.

Kraków, umowa najmu okazjonalnego

Zabezpieczenie przez właścicieli 

 

Najem okazjonalny, to forma wynajmu mieszkania, w której właściciel mieszkania lub domu jest skuteczniej chroniony przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku standardowej umowy.

Umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zawarta w obecności notariusza.  Dodatkowo najemca musi wskazać inne mieszkanie, gdzie zamierza przebywać po opuszczeniu wynajmowanego okazjonalnie lokalu, które to miejsce jest poświadczone przez jego właściciela lub osobę mającą prawo do dysponowania nim. Taka umowa musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym przez wynajmującego lokal właściciela nie później niż 14 dni od podpisania jej. W innym przypadku całość traktowana jest jak zwykła umowa najmu lokalu i obowiązują tutaj zwykłe przepisy kodeksu cywilnego.” – źródło 

Umowa najmu okazjonalnego stanowi dla właściciela zabezpieczenie, że w razie gdy najemca nie będzie mógł opłacić czynszu, właściciel będzie miał prawo eksmitować najemcę w łatwiejszy sposób. Nie będzie musiał szukać najemcy lokalu zastępczego. W tej formie umowy nie są również chronione matki z dziećmi oraz kobiety w ciąży

 

Dlaczego właściciele tak się zabezpieczają? 

 

Jak wiadomo, ludzie z dnia na dzień tracą pracę. Co za tym idzie? Nie ma pracy to i też nie ma pieniędzy na opłaty. Nie wiadomo przecież kiedy znajdą kolejną. Ofert pracy niestety nie przybywa, wręcz przeciwnie z dnia na dzień jest coraz gorzej. 

Na jakich portalach można szukać pracy, bądź rozwijać swoją sieć kontaktów? 

 • Goldenline – tutaj zbudujesz nie tylko sieć kontaktów, ale również będziesz mógł skorzystać z wyszukiwarki z ofertami pracy, możesz również sprawdzić tu opinie na temat pracodawcy bądź poznać wideki płacy. 
 • Linkedin – podstawa! również tutaj budujesz sieć kontaktów, możesz tutaj znaleźć ofert pracy, których nie znajdziesz na żadnym innym serwisie. Poza tym jest możliwe, że nawet pracodawca sam się do ciebie zgłosi z ofertą pracy przeglądając twój profil (nie licz na to tak bardzo, bo to są nieliczne wyjątki). 
 • Pracuj.pl – jest to największa wyszukiwarka ofert pracy w Polsce, warto tam rozpocząć poszukiwania. Poza tym możesz również zapisać się na subskrypcję (oferty jakimi jesteś zainteresowany, będziesz otrzymywać na swój e-mail)
 • Glassdoor.com
 • justjoin.it
 • Praca.pl – portal również do szukania pracy, znajdziesz tutaj także sekcje poradnikową m.in na temat: rynku pracy, bezrobocia, zmiany pracy, utraty pracy, sporządzenia CV. 
 • infoPraca.pl 
 • gumtree.pl
 • Praca Trovit
 • olx.pl
 • aplikuj.pl

 

Warto przeczytać:

Umowa Najmu Okazjonalnego