Wspomnienia z dawnych lat

Jak się miało dwadzieścia lat, to były czasy. Często wspominamy ile mieliśmy wówczas siły, energii. Mogliśmy nie spać po nocach, a na drugi dzień funkcjonować całkiem normalnie. Nasz organizm w żaden sposób nie buntował się. Dbanie o zdrowie? Kto by się na tym, wtedy koncentrował. Czapka w zimie? Po co mi ona, nic mi nie będzie. Ból kręgosłupa? Co to w ogóle jest? Beztroskie korzystanie z uroków studenckiego życia. Weekendowe głośne imprezy do samego rana. Wakacyjne wypady z przyjaciółmi. Poznawanie nowych miejsc. Randkowanie i cieszenie się chwilą. Mnóstwo czasu i zarazem dużo mniej stresu. Odpowiadaliśmy tylko i wyłącznie za samego siebie. A przy tym, wszystko wydawało nam się takie proste do zrobienia. 

fatigued 1822678 1920

 

Czy na pewno chcemy do tego wrócić?

W tym wieku wydaje nam się, że możemy góry przenosić. No właśnie wydaje nam się. Nie zbudowaliśmy jeszcze swojego zaplecza zawodowego. Nie posiadamy, żadnego doświadczenia. Nie wiemy, jaka droga byłaby dla nas właściwa. Czego od życia, tak naprawdę chcemy. W jakiej dziedzinie sprawdzimy się zawodowo. Jeżeli nie mamy pomysłu na siebie, to obieramy drogę kolegów (on poszedł na ten kierunek studiów to ja też). 

Jest to też wiek kiedy jesteśmy bardzo niecierpliwi. Pochopnie podejmujemy decyzje. Często pod wpływem emocji, chwili, krótkiego zafascynowania czymś. Jest to czas, kiedy dopiero poznajemy swoje mocne i słabe strony. To okres, gdy dopiero musimy zastanowić się, kim chcemy być i co chcemy w życiu robić. Jest to wiek, pełen życiowych rozterek.

Zdarzają się oczywiście wyjątki. Osoby, które już mają wizje swojej przyszłości i opracowany plan działania, krok po kroku. Zmierzają do tego, pokonując wszystkie napotkane przeszkody. Odnoszą sukces już w tak młodym wieku. Mark Zuckerberg – twórca Facebooka. To tylko jeden przykład jaki nadmieniłam, a jest ich wiele. To nie jest tak, że młodzi nic nie osiągają w tym czasie. Zdecydowanie mają bardziej POD GÓRKĘ.

Osoba, która ma 23 lata, pomimo tego, że ma bardzo dużą wiedzę. Często nie jest brana pod uwagę, żeby została kierownikiem czy zastępcą dyrektora – w obecnym zakładzie pracy. Jest pomijana jako kandydat, pomimo swojej wiedzy jaką posiada. Dlaczego? Bo brak jej doświadczenia.

Zaufanie, że poradzi sobie na wysokim stanowisku jest niższe w stosunku do osoby starszej. Można wtedy usłyszeć hasła od starszych kolegów: “Co będę słuchać tego młodego, wiem co robię. Ja tutaj już pracuje 15 lat, a on dopiero zaczął”, “Przecież on nie ma w ogóle doświadczenia, jak mógł zostać zastępcą dyrektora? Pewnie po znajomości”.

Zdecydowanie nie chciałabym, znów mieć dwadzieścia lat. Dobrze mi tu gdzie jestem. 

Czego można pozazdrościć dwudziestolatkom? – Wiary w swoje możliwości. Był to czas kiedy byliśmy odważniejsi, bo nie myśleliśmy o konsekwencjach. Nie koncentrowaliśmy się nad tym: co by było, gdyby nam się nie udało. Przeszkoda – słowo, które nie istniało w naszym słowniku. 

Odwagi jednak można się nauczyć. Przewaga jaką posiadamy, gdy jesteśmy starsi, to rozsądne myślenie. 

“Gdy masz 16 lat wywalasz drzwi z kopa, rozbijasz telefon i krzyczysz. Gdy masz 25 lat: drzwi kosztują 1500 zł, montaż 300 zł, za telefon spłacasz jeszcze raty…po prostu krzyczysz. 30 lat krzyczeć nie ma jak bo dzieci śpią…Po prostu tak sobie siedzisz”. – Autor nieznany

Potrzeby, wyzwania zawodowe

Każdy wiek przynosi nowe potrzeby i wyzwania. Z wiekiem nabieramy doświadczenia. Chcemy się sprawdzić w nowych rolach. Stajemy się otwarci na zmiany. Próbujemy bardziej przyjrzeć się sobie. Skoncentrować na tym, co nam daje szczęście, satysfakcję. Jesteśmy bardziej zdystansowani względem siebie. Mamy więcej pokory w sobie, bo życie nas tego nauczyło. Posiadamy coraz większą świadomość, tego w czym jesteśmy dobrzy. Co jest dla nas ważne, a z czym nie jest nam po drodze. Mamy większą motywację do życia, bo też jest dla kogo żyć – dziecko, mąż. Jeśli już czegoś nie chcemy zrobić dla samych siebie to dziecko staje się naszą determinacją i siłą do walki. Dla dziecka chcemy być najlepszym przykładem, bohaterem. Chcemy pokazać mu – najlepszą wersję samego siebie. Być jego wsparciem i inspiracją. 

woman 3170568 1920

Ach ta czterdziestka! 

Kiedy przekraczamy czterdziestkę. Coraz bardziej cenimy sobie swój cenny czas. Trudniej przekonać nas do pracy gdzie się dusimy,w której nie odczuwamy satysfakcji, przestaliśmy się rozwijać, nie chcemy już gonić za celami kogoś. Zwłaszcza jeżeli nie widzimy w nich żadnych wartości.

Sprawdziliśmy się już w wielu sytuacjach życiowych, wiemy czego chcemy i do czego dążymy. Poznaliśmy swoje mocne a zarazem słabe strony. Jesteśmy świadomi tego, nad czym powinniśmy popracować. Staliśmy się bardziej wymagający wobec siebie jak i innych. Poznaliśmy swoją ścieżkę zawodową. Wiemy na jakich kwestiach chcemy skoncentrować naszą uwagę, a czego zdecydowanie unikać. Patrzymy teraz na wszystko z dystansu i większą pokorą.

Niektóre wypowiedzi czterdziestek: 

Elżebieta: „Kobieto, ty zacznij w końcu żyć, uśmiechać się masz dopiero 25 lat, całe życie przed Tobą. Wiem co mówię mam swoje lata, ale wciąż podejmuje się nowych wyzwań. Stawiam sobie nowe cele. I z każdym kolejnym odczuwam coraz większą satysfakcje.

Ania “ Chyba z dziesięć razy zmieniałam swoją pracę, jak nie więcej. Sama dokładnie nie pamiętam. Zmiany w naszym życiu są nieuniknione. Trzeba uwierzyć w siebie, jak nie teraz to kiedy? Co mamy tak naprawdę do stracenia. Jak się nie uda, to się nie uda. Spróbowałam. to jest dla mnie ważne.”

Justyna “W końcu mogę ten czas poświęcić dla siebie. Dzieci już mam dorosłe. Teraz to jest mój czas. Chcę się skoncentrować na pasji. Poświęcić więcej czasu dla mojego ciała i duszy. Kredyt domu spłacony, brak zobowiązań. To jest mój czas. Pora realizować to, na co wcześniej czasu nie miałam”.

WYZWANIA I DZIAŁANIA –  Jakich należy się podjąć

Pamiętaj, że nigdy nie jest późno na zmianę w życiu prywatnym jak i zawodowym. Teraz jesteś bardziej świadoma niż kiedykolwiek wcześniej, czego od życia chcesz. Co podoba się w twoim życiu, a z czym już dłużej nie chcesz borykać się. Wystarczy pokonać swoje lęki i obawy.

Działaj i weź życie w swoje ręcę. Wprawdzie organizm nasz już nie ma tyle energii co wcześniej, szybciej odczuwamy zmęczenie. Nasze zdrowie, zaczęło dopominać się o zadbanie, szczególną troskę.

Wymienione powyższe czynniki, to nie są natomiast żadne przeciwskazania, żeby czerpać z życia jak najwięcej. Rozwijać się, a jak nam coś nie pasuje to TO zmieniać ten stan. Nigdy nie jest na to za późno. Nie dajmy sobie wmówić, że tak jest.

Inspiruj się znanymi osobami, które w późniejszym wieku rozpoczęły swoją karierę. Poniosły wiele porażek na swej drodze, ale nigdy w siebie nie zwątpiły. 

Lista osób, które odniosły sukces w wieku 30,40+ 

  • Stan Lee, Vera Vang, Martha Stewart, Donald Fisher, Alan Richman, Sam Walton, Henry Ford, Wally Blume. Ta lista nie kończy się na nich, wręcz przeciwnie te przykłady można mnożyć. 

Nigdy nie jest za późno na wielkie marzenia i sukces w naszym życiu. 

“Łatwo powiedzieć komuś: masz potencjał, możesz być kim chcesz. To prawda, ale czasami na to, by być kim chcesz, potrzeba 15 lat. A tego się już nie mówi. I ludzie oczekują, że rezultaty będą już dziś” – Jacek Walkiewicz

adult 2178904 1920

Jestem pośrodku 

Nie tak dawno miałam 20 lat, za całkiem niedługo będę mieć 40. Jestem pośrodku. Czy tęsknie za szalonym okresem życia 20+? Miło wspominam. Co myślę o wieku 40+? Nie przeraża mnie to. Jeżeli tylko zdrowie będzie dobre, nie ma na co więcej narzekać.

Jeżeli nam się coś nie uda, to się po prostu nie uda. Będziesz żyć dalej ale z myślą, że spróbowałeś. Zawalczyłeś o lepsze jutro, o nową pracę, relację rodzinne. Zrobiłeś to, nie masz nic sobie za zarzucenia. Nie poddałeś się! To jest ważne i najcenniejsze. Wycisnąć życie jak cytrynę!

Zdecydowanie nie chce wrócić do wcześniejszych lat, jest mi dobrze tu gdzie jestem. Pewnie jakbym wróciła do tego czasu 20+ może i coś bym zmieniła w moim życiu. Zawsze coś znajdziesz, co mogłoby być zrobione lepiej. Jestem przekonana, że w większości rzeczy jakie się wydarzały, próbowałam podjąć w danym czasie najlepszą decyzję dla siebie. Bo czemu miałabym sobie kłaść kłody pod nogi?

Cieszę się tym co mam, tym co jest tu i teraz. Jestem świadoma, że zawsze jest czas, żeby poprawić swoje życie na lepsze. 

Mała ciekawostka

Statystyki oraz różne badania bardzo motywują. Przedstawiają, że wiek nie jest żadną przeszkodą do zrobienia kariery, dokonania zmiany, wręcz przeciwnie bycie starszym to zaleta. Jest to też motywacja dla matek, które poświeciły się dla rodziny, bo chciały wychowywać dzieci. Nie udało im się w tym czasie zrobić kariery. Nie powinny rezygnować, poddawać się. Twierdząc, że już jest za późno. Nie jest za PÓŹNO. Twój czas jest twoim sprzymierzeńcem. Uwierz w siebie i działaj!

 

Zabawa z dzieckiem – tak ważna dla rozwoju!

Zabawa z dzieckiem? Czy to stracony czas? Dlaczego warto bawić się z dzieckiem? Czy wiesz, że zabawa jest ważna dla rozwoju naszego dziecka?

Praca Zdalna – Samokontrola

Praca zdalna, nie jest pracą dedykowaną dla wszystkich osób. Już w szczególności, jeśli decydujemy się na samozatrudnienie. Nie każdy potrafi się zdyscyplinować, nie każdy potrafi zachować odpowiednią samokontrolę, nie każdy potrafi zachować tutaj umiar....

Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców

Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców Każdego dnia obiecuję sobie, że tym razem wszystko pójdzie gładko. Będę lepiej zorganizowana. Wstaniemy na czas, z uśmiechem zaczniemy dzień, a wieczorem usiądziemy razem spokojni i zadowoleni z tego, co udało się...

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

Dlaczego nie należy karać dziecko milczeniem? Zrozumieć emocje dziecka.

Dlaczego nie należy karać dziecko milczeniem? Czy to faktycznie łagodna forma kary, a może jednak jest to przemoc emocjonalna? Dlaczego kara milczeniem ma negatywny wpływ na rozwój naszego dziecka?

Czas z dzieckiem. Klucz do rodzicielstwa bliskości.

Dlaczego czas z dzieckiem jest tak ważny? Czym jest rodzicielstwo bliskości? Jakie korzyści przynosi rodzicom czas spędzony z dziećmi?

Wspieranie dziecka w rozwoju. Jak znaleźć równowagę między nadopiekuńczością a presją na samodzielność?

Wspieranie dziecka w rozwoju? Jak znaleźć równowagę między nadopiekuńczością, a presją na samodzielność? Jak efektywnie wspierać dziecko w rozwoju?

Straciłam kontrolę nad swoim życiem – Historia Kobiety

Straciłam kontrolę nad swoim życiem. Od dłuższego czasu towarzyszy mi lęk, ciągle napięcie niepokoju. Znacie to uczucie?

Stara miłość nie rdzewieje

Czy stara miłość nie rdzewieje? Czy da się wymazać z pamięci naszego eks?

Boję się popełnić błąd 

Boję się popełnić błąd! Wolę w ogóle nie podejmować się działania niż doświadczyć negatywnych emocji z tym związanych.

Samoocena — jak zbudować poczucie własnej wartości?

Kiedy patrzysz w lustro kogo w nim widzisz? Jaki masz obraz samego siebie? Samoocena – jak zbudować poczucie własnej wartości?

Powrót do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po macierzyńskim to niewątpliwie jedno z trudniejszych wyzwań dla kobiety. Oczywiście każda z nas jest inna i wyjątkowa.

Mąż mnie już nie kocha!

Mąż mnie już nie kocha. Mogłabym się załamać po takiej wiadomości. Nie ma chyba nic gorszego jak usłyszeć takie słowa. Mogłabym, ale nie chcę!

Świadome Rodzicielstwo – Szczęśliwe Dziecko

Świadome rodzicielstwo – wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej samoświadomości

Strach – Jak sobie z nim radzić?

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu lęku, strachu i niepokoju. Jak sobie z tym radzić? Co możemy zrobić, by ten strach opanować w głowie?

Motywacja — Automotywacja, jak zwiększyć swoją motywację?

Jeśli by rozbić słowo motywacja na dwie części brzmiałoby to następująca: motyw i akcja. Musimy mieć motyw do podjęcia akcji. Motywacja to nic innego jak stan gotowości do podjęcia określonego działania, by zadziała się zmiana.

Zazdrość w związku

Czym jest zazdrość w związku? Czy zazdrość to twój problem? Czego się obawiamy? Dlaczego partner odchodzi?

Czy to koniec związku?

Coś się wypaliło, coś poszło nie tak. Przestaliśmy mówić o naszych wspólnych planach. Przestaliśmy spędzać ze sobą czas. Czy to koniec związku?

Czy powinnam od niego odejść?

Trudno jest podjąć decyzję o rozstaniu. Wielokrotnie zadajemy sobie pytanie: Czy powinnam od niego odejść? Niezdecydowanie – gorsze niż podjęcie decyzji. Wiesz dlaczego?

Dlaczego ona tak krzyczy? Co za wredna matka!

Chcesz być: spokojna, opanowana, rozważna i cierpliwa. Ale choćbyś nie wiem jak się starała i tak się wściekniesz, i tak krzykniesz. Nawet nie próbuj zaprzeczyć.

SŁOWA, których nigdy nie powinieneś mówić swoim dzieciom

Niektórzy rodzice myślą, że tylko fizycznie mogą sprawić dziecku ból. Słowo nieraz może zadać więcej bólu niż czyn!

Czy jemu na Tobie zależy?

Spotykacie się już jakiś czas, a ty dalej nie wiesz, czy jemu na Tobie zależy? Po czym to poznasz? Kiedy warto zrezygnować z tej relacji?