3…2…1…Wielki Plan Ucieczki

3…2…1…Wielki Plan Ucieczki

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

23/11/2020

Wielki Plan Ucieczki

Ucieczka w pracę, ucieczka w sprzątanie, ucieczka w wir wszystkiego dookoła: seriale, filmy, świat online. Wielki plan ucieczki, a tak naprawdę jest to ucieczka od siebie samego. Nie trzeba wtedy tak rozmyślać o życiu, nie ma czasu martwić się o przyszłość, bo nie ma na to czasu.

Może inaczej – nie chcemy znaleźć na to czasu. Usprawiedliwiamy siebie przed samym sobą, że jesteśmy zbyt zajęci. Gonimy jak zajączki, tylko w tym całym pędzie czasem zapominamy za czym biegniemy.

Czasami nie udaje nam się tak dobrze zorganizować naszego dnia, coś odpuścimy i tego czasu troszkę nam zostaje. Czas wolny, który możemy celebrować, by pobyć w swoim towarzystwie, by zastanowić się nad swoim życiem. Powinien być to czas do celebracji, niestety nie zawsze w ten sposób to widzimy.

Zamiast celebrować, chcemy jak najszybciej uciec od samych siebie, znów szukając ucieczki, bo nasze towarzystwo nas męczy.

Czy to nie jest smutne?

Czy to nie jest przygnębiające? To jest przerażające.

3…2…1…Wielki Plan Ucieczki

Sam dla siebie powinieneś być najlepszym przyjacielem, sam ze sobą powinieneś czuć się najlepiej. Chyba jesteś świadomy, że to jedyna relacja, z którą pozostaniesz do końca swoich dni. Dlatego o tą właśnie relacje powinieneś najbardziej zadbać. Relacje z samym sobą. Niby to przecież jest takie oczywiste, ale jednak nie do końca. 

Jeśli ktoś poprosi Cię o pomoc, nie masz z tym problemu, by od razu pójść z pomocą. Tak bardzo jak dbasz o relacje z innymi, tak samo życzliwie zadbaj o relacje z samym sobą. 

Tak bardzo pragniemy dla kogoś szczęścia, a tymczasem sami nie wiemy. co nas uszczęśliwia. Tak bardzo lubimy sprawiać innym radość, a tymczasem nie pamiętamy co w nas wywołuje radość, co sprawia, że się uśmiechamy?

Dlaczego w wolnej chwili właśnie nad tym się nie zastanawiamy?

Ten czas wolimy spędzić albo uciekając od siebie, albo koncentrując się nad wszystkimi naszymi: wadami, brakami, kompleksami. 

 

Czy spotykając się z kimś, też się na tym koncentrujesz? Zadajesz pytanie po pytaniu: 

 • Też Cię denerwuje ta zmarszczka na czole? 
 • Twoja skóra też jest taka wiotka? 
 • Ty też cieszyłeś się bardziej swoim życiem jak byłeś młodszy? 
 • Ty też boisz się zmienić pracę?
 • Pokażesz mi swoje krzywe zęby? 
 • Dużo już masz siwych włosów?
 • Ty też nie potrafisz pojąc tej nowej technologi? 

Takie pytania zadajesz? Może podobne? Albo z zaciekawieniem i fascynacją zadajesz pytania? 

 • Co u Ciebie? 
 • Naprawdę to zrobiłeś? To niesamowite! Jak to zrobiłeś? 
 • Fantastycznie wyglądasz! Jak ty to robisz? 
 • Mogę Ci jakoś pomóc? 

 

Dlaczego sobie nie zadamy tych prostych pytań: o u nas słychać?

Dlaczego mamy taką trudność z docenieniem swoich osiągnięć?

Dlaczego jesteśmy dla siebie takimi katami? 

Wielki plan ucieczki to wielka przegrana! Przed życiem nie uciekniesz, a co najważniejsze nie uciekniesz przed samym sobą! Przestać uciekać, przestań planować i organizować tak czas, by nie było już czasu na własne towarzystwo. Plan ucieczki nie zadziała, więc nie trać więcej czasu i go nie planuj. Tak naprawdę i tak kiedyś będziesz musiał zmierzyć się z samym sobą, im szybciej to zrobisz tym lepiej dla Ciebie. Nie stracisz swojego cennego czasu.

Tekst niezależny od całości – Podwójne Uderzenie – Gambit Królowej 

“Nie trzeba bać się ciemności, właściwie nie należy bać się niczego i nigdzie. Człowiek silny nie boi się być sam. Obawiać się można tylko innych ludzi, to oni mówią Ci co masz robić i czuć i nim się obejrzysz, życie ci minie na poszukiwaniu czegoś, czego kazali Ci szukać inni. Kiedyś zostaniesz całkiem sama, musisz nauczyć się o siebie dbać”.

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, miło będzie jeśli udostępnisz go dalej!

Polecam również:

Jutro będzie lepiej!

Zmiana jest nieunikniona!

Dlaczego czujesz się gorszy

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”