Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Kiedy chcemy zmienić coś w naszym życiu. Pracę, nasze codzienne nawyki, zachowanie, relacje z bliskimi. Wszystko po to, by poprawić naszą jakość życia. Zmienić Jakoś na Jakość. Dążymy do tego, żeby poprawiać, każdą sferę naszego życia, z której nie jesteśmy w pełni zadowoleni. Tylko nie wiadomo, czemu już na starcie często rezygnujemy. Obawiamy się, że nie mamy odpowiednich kwalifikacji, umiejętności, czy doświadczenia. Obawiamy się, że ta zmiana się nie zadzieje, albo wybierzemy zmianę na gorsze.

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję.

– Drucker Peter

Jak to Zrobić?

Jak mamy poznać nasze możliwości, nasze kompetencje, umiejętności, gdy często już na starcie rezygnujmy? Widząc pierwszą przeszkodę, zawracamy z powrotem, tam, gdzie jest nam wygodnie do naszej strefy komfortu. Tam, gdzie czujemy się bezpiecznie, bo już to znamy, nic nowego nas nie zaskoczy.

Nawet nie podejmujemy się próby. Wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Więc tkwimy w tym. Nie wychylamy się, dopóki, dopóty same czynniki zewnętrzne, zaburzą naszą bezpieczną przystań. Wówczas już nie mamy wyboru. Trzeba działać. Trzeba coś zacząć robić, żeby na nowo znaleźć się w naszej strefie komfortu.

Czasami, życie płata nam figle, mam wrażenie, że specjalnie. Żebyśmy dali sobie szansę i uwierzyli w siebie i swoje możliwości. Żebyśmy w końcu ruszyli z miejsca, bo stać nas na więcej.

Czujemy się nie komfortowow w obecnej sytuacji, szukamy spełnienia, gdzieś daleko, wydawać by się mogło, że jest to dla nas coś nieosiągalnego. Natomiast nie chcemy dostrzec naszego potencjału, naszych talentów, którymi dysponujemy. Poznając to, co w nas najlepsze, wykorzystując w pełni nasze zasoby, z pewnością przybliży nas to do spełnienia, w którym chcemy się znaleźć.

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

A to potrafisz?

Potrafisz odpowiedzieć na te pytania? Zadawałeś sobie je wcześniej? A może  zadawałeś, ale nigdy nie znalazłeś dość czasu, żeby sobie na nie odpowiedzieć.

Co umiesz robić? W czym jesteś dobry? Jakie są twoje mocne strony? Co sprawia ci radość? Co chciałbyś zmienić w swoim życiu? Jakie posiadasz talenty? Co do tej pory udało ci się osiągnąć?

Proste pytania, a taką trudność nam sprawiają. Na ostatnie pytanie – co do tej pory udało nam się osiągnąć – rzadko potrafimy odpowiedzieć, albo nasza odpowiedź brzmi: „w sumie nic takiego nie osiągnąłem do tej pory.” To jest nieprawda! Wystarczy, że odpowiesz sobie na poniższe pytania: Ukończyłeś szkołę (jakąkolwiek)? Masz prawo jazdy? Zdałeś egzamin końcowy szkoły podstawowej? Może miałeś nawet świadectwo z czerwonym paskiem! Założyłeś rodzinę?

Pamiętaj! Osiągnięcia są małe i duże. Nie ma tylko wielkich osiągnięć.

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

…ale to jest normalne, nic nadzwyczajnego

Nie jesteśmy świadomi tego, że w rzeczach, które wykonujemy na co dzień, wciąż korzystamy z naszych umiejętności, talentów. Dla nas jest to zwyczajne, mówimy sobie: my tak mamy, my po prostu już tacy jesteśmy, my w ten sposób działamy. To nic nadzwyczajnego, myślisz sobie. Wcale tak nie jest!

Jedne osoby mają łatwość w komunikacji, inne są bardziej wstydliwe i chcą to przełamać. Jedni są bardziej otwarci na nowe doświadczenia, inni czują strach. Niektórzy spełniają się w gotowaniu, inni przypalą nawet jajecznicę. Niektórzy potrafią rozmawiać w trzech językach (nie widzą w tym nic nadzwyczajnego, choć daje im to wiele możliwości), a ty masz problem nauczyć się, chociażby jednego dodatkowego, żeby spełniać się w swojej wymarzonej pracy. 

Coś, co nam wydaje się normalne, inni chcieliby to u siebie zmienić, żeby być takim jak Ty. Uświadomienie sobie, co potrafimy zrobić, jakie mamy umiejętności, odkrywając swoje zalety, otwiera nam drzwi do zmian. Zmian, których chcemy dokonać w swoim życiu. Musimy tylko chcieć dostrzec swój potencjał i umiejętnie go wykorzystać.

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Nie dostrzegamy swoich kompetencji bo…

Nie dostrzegamy naszych, kompetencji i umiejętności, bo przykładowo nie skończyliśmy odpowiedniej szkoły, żeby zacząć pracę w zawodzie. Bądź udało nam się pracować w zawodzie, ale czujemy się gorsi, bo inne osoby mają dyplom taki czy siaki.

Dla pracodawcy, bardziej wartościowa osoba jest ta, która ma doświadczenie, która potrafi wiedzę wykorzystać w praktyce. Cóż z tego, że ktoś ma dyplom, ukończył trzy kierunki studiów, jak nic z tym dalej nie robi, albo nie potrafi później tego, co się nauczył, przełożyć na praktyczne zastosowanie. 

Już o tym pisałam, w jednym z artykułów, że jest mnóstwo osób, które nie ukończyły szkoły, a zrobiły kariere na skalę światową. Ich twarze z łatwością potrafimy rozpoznać, słysząc tylko Walt Disney, wiadomo o kogo chodzi. Nie zastanawiasz się wówczas, jaką on szkołę ukończył, czy on ma maturę. Porzucił szkołę w wieku 16 lat, nie ukończył nawet szkoły średniej. Czy to była jego przeszkoda? Jak widzisz nie koniecznie.

Kartka papieru

Weź teraz pustą kartkę papieru. Nie ignoruj tego ćwiczenia, nie przechodź dalej. Tylko daj sobie czasu na bliższe zapoznanie się ze sobą. Weź kartkę papieru i wypisz wszystkie swoje zalety, mocne strony, umiejętności, kompetencje. Napisz na tej kartce, dosłownie wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Nie zastanawiaj się zbyt długo. Nie myśl, czy to jest faktycznie dobre, czy też nie. Później będziesz sobie analizował, w jaki sposób możesz wykorzystać te mocne strony. Bądź dostrzeżesz nad czym możesz popracować. 

Słownik

Zaleta — pozytywna cecha charakteru.
Mocna strona — pozytywna cecha, która cię wyróżnia.
Umiejętność — nabywamy ją w trakcie życia, ucząc się.
Kompetencja — składa się z trzech elementów: wiedzy z danej dziedziny, wykorzystanie nabytej wiedzy i zdolność adekwatnego jej wykorzystania do danej sytuacji.

Istnieje wiele typologii kompetencji. Najbardziej popularny jest podział na kompetencje twarde i miękkie.
Kompetencje twarde – to wiedza oraz umiejętności potrzebne do wykonywania określonej pracy, np. znajomość języków obcych, czy znajomość obsługi komputera.
Kompetencje miękkie – to umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność, kreatywność, dynamizm działania, czy elastyczność”. (Źródło).

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Lista pozytywnych cech osobowości, być może ułatwi ci zadanie

 

Asertywny

Lojalny

Pewny siebie

Troskliwy

Ambitny

Uporządkowany

Energiczny

Zabawny

Wrażliwy 

Otwarty

Sprawiedliwy

Kreatywny

Szczery

Wytrwały

Przekonujący

Elastyczny

Autentyczny

Dokładny

Realistyczny

Przedsiębiorczy

Pomocny

Wyrozumiały

Przyjacielski

Empatyczny

Zdyscyplinowany

Poważny

Towarzyski

Niezależny

Aktywny

Życzliwy

Spostrzegawczy

Zrównoważony

Sumienny

Profesjonalny

Tolerancyjny

Współczujący

Punktualny

Oddany

Odważny

Cierpliwy

Spójrz na własną listę, którą stworzyłeś. Dopisz z tabelki, to o czym zapomniałeś. A teraz delektuj się chwilą. To wspaniałe uczucie, poznać siebie lepiej prawda? Poznać swoją wartość i być o niej przekonanym. Zostaw sobie  listę, wracaj do niej w słabszych momentach, niech przypomina ci o twojej wartości. Uzupełniaj listę na bieżąco bądź od czasu do czasu stwórz nową. 

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Eksperymentuj!

Nie bój się eksperymentować. Rób rzeczy, które zawsze chciałeś robić. Spróbuj, nie rezygnuj na starcie. Nie myśl kategoriami, że i tak się nie uda, nie chcesz na to tracić czasu. Może okazać się, że bardzo dobrze odnajdziesz się w nowej roli. Będziesz wdzięczny samemu sobie, za to, że dałeś sobie  szansę.

Gdy coś wciąż odkładamy, ze strachu zawsze mamy to w tyle głowy. W gorszych momentach przychodzi nam myśl, dlaczego nie spróbowaliśmy, co nas powstrzymuje. Ja przynajmniej tak miałam. Miałam wiele hamulców w sobie. Choć podobno, nie było tego po mnie poznać. Nie chciałam tego spróbować, tamtego zrobić, bo mogą mnie wyśmiać, mogą nie zaakceptować mojego pomysłu, mojej inicjatywy. A co jeśli odniosę porażkę? Co, jeśli mi się to, nie będzie podobać? Zawsze chciałam być perfekcyjna, w tym, co robię. Dążyłam do wiecznego doskonalenia. Nie chciałam nawalić, popełnić błędu, ale to jest zwyczajnie niemożliwe.

Nigdy nie będziemy idealni, w tym co robimy, zawsze znajdziemy kogoś lepszego, ale i też gorszego od siebie. Zawse będziemy musieli się rozwijać, doszkalać i uczyć nowych  rzeczy, żeby być jeszcze lepszym. Będą nam zdarzać się potknięcia, napotkamy przeszkodę i to nie jedną, ale co z tego? Niektóre potknięcia, inni nawet nie zauważą. Jedne osoby nas wyśmieją, inne docenią i będą podziwiać.

Najważniejsze, żebyś ty czuł się w tej sytuacji komfortowo. Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą nas tylko doceniać i podziwiać. Znajdzie się mnóstwo osób, które będą próbowały podcinać ci skrzydła. Nie wiem, co takimi ludźmi kieruje, być może nie chcą żebyś zbyt mocno, wybił się, żebyś czasem nie stał się lepszy, od nich samych.

Niech cię to nie zniechęca. Znasz swoją wartość. Zastanów się, jak możesz teraz wykorzystać swoje: zalety, mocne strony, umiejętności i kompetencje. Eksperymentuj, Doświadczaj, Próbuj!

Poznaj swoje Możliwości! Umiesz więcej niż Myślisz!

Zasoby i braki

Każdy z nas ma zasoby i braki, możliwości i ograniczenia. Niestety bardzo często swoją uwagę koncentrujemy na tych słabych stronach, nie dostrzegamy swojego potencjału. Wiele szybciej potrafimy zapełnić listę, czego nie mamy, od tego, co posiadamy. To nas blokuje. A gdyby tak zostawić te słabości i ograniczenia? Zadać sobie pytania, które poruszą nas do przodu, do zmiany?

Co mnie powstrzymuje przed osiągnięciem celu? Które z zasobów już posiadam? Jakie cechy mojego charakteru mogą okazać się przydatne w osiągnięciu celu? Jakie cechy mi przeszkadzają? Jakie nawyki mogę wprowadzić? Nad czym powinienem popracować? Czego już próbowałem? Co mogę zrobić? Jak mogę poradzić sobie z przeszkodami, które napotkam na drodze? Co bym zrobił, gdybym się nie bał? Co mogę zrobić teraz, jaki będzie mój pierwszy krok?