Jak wychować mądre dziecko?
Tekst Aneta Boritzka
Jak wychować mądre dziecko?
Jako rodzice chcemy jak najlepiej wychować nasze dzieci. Dlatego szukamy różnych źródeł informacji o wychowaniu dziecka. Kupujemy książki, by zasięgnąć porad ekspertów i sprawdzić czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija. Kupujemy różne poradniki: Jak wychować mądrze dziecko, jak zrozumieć małe dziecko, pierwszy rok życia naszego dziecka, drugi rok życia naszego dziecka i tak dalej. Prócz książek jest jeszcze przecież internet i doktor google, ekspert od wszystkiego. Czego byś nie chciał znaleźć, to tam na pewno znajdziesz:
“ 8 miesięczne dziecko rozwój fizyczny: Maluszek z zapałem wybierze się na samodzielne zwiedzanie mieszkania. Może odbywać się to w formie pełzania, turlania czy prób raczkowania. Zapewnij dziecku dużo swobody ruchu, najlepiej na podłodze w dobrze zabezpieczonym pokoju.” źródło wyzwania rozwojowe bobovita
“Kiedy niemowlę zacznie mówić? Zobacz jak wygląda rozwój dziecka w pierwszym roku życia” – tego dowiesz się na stronie mjakmama24
Czy warto karać swoje dziecko? Jaki ma to negatywny wpływ na nasze dziecko? Kary dla dzieci dlaczego ich nie stosuje? – o tym więcej w artykule nieperfekcyjnamama.pl
Dlaczego przytulanie jest ważne? Jaki to ma wpływ na nasze dziecko? A może powinniśmy ograniczyć przytulanie? – o tym przeczytasz na stronie dziecisawazne.pl. Przyznam szczerze, że jest to jedna z moich ulubionych stron.
Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? – o tym przeczytasz m.in na x-lander.com, a także na wielu innych stronach w internecie, oraz w innych książkach, czy poradnikach.
Strony, książki, poradniki jakie wymieniłam, to oczywiście tylko przypadkowe przykłady. Może nie do końca przypadkowe, bo przyznam, że sama korzystam czasem z tych źródeł. Ale uwaga nie dajmy się zwariować!
ZBYT WIELE INFORMACJI OD ZBYT WIELU EKSPERTÓW UTRUDNIA WYCHOWANIE DZIECI.
Jak wychować mądre dziecko?
Jak dotychczas wymieniłam tylko niektóre książki, poradniki, strony internetowe, ale jeszcze znajdziemy również ekspertów w naszej rodzinie jak: mama, babcia, teściowa, szwagierka, dziadek, siostra, ale i też należą do nich “życzliwe osoby”, które również napomkną nam co dziecko powinno, a czego nie.
Ach STOP – jestem przecież pedagogiem jak mogłam zapomnieć, że do grona ekspertów od wychowania dzieci są również: pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele.
Ach STOP zapomniałabym, jeszcze grupy facebookowe: mama radzi mamie, Jestem/będę mamą – porady i wsparcie <3
To wszystko jest pomocne, to wszystko jest przydatne, ale to wszystko wprowadza nas w chaos.
BO ZBYT WIELE INFORMACJI OD ZBYT WIELU EKSPERTÓW UTRUDNIA WYCHOWANIE DZIECI.
“Mamy nieprzebrane ilości doskonałych rad, które ułatwiają bycie rodzicem. Ale istnieje granica, po przekroczeniu której napływające informacje zaczynają przytłaczać i stają się bezużyteczne, i to nie tylko dlatego, że bywają niespójne i nieustannie się zmieniają. Żadnego masła orzechowego przed ukończeniem pierwszego roku życia! Jak najwięcej masła orzechowego przed ukończeniem pierwszego roku życia! Zero czasu przed ekranem! Trochę czasu przed ekranem! Nie, nie tak dużo czasu przed ekranem!” – Jak nie krzyczeć na swoje dziecko – Carla Naumburg – kolejne źródło – które polecam!
Wszystkie porady tworzą iluzję, że możemy rozwiązać każdy problem wychowawczy, który nam się przytrafi, chociaż większość z tych codziennych problemów, najpowszechniejszych problemów nie da się rozwiązać ot tak, nawet za pomocą najmądrzejszych słów, wypowiedzianych spokojnym, zrównoważonym tonem przez najlepszego (naszym zdaniem) psychologa dziecięcego. Każde dziecko to indywidualny przypadek, a “niektóre problemy stanowią po prostu część niedoskonałego życia, w którym żyjemy my, niedoskonali ludzie”.
Wszystkie rady ekspertów, poradniki, książki i nasz internet – to wszystko jest bardzo przydatne i pomocne. Ale nie dajmy się w tym zatracić. I tak nie jesteś w stanie przeczytać każdej książki, każdego poradnika, ani nie możliwym jest wychować dziecko zgodnie z tym co podpowiada Ci: mama, teściowa, babcia, czy siostra.
To normalna rzecz, że chcemy nasze dziecko wychować jak najlepiej potrafimy, a kiedy napotkamy przeszkodę, pojawi się jakiś problem:
“czytamy, szukamy, konsultujemy, i urabiamy sobie ręce po łokcie i przyjmujemy wszelkie możliwe rady. A kiedy nie zadziałają, zaczynamy myśleć, że zawiedliśmy jako rodzice, a nie że rady zawiodły nas.” – ponownie książka: Jak nie krzyczeć na swoje dziecko (wychowanie bez złych emocji) – Carla Naumburg
Nie ma jednej idealnej recepty na to by mądrze wychować swoje dziecko, wręcz przeciwnie jest tak wiele źródeł, tak wielu ekspertów, że można się w tym pogubić.
Moje ulubione strony o wychowaniu dzieci:
Kolejność przypadkowa 🙂
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!
Related Articles
Related
Jak wspierać, by nie przeszkadzać – rozwój dziecięcej autonomii. Samodzielność dziecka.
Jak wspierać dziecko? Dlaczego samodzielność dziecka jest taka ważna? Jak wspierać, by nie przeszkadzać?
Pokonaj strach i niepewność
Pokonaj strach i niepewność! Zrozum swoje lęki, planuj małe kroki i znajdź wsparcie.
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców
Zarządzanie czasem dla zapracowanych rodziców Każdego dnia obiecuję sobie, że tym razem wszystko pójdzie gładko. Będę lepiej zorganizowana. Wstaniemy na czas, z uśmiechem zaczniemy dzień, a wieczorem usiądziemy razem spokojni i zadowoleni z tego, co udało się...
Rzeczywiście, w dobie dostępu do tylu informacji z przeróżnych źródeł niejednokrotnie ciężko podjąć decyzję, któremu z nich zaufać. Zwłaszcza w tak istotnej kwestii jak wychowanie dziecka! Super, że podajesz listę stron, które sama polecasz w tym temacie – na pewno niejeden rodzic chętnie skorzysta i zajrzy. 🙂
Oczywiście ja się mało znam na dzieciach, ale wydaje mi się, że najlepiej jest wychowywać zgodnie ze swoją intuicją i sumieniem. Dlatego też myślę, że wszelkie porady, książki, internet traktować jako taki suplement i patrzeć co sprawdzi się do naszego dziecka bo dzieci różne są, mają inny charakter, temperament. 😉
Pozdrawiam