Niepewna sytuacja finansowa powodem stresu

Kiedy wydaje ci się, że już wychodzisz na prostą, spłaciłeś raty, spłaciłeś inne zobowiązania. Można w końcu odpocząć. Wyjechać na urlop i zacząć spokojniej żyć. Odetchnąć od tego stresu, od zobowiązań, które były cały czas w naszej głowie. Szkoda tylko, że ten spokój trwał krótką chwilę.

Nagle niespodziewanie zaczęli zwalniać ludzi. Choć wydawało się, że twoja firma nie jest zagrożona, a jednak — jest. Z każdym dniem mniej zleceń, mniej klientów, ponownie spirala stresu zaczęła się nakręcać na nowo.

Nieoczekiwana zmiana. Niepewna sytuacja finansowa powodem stresu

Towarzysząca negatywna myśl w głowie, że za chwile można stracić środki do życia, nie będziemy mieli pieniędzy na podstawowe potrzeby, opłaty rachunków, czynszu. Zagrożenie związane z tym, że będziemy zmuszeni opuścić mieszkanie. Taki stres potrafi nas bardzo wyniszczyć psychicznie.

Długotrwały stres związany z brakiem bezpieczeństwa finansowego może również wpłynąć negatywnie na nasze relacje z partnerem. Co możemy zrobić, gdy na tę całą sytuację nie mieliśmy żadnego wpływu? Jak przetrwać ten trudny czas?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie- podejmij się negocjacji czynszu za wynajem

Nie jest to łatwe przyznać się właścicielowi mieszkania, że właśnie straciliśmy pracę i nie jesteśmy w tej chwili zdolni do tego, aby opłacić całości czynszu.

Warto jednak spróbować i szczerze porozmawiać. Z pewnością zrozumie naszą trudną sytuację. Właściciel jest takim samym człowiekiem, jak i ty. Być może znajdował się kiedyś w podobnej sytuacji i będzie na to wyrozumiały. 

Być może odpwoie ci, że nie jest w stanie ci w żaden sposób pomóc, nie zgodzi się na takie rozwiązanie, trzeba rozważyć przeprowadzkę do innego mieszkania- być może małej kawalerki. Choćby na czas, aż sytuacja finansowa poprawi się.

Nie zadłużaj się! (nie bierz kredytu,  tylko po to by spłacić czynsz: to nie rata za twoje mieszkanie) Jak widzisz jest to komfortowo niekomfortowa sytuacja. 

Zapytania o pracę

Jeżeli przewidujesz, że twoje stanowisko w pracy jest zagrożone, przygotuj aktualne CV i aplikuj do innych firm. Być może poszukują właśnie takiego kandydata jak ty.

Nie poddawaj się, gdy od razu nie otrzymasz odpowiedzi. Nie poprzestawaj tylko na wysyłaniu CV do firm związanych z twoim zawodem, wysyłaj gdzie tylko możesz.  Niekoniecznie praca, jakiej się podejmiesz, musi ci się podobać. Trudno trzeba przetrwać ten gorszy moment. Pamiętaj: to jest tylko okres przejściowy.

Niepewna sytuacja finansowa powodem stresu

Nie obwiniaj partnera

Nie dokładajcie sobie niepotrzebnie dodatkowego stresu. Nie obwiniaj, że mógł tę sytuację przewidzieć, że mógł bardziej się postarać. Z pewnością, jeśli mógłby przewidzieć, to wcześniej by zareagował, bo kto celowo chciałby się pakować w tarapaty?

Pamiętaj, że jest to stresujący czas nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego partnera. Nie jest to czas na złości, wzajemne obwinianie: mogłeś, mogłaś… czas przeszły już nam teraz nie pomoże. Jako rodzina, małżeństwo, partnerzy — gramy do tej samej bramki, żeby zwyciężyć, (przetrwać stres finansowy), trzeba połączyć i zebrać siły. Dlatego wspieraj partnera bądź obecny, bądź w tym czasie dla niego.

W czasach niepewności możemy uciekać w różny sposób od obecnej sytuacji, byleby nie myśleć o tym, co się dzieje. W jaki sposób uciekamy? Obsesyjnie sprzątamy, oglądamy seriale, dłużej śpimy, bądź dużo więcej pracujemy, żeby mieć poczucie kontroli, porządku w naszym życiu.

Poczucie niepokoju jest bardzo wyczerpujące. Pomimo że jest to trudne i wymaga od nas więcej wysiłku jak dotychczas: postarajmy się zadbać w tym czasie o siebie, jak i o naszego partnera. Odsuwajmy sytuacje konfliktowe.

Nie zgrywaj bohatera

Ciężko jest nam się przyznać do tego, że odczuwamy lęk, niepokój. Nie chcemy martwić bliskich nam osób. Nie chcemy dokładać im stresu, zmartwień. Natomiast pamiętaj, że z partnerem jesteś na dobre i złe. Nie ma w tym nic złego, by podzielić się swoimi myślami.

Nie zgrywaj bohatera, że tym się nie przejmujesz. Nie zgrywaj bohatera, że znalazłeś rozwiązanie na ten problem. Przyznaj się do tego, co szczerze czujesz. Wzajemna rozmowa pomaga. Ty, jak i partner wypuścicie z siebie fale negatywnych emocji.

Być może wspólnie znajdziecie jakieś rozwiązanie. Wymyślicie wspólną strategię działania na najbliższe miesiące. Dzieląc się tym z partnerem — masz świadomość, że nie jesteś w tym sam, twój partner również ma świadomość, że ma twoje wsparcie.

Burza mózgów

Czym jest burza mózgów? Jest to technika z wywodząca się z psychologii społecznej. Być może spotkałeś się z tą techniką pod innymi nazwami jak „giełda pomysłów”, „fabryka pomysł”, „bank pomysłów”.

Zastosowanie tej techniki jest bardzo łatwe.

Zadajemy otwarte pytanie np.: “Jak poradzimy sobie z obecną sytuacją?” i odpowiadamy na to pytanie bez dłuższego zastanowienia. Zapisujemy wszystkie pomysły na kartce, nieważne w tym momencie czy są one głupie, mądre później będziemy je selekcjonować.

Co mi obecnie przychodzi na myśl? Jak poradzimy sobie z obecną sytuacją?

  • napisze CV, poszukam pracy przez Linkedin 
  • wstawię wpis na facebooku być, może jakiś znajomy się odezwie, 
  • poszukam grup na facebooku z ofertami pracy z miasta (Grupa: oferty pracy Kielce, oferty pracy Wrocław…) 
  • zrobię stronę internetową, 
  • napiszę post, jakie mam doświadczenie w czym mogę pomóc, być może ktoś się zgłosi. 
  • przeprowadzka do innego miasta, 

Tutaj każda odpowiedź jest dobra, później będziesz selekcjonował, jaka strategia jest najlepsza. Rzucaj wolne hasła. Wszystko co przyjdzie ci do głowy. Wygeneruj jak nadłuższą listę pomysłów. 

Niepewna sytuacja finansowa, to nic przyjemnego, niestety zdarzają się i takie sytuacje w życiu. W końcu to ŻYCIE. Jakkolwiek możesz na obecną chwilę myśleć, że jesteś naprawdę w wielkiej d… i  wszystko zwróciło się przeciwko tobie, tak wierzę w to, że za niedługo to myślenie się zmieni. Życie jest nieprzewidywalne. Doceniaj to co masz, walcz i nie poddawaj się. Teraz może jest ciężko, ale będzie lepiej.