Czy to koniec związku?
Tekst Aneta Boritzka
Czy to koniec związku?
Kiedy możemy powiedzieć, że nasza miłość się skończyła? Jakie są pierwsze sygnały od partnera, które dosadnie mówią nam, że to już koniec i tak naprawdę, nie ma już o co walczyć, bo miłość się skończyła.
Coś się wypaliło, coś poszło nie tak, jakoś nasze drogi zaczęły się rozchodzić. Nawet nie wiemy dokładnie kiedy, to się stało. Przestaliśmy mówić o naszych wspólnych planach. Przestaliśmy spędzać ze sobą czas. Czy to koniec związku? Kiedy możemy powiedzieć, że nasza miłość się skończyła?
Jest kilka sygnałów, które wskazują na to, że to już koniec związku.
Ciekawa jestem co ty wymieniłbyś na pierwszym miejscu. Zgadnę. Obojętność? Tak – jest to jeden z czynników, ale jest jeszcze coś gorszego jak obojętność – brak emocji.
“Co by się stało, gdyby twój partner/partnerka był/była z kimś innym?” i nie budzi to, żadnych emocji, to jest to jeden z wyraźniejszych sygnałów “ It is over”. To jest nawet bardziej dominujące niż obojętność. Kiedy proszę np. mężczyznę: “Niech pan sobie wyobrazi swoją żonę w ramionach innego mężczyzny”, a on bez problemu to sobie wyobraża, to jest to absolutnie sygnał, że miłość się skończyła albo właśnie się kończy” – Lew Starowicz.
Brak emocji – brak kłótni
Wydawać by się mogło, że związek bez kłótni jest idealny, bo przecież nie mamy powodów do tego, by się sprzeczać. Jesteśmy idealnie dobrani. Czy na pewno tak jest?
W bliskich relacjach brak emocji (zarówno tych dobrych, jak i złych) mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. O czym świadczy to, że nie chcemy się kłócić? Napisałam wyczerpujący artykuł o kłótniach w związku i o tym jaką funkcję spełnia kłótnia. Dlatego nie będę już tego tutaj powtarzać. Zapewne teraz domyślasz się, że kłótnie w związku są nam potrzebne.
Jeśli nie mamy chęci walczyć o bliskość partnera. Nie mamy chęci zmieniać czegoś, co zupełnie nasz związek niszczy. Nie robimy kompletnie nic, by nasz związek się rozwijał. Pozostawiamy nasz związek samemu sobie – do czego może to doprowadzić?
“Ze związkiem jest jak z kwiatami. Można je zostawić same, żeby podlewał je deszcz albo sąsiadka. A można samemu o nie zadbać – nie tylko odpowiednio podlewać, ale i ziemię im zmieniać, i doniczki. Od nas zależy jak o niego dbamy.” – Zwierciadło
A co dzieje się, jeśli tych kłótni nigdy nie było w naszym związku, albo już nie ma się chęci toczyć kolejnej bitwy? Po co kłócić się, gdy nie widzimy żadnych zmian, o które walczymy? Po co kłócić się, jeśli już wiemy, jak zakończy się ta kłótnia i jakie będą tego efekty – żadne. Po co tracić energię, kiedy na samą myśl o kolejnej sprzeczce już nam się wszystkiego odechciewa.
Zawiedzione sobą osoby nie chcą już kłótni, ani krzyków. Same już tak naprawdę nie wiedzą, czego oczekują od tej relacji i czy w ogóle czegoś chcą. Pojawia się inny problem, który rujnuje związek po cichu – obojętność.
Obojętność w związku – Czy to koniec związku?
Czym jest obojętność w związku?
Gdy obojętność wkrada się do związku, czyli następuje zanik bliskości między parą. Brak bliskości objawia się na różne sposoby:
- brak bliskości fizycznej (nie tylko brak stosunków seksualnych ze sobą, ale również: brak okazywania miłości w małych gestach jak pocałunek, przytulenie, trzymanie za rękę, do tego dochodzi również brak głębszych rozmów, angażowania emocji, zainteresowania drugą osobą, troski, brak wsparcia).
“Obu stronom nie zależy na intymności, potrzebie przytulenia, pieszczot. Mogą leżeć obok siebie w łóżku, oglądać telewizję, ale nie mają potrzeby, by się przytulić, pogłaskać. Później jest ciąg dalszy, bo pojawia się dystans psychiczny, rozmyślania o tym: “Jak ja mogłem/mogłam go/ją kochać!”. Jeżeli ktoś tak myśli, to znaczy, że miłość minęła. Dla wielu ludzi jest to nawet bardzo przykre i prawie egzystencjalne stwierdzenie. Czasem w takich momentach człowiek po raz pierwszy zaczyna zastanawiać się nad sensem życia i przemijaniem. Staje w prawdzie: “ Tak bardzo bliska i osoba, jest mi w tej chwili bardzo obojętna. Kochałem ją, a teraz jej nie kocham. Tak dużo się zmieniło…”. – Lew – Starowicz.
Skąd się bierze stan obojętności w związku?
Jak to się dzieje, że w związku pojawia się obojętność? Przestajemy się angażować, przestajemy dbać o partnera i pojawia się emocjonalna oschłość? To nie dzieje się z dnia na dzień. To jest długotrwały proces, który często lekceważymy od dłuższego czasu, nie zauważamy, albo nie chcemy zauważyć. Mając nadzieję, że to minie. Albo nie mając już żadnej nadziei, biernie przyglądamy się: co się wydarzy.
Stan obojętności nie pojawia się nagle. Jak do tego dochodzi możesz przeczytać w artykule: Inwestuj w związek każdego dnia.
“Niezależnie od etapu związku, czasu przebytego razem. Nigdy nie powinniśmy przestać się starać o naszą drugą połówkę. Bo nic nie jest dane – raz na zawsze.
Powinniśmy dbać o to, żeby wciąż siebie zaskakiwać, spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, dbać o swój wygląd, być wyrozumiałym dla naszej drugiej połowy, być wsparciem w trudnych chwilach i pomimo, że nie zawsze jest pięknie i tak jakbyśmy tego chcieli, to wciąż próbować i zdobywać na nowo, bo nic nie jest dane raz na zawsze.” – fragment artykułu.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu związku?
“Najczęściej brak dbałości o związek. Jeśli miłość się traktuje jako stan dany, “oczywistą oczywistość”, jeśli się o nią nie zabiega i nie podtrzymuje ognia namiętności, można się liczyć z tym, że prędzej czy później stanie się oko w oko z perspektywą rozpadu. Trzeba czasami powiedzieć drugiej osobie, jak bardzo się ją kocha. Pamiętajmy, że nasza ziemska miłość to nie jest miłość aniołów, tylko ludzi. A więc ma swoje ograniczenia, swoje wzloty i upadki. Jednym z powodu końca związku jest nuda i monotonia”. – Lew – Starowicz
10 Oznak wskazujących, że to koniec związku
Przestaliście mówić o swojej przyszłości
Jak wcześniej mieliście różne marzenia i plany na przyszłość, tak w chwili obecnej sami nie wiecie, co będzie dalej. Więc nie ma, co dużo planować. Nie cieszy was wizja wspólnej przyszłości, wasze plany gdzieś się zatraciły. Nie ma już rozmów dotyczących planów przyszłościowych: gdzie będziemy mieszkać? gdzie wyjedziemy na wakacje? , czy chcemy mieć jeszcze dziecko? na co odkładamy teraz pieniądze. Tych tematów już dawno nie ma.
Ucieczka
Ucieczka w obowiązki domowe, ucieczka w pracę, by jak najmniej czasu spędzić ze swoim partnerem. Nie macie już ochoty na wspólny wieczorny seans filmowy, a zamiast tego – każdy z was siedzi w oddzielnym pomieszczeniu. To nie trwa miesiąc, czy dwa, ale już dłuższy okres tak teraz wygląda wasza codzienność.
Nie interesuje cię, co robi teraz partner
Wyszedł do pracy – wróci. Przynajmniej tak zakładamy, bo przecież zawsze wracał. Nie pytamy nawet jak mu/jej minął dzień i z jakimi trudnościami przyszło mu/jej się zmierzyć. Wyszedł “na piwo” wróci – zawsze wraca. Nie zastanawiamy się nawet gdzie on/ona faktycznie był/była. Jest nam to zupełnie obojętne.
Brak starań
Okres zaskoczeń i robienia sobie niespodzianek jakoś zanikł. Nie masz ochoty przygotować nawet romantycznej kolacji. Nawet nie zastanawiasz się, czym w tym roku zaskoczyć partnera na urodziny. Brakuje nawet ochoty na mówienie zwykłych komplementów: “Jak ty ładnie dziś wyglądasz”. O jakimkolwiek flircie, czy okazaniu zazdrości już nie wspomnę.
Seks dla świętego spokoju, albo wcale
Nie masz ochoty wykazywać żadnej inicjatywy, że jesteś zainteresowany zbliżeniem. Sama myśl o tym wzbudza w tobie wielką niechęć. I tylko masz nadzieję na to, że twój partner również tego wieczoru się o to nie przypomni. Jeśli już to zrobi natychmiast szukasz wymówek ze swojej listy: “Nawet nie wiesz jaki miałam dziś ciężki dzień, nawet nie przyszło ci do głowy, żeby zapytać”, “Rano już ci wspominałam jak bardzo źle się czuje, jeszcze mi nie przeszło”.
Wyprowadzenie z równowagi
Coś co kiedyś było dla nas zabawne, teraz wyprowadza nas z równowagi. Znów partner nie może zlokalizować swoich gaci.”Dlaczego zadaje mi głupie pytania: gdzie znajdzie woreczki śniadaniowe? Do cholery mieszka tutaj już 8 lat!!!”, “ Po co włożył puste opakowanie do lodówki? Będzie je żarł?”. Drobnostki wyprowadzają z równowagi bardziej niż kiedykolwiek. I z takiej właśnie drobnostki jesteśmy zrobić wojnę, która spowoduje u nas ciche dni na kolejny tydzień. Co gorsze, w ogóle nie przejmujemy się tym, że partner nas ignoruje, a wręcz delektujemy się “świętym spokojem”.
Wbijanie szpilek
Znasz bardzo dobrze wszystkie słabości swojego partnera. Wiesz o tym, co go wyprowadzi z równowagi, co go smuci, co go zaboli. Wykorzystujesz to, że podzielił się tym z tobą i wytykasz mu to przy najbliższym sporze. Doskonale wiesz jak uderzyć w jego czuły punkt.
Brak szacunku – okazywanie agresji
Potrafisz powiedzieć do partnera najgorsze obelgi, krzycząc na niego i nie wzbudza to w tobie żadnych emocji. Czujesz, że już dawno powinien to usłyszeć. Nawet później nie masz żadnych wyrzutów sumienia. Jeśli dwie strony komunikują się w ten sposób z wzajemnością – jak najbardziej świadczy to, o tym, że koniec związku jest już blisko.
Sekrety
Kiedyś nawet przez myśl by ci nie przeszło, żeby cokolwiek ukrywać coś przed partnerem. Teraz przestałeś dzielić się z nim wszystkim. Nie mówisz o swoich obawach, żeby nie wykorzystał tego przy kolejnym sporze. Nie dzielisz się z nim ważnymi sprawami. Masz przed nim tajemnice w razie wypadku. Zabezpieczasz się “na przyszłość” jakby czasem wasz związek miał się rozpaść.
Brak emocji i obojętność
Nie masz ochoty już walczyć i dyskutować na ten temat, aby coś się zmieniło. Tkwisz w tym związku nie wiedząc dlaczego. Nie masz ochoty i nie chcesz tracić swojego czasu, by się nad tym zastanowić. Zupełnie jest ci obojętne, czy partner będzie przy tobie, czy odejdzie.
Jeśli spodobał ci się ten artykuł mogą również zainteresować cię podobne tematy:
- Dlaczego facet milczy po kłótni
- Dlaczego on się nie odzywa
- Czy powinnam od niego odejść?
- 7 Nawyków, które szkodzą związkom
Related Articles
Jak wspierać, by nie przeszkadzać – rozwój dziecięcej autonomii. Samodzielność dziecka.
Jak wspierać dziecko? Dlaczego samodzielność dziecka jest taka ważna? Jak wspierać, by nie przeszkadzać?
Pokonaj strach i niepewność
Pokonaj strach i niepewność! Zrozum swoje lęki, planuj małe kroki i znajdź wsparcie.
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców Każdego dnia obiecuję sobie, że tym razem wszystko pójdzie gładko. Będę lepiej zorganizowana. Wstaniemy na czas, z uśmiechem zaczniemy dzień, a wieczorem usiądziemy razem spokojni i zadowoleni z tego, co udało się...