Motywacja — Automotywacja, jak zwiększyć swoją motywację?

Motywacja — Automotywacja, jak zwiększyć swoją motywację?

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

21/12/2021

Motywacja – Automotywacja 

Nawet mało ciekawe zajęcie można zmienić w taki sposób, by dostarcza satysfakcji. Przykładem mogą być badania personelu sprzątającego szpital. Niektóre osoby, zamiast ograniczać się do minimum, z własnej woli brały na siebie nowe obowiązki, by urozmaicić sobie pracę – rozmawiały z pacjentami i ułatwiały pracę pielęgniarkom. To sprawiało, że wykonywany zajęcia stało się dla nich bardziej zajmujące, ciekawe i satysfakcjonujące — D. H. Pink 

Czym jest motywacja?

Jeśli by rozbić słowo motywacja na dwie części brzmiałoby to następująca: motyw i akcja. Musimy mieć motyw do podjęcia akcji. Motywacja to nic innego jak stan gotowości do podjęcia określonego działania, by zadziała się zmiana. Słowo motywacja pochodzi z języka łacińskiego (moveo, movere), co oznacza wprawiać w ruch, popychać. Można odebrać to następująco: czasem musimy dostać kopa w dupę, żeby dopiero podjąć się jakiegoś działania. Bo nic innego wcześniej nas nie popchnęło do tego, byśmy podjęli się jakiejkolwiek czynności, żeby coś się w naszym życiu zmieniło.

Jak pisałam wcześniej słowo motywacja składa się z dwóch części motywu + akcji = gotowość do podjęcia działania.

Każdy z nas ma naturalną potrzebę zmian. Nasz mózg dopomina się do tego — rozwoju, nauki, nowych wyzwań. Jednak pęd do zmian ma inny charakter niż podstawowe potrzeby biologiczne, bo wymaga wyższego poziomu świadomości i większej aktywności płatów przedczołowych. Niezbędny jest wyjście poza — tu i teraz — i stworzenie dalekosiężnych wizji celów i planów. Z jednej strony trudno ten proces aktywować, z drugiej jest niezwykle ważne z punktu widzenia świadomego kierowania własnym życiem. — B. Burchard 

 

Motywacja wewnętrzna

Wprowadzenie zmian

Zmiana z reguły kojarzy nam się z czymś mało komfortowym. Dlaczego tak jest? Wszystko co jest dla nas nieznane, czego wcześniej nie doświadczyliśmy, budzi w nas strach i lęk. Zmiana może nas wzbudzać zarówno pozytywne jak i negatywne uczucia równocześnie.

Nawet korzystne wydarzenia mogą — a często nawet powinny — wzbudzać w nas mieszane uczucia. Np. awans — z jednej strony ktoś czuje przyjemność z bycia docenionym, cieszę się z perspektywy szerszego działania, z drugiej mogą pojawić się wątpliwości, niepokój, lęk. To świadczy o tym, że człowiek ma świadomość znaczenia i skutków tej zmiany. Dostając uczuć ambiwalentnych, wie, że coś traci — może czas dla rodziny czy więź ze swoim dotychczasowym zespołem. — Agnieszka Jucewicz

Nasz świat zmienił się w ciągu ostatnich 100 lat prawdopodobnie szybciej niż w ciągu ostatnich 20 wieków. Wszyscy podlegamy zmianom – zmienia się nasze otoczenie, zmieniamy się naturalnie, nabywając nowych umiejętności, wchodząc w nowe życiowe role. Możemy być otwarć ci na wymuszane na nas zmiany lub denerwować się tym, że ktoś ingeruje w nasze życie; poszukiwać nowych wyzwań lub bazie rezultatów; dożyć do wzrostu i rozwoju lub koncentrować się nad potwierdzaniu już posiadanych zalet czy umiejętności. Nigdy jednak nie pozostajemy wobec zmian obojętni. 

Dlaczego w naszym życiu wprowadzamy zmiany?

To jasne powody są następujące. Pierwszym powodem jest to, że chcemy uniknąć nieprzyjemnych dla nas sytuacji jak np. zdrady, choroby, utraty pracy, bankructwa. Drugim powodem z kolei jest chęć osiągnięcia czegoś jak np. Uzyskanie certyfikatu, który podnosi nasze kwalifikacje, dzięki któremu będziemy mogli zdobyć nowy zawód bądź awansujemy w obecnej pracy. Dlaczego wprowadzamy zmiany w naszym życiu? Bo chcemy czegoś uniknąć albo coś osiągnąć.

Czasami zdarza się tak, że z jednej strony chcemy coś bardzo zmienić, ale z drugiej strony jesteśmy sparaliżowani strachem przed zmianą. To nic innego jak brak gotowości do zmiany i tak naprawdę wtedy musimy otrzymać tego słynnego Kopa w dupę, żeby ta zmiana ujrzała światło dzienne. 

Leży facet na łóżku i od godziny stęka. W końcu żona go pyta:

— Co tak jęczysz? 

— Bolą mnie plecy.

— Dlaczego?

— Bo leżę na czymś ostrym.

— To się przesuń.

— Za mało mnie boli.

Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało tak jak dawniej. — Paulo Coelho.

Zadowolona kobieta - automotywacja

Motywacja – Automotywacja

Motywacja to proces na który składa się:

  • brak gotowości do zmiany,
  • stawanie się gotowym do zmiany,
  • przygotowanie — gotowość do zmiany, działanie.

W psychologii można wyróżnić typologie motywacji

Motywacja wewnętrzna – Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wówczas kiedy podejmujemy się działania bez spodziewania się żadnej nagrody. Robimy coś bo sprawia nam to satysfakcję, przyjemność. Podjęte działanie daje nam okazję do poznawania czegoś nowego, poszerza naszą wiedzę bądź jest okazją do rozwijania naszego potencjału. Pojęcie motywacji wewnętrznej jest często rozumiane jako automotywacja, czyli motywowanie samego siebie.

Automotywacja — umiejętność motywowania samego siebie do dokonania zmiany, podjęcia działania. Największą siłą do działania daje wewnętrzna motywacja oparta na czerpaniu radości z samego wykonywania czynności. Zamiast rozważania, jakie korzyści zewnętrzne osiągniesz po wykonaniu zadania, poszukaj przyjemności w jego realizowaniu. 

Motywacja zewnętrzna — jest rozumiana jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody jak podwyżki płac, pochwałę lub awanse oraz kary, działania dyscyplinarne, wstrzymanie premii lub nagrodę. Motywacja zewnętrzna charakteryzuje się tym, iż przystąpienie do działań jest spowodowane presją zewnętrzną.

Motywacja świadoma — człowiek zdaje sobie z niej sprawę jest w stanie ją kontrolować.

Motywacja nieświadoma — osoba nie wie, co tak naprawdę leży u podstaw jego zachowania.

Motywacja pozytywna — działania zmierzające do osiągnięcia czegoś.

Motywacja negatywna — działania zmierzające do uniknięcia czegoś.

Elegancka kobieta pracuje

Strach przed zmianą

Strach przed zmianą jest wyrazem potrzeby bezpieczeństwa. Istnieje w nas druga siła, przeciwstawna do potrzeby samorealizacji. To kierowana strachem postawa defensywna, której istotą jest ucieczka przed zmianami i ryzykiem. 

Wyobraź sobie dziecko, który jest w ramionach swojej matki. Gdy czuję się bezpiecznie, w naturalny sposób opuszcza objęcia swojej opiekunki i powoli, małymi kroczkami, odkrywa otaczające je świat. Bada wszystko, co znajduje się wokół niego. Jednak po kilku chwilach będzie chciało wrócić w objęcia matki. Będzie chciało znowu poczuć, że jest bezpieczne i że ma w niej oparcie. 

Będzie chciał odzyskać swoje siły do dalszego wzrostu. Jak poczuje się gotowe, ponownie zacznie eksplorować. Być może tym razem zrobi jeden krok dalej.

Gdyby dziecko nie miało tego bezpiecznego portu, do którego zawsze może wrócić, jego naturalny instynkt odkrywania i rozwoju nie miałby szans się realizować. Małe organizmy musiałby się skupić na podstawowej potrzeby bezpieczeństwa i nie miałby czasu na zajmowanie się badaniem otoczenia. Poczucie bezpieczeństwa odgrywa ogromną rolę w procesie samorealizacji lecz niestety wiele osób o tym zapomina i traktuje tą potrzebą jako przejaw tchórzostwa.

Ważne, aby zrozumieć, że nie ma nic złego w tym, iż czasami potrzebujemy cofnąć się o dwa kroki i odzyskać poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Powiem więcej — szt. rozwoju osobistego polega na tym, by umieć robić to świadomie i nie wypierać tej potrzeby. Z pewnością przeważa ona nad potrzebą wzrostu, dlatego najpierw należy zadbać o nasze poczucie bezpieczeństwa.

Strach przed zmianą to strach przed utratą bezpieczeństwa. Boimy się że zmiana która nas czeka, będzie Permanentna zmiana na gorsze. Że nie będzie już odwrotu. Przecież gdyby nasze bezpieczeństwo było pewne i zagwarantowane, nikt by się nie bał wychodzenia poza swoją strefę komfortu. — Michał Pasterski

Kobieta i wewnętrzna motywacja

Jak zwiększyć swoją motywacje?

  • Szukaj źródła inspiracji – mogą to być filmy, książki, seriale, afirmacje, cytaty, ludzie którzy cię inspirują.
  • Wyznacz jasno określone cele,
  • podziel swój cel na mniejsze zadania i wykonuj je po kolei,
  • celebruj każde małe osiągnięcie,
  • Notuj swoje efekty — prowadzić notes,, w którym codziennie będziesz notował postęp swojej pracy i mogę rozliczać się przed samym soba z osiągniętych efektów. Pamiętaj że ten notes jest dla ciebie. Dla nikogo innego!
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej i odpoczynku,
  • Koniecznie zapisuj wszystkie swoje pomysły!

Kreatywny wgląd – co ma wspólnego prysznic z kreatywnością?

Niemal każdy z nas przeżył kąpiel pod prysznicem, podczas której wpadł na niemal genialny pomysł. Jak to się dzieje, że tak często trafne rozwiązania pojawiają się wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy?

Pewnego razu przed treningiem medytacji intensywnie myślałem o pewnej sytuacji, która wydawała się problemem bez rozwiązania. Potrzebowałem odpoczynku od myślenia i zabrałem się za wyciszanie chaosu płynących bez końca myśli. Po kilkunastu minutach koncentrowania się na chwili obecnej nagle do mojej głowy wpadło rozwiązanie problemu, o którym myślałem wcześniej. Dosłownie — wpadło.

Nie było żadnego łańcucha myśli, który zaprowadził by mnie do tego rozwiązania. Nie zadawałem sobie żadnych pytań, nie tworzyłem żadnych wyobrażeń. Po prostu w pewnym momencie w mojej świadomości pojawiła się myśl, która była strzałem w dziesiątkę. Byłem zszokowany.

Jasne, działo się to już wcześniej, ale po raz pierwszy doświadczyłem tego w tak wyraźny i świadomy sposób. Zawsze myślałem, że pojawienie się takiego rozwiązania jest związane z procesem racjonalnego myślenia, który do danego objawienia doprowadza. A teraz zrozumiałem, że wcale tak nie jest. W jednej sekundzie była cisza, zero myśli. W drugiej był już pomysł, który wykluł się z mojej nieświadomości. Jedyne, co musiałem zrobić, aby znaleźć rozwiązanie, to oczyścić umysł i przygotować przestrzeń dla mojego nieświadomego umysłu. — Michał Pasterski.

Będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł dalej! Dziękuje!

Related Articles

Related

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

5 komentarzy

  1. Misio Radzi

    A czy można zmotywować do działania lenia od urodzenia?

    • Aneta Boritzka

      Od razu od urodzenia 😉 myślę, że nie jest tak bardzo źle jak zakładasz 🙂

  2. Joasia

    Mnie zawsze dziwi że ludzie boja się zmian, nawet jak negatywne konsekwencje będą mało uciążliwe czy nawet żadne. Być może wynika to z zakorzenionych błędnych informacji, tradycji, wygodnictwa. Dla osoby odważnej motywacją może być uśmiech przechodnia, podczas gdy niektórych nic nie zmusi do zmian.

  3. Patryk Tarachoń

    Brak motywacji to również reakcja na pewne elementy, które mają miejsce w naszym życiu.

    Jeśli zdarza się, że nie jestem w stanie zmusić się do jakiejś czynności, po prostu pozwalam sobie na odpuszczenie i wracam do tego po jakimś czasie.

    • Aneta Boritzka

      Zgadzam się z Tobą! Stąd też mogę polecić artykuł, który również możesz przeczytać na mojej stronie: odpuść, odpocznij!

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”