Zmiana jest Nieunikniona

Niczego bardziej nie możemy być pewni, niż tego, że w naszym życiu zadzieje się jakaś zmiana. Zmiana jest nieunikniona. Możesz ty sam coś chcieć zmienić w swoim życiu bądź przyjdą zewnętrzne okoliczności, które wywołają w twoim życiu zmianę.

Wiadomo, że wolimy znajdować się w tej pierwszej sytuacji, gdzie to my mamy wpływ na to, co chcemy w naszym życiu zmienić. Czujemy się wówczas bezpieczniej, bo mamy poczucie jakiejś kontroli. Wiemy, co chcemy w naszym życiu zmienić.

Czasami tak jak już wspomniałam, przychodzi do nas nieoczekiwana zmiana. Nie jesteśmy w stanie przygotować się wcześniej na nowe i nieznane. Nie jesteśmy w stanie przygotować się do zmiany, której nie chcemy, by zadziała się w naszym życiu. Chyba, że spodziewamy się tej zmiany, przypuszcamy, że tak może się wydarzyć.

Mówi się, że zmiana to jedyna stała w naszym życiu. Z pewnością te słowa nie wzbudzają w nas poczucia bezpieczeństwa, wolimy mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Dążymy do tego i chcemy mieć poczucie stabilizacji. Chcemy czegoś stałego, czegoś na zawsze — to daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Niestety, zmiana jest nieunikniona, czy tego chcesz, czy nie, ona się zadzieje w twoim życiu.

Koronawirus praca zdalna

Czy jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do tych zmian?

Każda zmiana w naszym życiu jest inna. Zmiana może być pozytywna jak: kupno samochodu, lepsza praca, podwyżka, zmiana mieszkania, i jak się domyślacie, zmiana może być też negatywna: utrata pracy, utrata bliskiej osoby, powódź, choroba, rozstanie. Tę drugą kategorię zmian o wiele gorzej jest nam zaakceptować. Natomiast zmiana już się zadziała i coś z tą zmianą musimy teraz zrobić.

Zmiana, która dotknęła i mnie i Ciebie — COVID -19

Zmiana, która wywołała wiele niepokoju, strachu u każdego z nas. Pierwsze zobaczyliśmy puste półki w sklepach, a w tym brak środków czystości. Nagle zostały zamknięte: żłobki, przedszkola, szkoły. Później różne usługi: stomatolodzy, fryzjerzy, kosmetyczki. Nie ma kina, teatru, siłowni, ani wyjść do restauracji.

Zostaliśmy „pozamykani’ w domach, do sklepu czekaliśmy w kilkunastometrowej kolejce z myślą, czy zdążymy kupić to, po co przyszliśmy. Co wam to przypomina? Kilkunastometrowe kolejki do sklepu, a w głowie myśl, czy dla was wystarczy?

Masz nadzieję, że za niedługo wróci to do normalności, ale tak się nie dzieje. Zaczynają się pierwsze zwolnienia, firmy upadają, być może straciłeś pracę, być może musiałeś zmienić mieszkanie, bo nie stać cię już na obecnie wynajmowane.

Jak wiele zmian zadziało się w naszym życiu, w tak krótkim czasie. Nie wiadomo jak się do nich dostosować. Nie wiadomo, co jeszcze się wydarzy. Być może tej pracy nie straciłeś, ale obserwujesz rynek i widzisz, że to może być jeszcze miesiąc albo dwa jak będziesz musiał pożegnać się z tym stanowiskiem. Być może zacząłeś pracować zdalnie, a w domu nie masz dobrych warunków do pracy, bo dzieci wciąż krzyczą, biegają, a ciebie nie stać na wynajem jednego pokoju do zdalnej pracy. Jak tu wszystko zorganizować na nowo? Jak tę sytuację zaakceptować? Jak w tym czasie czuć się bezpiecznie?

„Paradoksalnie, kiedy nic nie możemy zrobić z tym, co nas otacza, kiedy nie ma szybkich zewnętrznych rozwiązań i pozornie wydaje się, że jesteśmy w pułapce — mamy szansę na zmianę o największej mocy”. – J. Zawada Kubik

Kobieta w masce

Zmiana jest Nieunikniona

Każdy z nas inaczej zmierzył się z tą zmianą. Każdy z nas w inny sposób zaczął organizować swoje życie. Odbiegając już, od tematu Covid -19. Zmiany wciąż zadziewają się w naszym życiu, zmiana jest po prostu nieunikniona. To od nas zależy, jak zmierzymy się z tą zmianą. Jak na nią zareagujemy. Czy pozwolimy się w niej zatracić, przepaść, utonąć? Czy zauważmy w tej zmianie nowe możliwości dla siebie?

Czasami jakąś zmianę, która wydarza się w naszym życiu, z góry traktujemy negatywnie. Nawet nie dajemy sobie możliwości na to, by dostrzec pozytywne strony, tego, co się wydarzyło. Czasami po miesiącu, czasami po kilku latach cieszymy się z tego, że ta wówczas negatywna zmiana zadziała się w naszym życiu, bo dzięki niej jesteśmy teraz tu, gdzie jesteśmy. Gdyby ta zmiana wtedy się nie zadziała, być może w tym czasie nie miałbyś odwagi na to, by właśnie obrać ten kierunek, który zaprowadził Cię do miejsca, w którym czujesz się lepiej niż wcześniej.

Czy nie jest czasem tak, że z jakąś decyzją zwlekamy zbyt długo? Już dawno chcieliśmy zmienić pracę, ale nigdy nie ma na to odpowiedniego momentu, bo teraz ciężko z pracą, bo dopiero wziąłem kredyt, bo akurat kupiłem samochód. Nagle zostajemy zwolnieni. Zmiana sama się zadziała, teraz musisz znaleźć nową pracę. Wprawdzie wcześniej myślałeś, że warunki do zmiany były niekorzystne, wtedy myliłeś się, bo teraz są dużo mniej sprzyjające warunki (doszedł stres). Natomiast wciąż jest to szansa na pozytywną zmianę i nowe możliwości.

„Im większy dramat, tym większe możliwości. Trudne wydarzenia mogą być zaproszeniem do transformacji na głębokim poziomie”. – J. Zawada — Kubik

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł – polecam również przeczytać: 

Jutro będzie lepiej,

Praca Zdalna Samokontrola, 

Jak pracować, żeby nie zwariować?

 

Dzieci wracają do szkoły