Rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Tak niestety już jest! Myślimy o wszystkim, myślimy o innych, często zapominając o sobie.

Trzeba pójść do pracy, pobawić się z dziećmi, zrobić obiad, zrobić pranie, porozmawiać z mężem, pójść na zakupy, wyjść z psem na spacer, wykąpać dzieci, ukołysać do snu, wyprasować pranie, przygotować kolację. GONG to już 22:00? Pora spać, bo jutro znów pobudka o 6:00!

Może nie każdy dzień jest u nas tak zwariowany, zdarzają się czasem jeszcze gorsze dni — gdy nasz rytuał zostanie zaburzony jakąś niespodzianką jak choroba.

Ten post szczególnie jest skierowany do kobiet! Do kobiet, które zawsze przekładają dobro innych ponad swoje. Zazwyczaj na pierwszym planie stawiamy: rodzinę, męża, dziecko, a później daleko, daleko jesteśmy my. Czujemy się sfrustrowane i niespełnione, bo wciąż przekładamy nasze potrzeby, nasze plany, nasze marzenia — przekładamy to wszystko na później, a często na wiecznie nigdy!

Czy to prowadzi Cię do życia, jakie chciałabyś mieć? Czy w ten sposób czujesz się spełniona i szczęśliwa?

Poznaj rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Kobieta pije kawę i patrzy przez okno

Rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Czas tylko dla siebie!

Każdy człowiek potrzebuje czasu tylko dla siebie, by po prostu pobyć z samym sobą, by coś uporządkować w głowie, aby coś przemyśleć. Bądź też po prostu wyłączyć się od wszystkiego i zwyczajnie odpocząć od tego pędu, od szybkości życia.

Czytaj książki!

Oderwij się od codzienności, zanurz się w innym świecie. Zanurz się w świecie bohatera. Czasami znajdujemy sobie książkę, gdzie bohater powieści bardzo nam siebie przypomina. Być może ta postać może cię czymś zainspirować, być może pokaże ci inne sposoby na rozwiązanie przeszkód, z którymi się zmagasz. Książki zdecydowanie poszerzają perspektywę, czy tego chcesz, czy nie zawsze poznasz coś nowego, czego w swoim życiu nie doświadczyłeś.

Zadbaj o ciało!

O tym zdecydowanie zapominamy! Nawet tego nie uwzględniamy w naszym codziennym grafiku, by znaleźć 15-30 minut na:

 • kąpiel w wannie,
 • peeling ciała,
 • masaż twarzy,
 • maseczkę na twarz,
 • już nie chcę wspominać o sporcie, jaki jest ważny dla naszego układu krążenia. Czasem wydaje nam się, że jesteśmy w ruchu cały dzień i to nam wystarcza. To nieprawda, przecież to zupełnie inny wysiłek.

Pij dużo Wody!

Nigdy nie zapominamy o tym, by napić się kolejnej kawy, ale woda? Bardzo łatwo jest nam policzyć, ile kaw wypiliśmy w ciągu dnia, ile herbat, czy lampek wina. Na pytanie jak dużo dziś wypiliśmy wody, już nie potrafimy w tak prosty sposób udzielić odpowiedzi. Nasz organizm potrzebuje płynów, a najważniejszym z nich jest po prostu zwykła woda, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Na pytanie ile dziś wypiliśmy wody? Powinniśmy udzielić odpowiedzi: 2 litry.

Dlaczego woda jest ważna?

 • redukuje uczucie zmęczenia,
 • poprawia trawienie,
 • wspomaga odchudzanie,
 • oczyszcza organizm,
 • poprawia wygląd i elastyczność cery,
 • poprawia sprawność fizyczną.

Jeśli nie przepadasz za neutralnym smakiem wody, zawsze możesz do niej wrzucić plasterki cytryny, maliny, jeżyny, czy truskawki!

Założę się, że ten punkt znajduje się na twojej liście rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Rzeczy, których dla siebie nie robisz, a powinnaś!

Rozwijaj się!

Rzadko kiedy pozwalamy sobie znaleźć czas i pieniądze, aby zainwestować we własny rozwój. Niestety, ale to, że skończyliśmy jakąś szkołę,mamy jakiś dyplom, zdobyliśmy zawód — nie oznacza, że powinniśmy stanąć w miejscu. Wszystko się zmienia, świat idzie do przodu.

To, czego nauczyłeś się dziesięć czy piętnaście lat temu kończąc przykładowo kierunek marketing, to wiedz, że jeśli nie pracowałeś przez ten czas w zawodzie, ani nic nie robiłeś, by poszerzyć zakres swojej wiedzy, to obecnie twoja wiedza z tego zakresu jest już dawno nieaktualna. Masz sporo do nadrobienia. Ukończyć szkołę, zdobyć zawód to jedno, natomiast trzeba tę wiedzę aktualizować.

Rozwijaj się na wielu „polach” – nie tylko w zakresie swojej branży, kto wie, być może trzeba będzie się przekwalifikować. Inwestuj zatem swój czas w różne: kursy, webinaria, szkolenia, książki, podręczniki, czasopisma.

Podejmij ryzyko!

Ten akapit dedykowany jest szczególnie kobietom. My kobiety niestety, ale bardziej obawiamy się ryzyka niż mężczyźni. Zdecydowanie bardziej jesteśmy nastawione na współpracę i spełnianie wyższych celów kogoś. Niestety nie swoich.

Często również przerywamy karierę zawodową, wypadamy z obiegu na długi czas, po narodzinach dziecka. Czasami zdarza się tak, że nie wracamy już do naszej pracy. Mężczyźni natomiast nastawieni są na rywalizację między sobą. Tutaj sytuacja jest odwrotna, zdecydowanie większość mężczyzn woli pracować dla siebie, niż dla kogoś.

Podejmij ryzyko! Nie obawiaj się przyjęcia wysokiego stanowiska, tylko dlatego, że mamy dostać większą ilość obowiązków i odpowiedzialności. Spróbuj swoich możliwości. Być może spodoba Ci się to stanowisko.

Wiem, że mogą ogarnąć cię nieprzyjemne myśli:

 • nie uda mi się,
 • boję się skompromitować,
 • nie poradzę sobie,
 • to jest zbyt trudne dla mnie.

Zadaj sobie pytanie: Czy wolisz wybrać bezpieczną drogę (którą znasz), nawet jeśli prowadzi cię ona do miejsca, które kompletnie cię nie interesuje?

Podejmij ryzyko! Zacznij robić więcej rzeczy, które cię przerażają. Zacznij robić rzeczy, które pozwalają ci wyjść ze swojej strefy komfortu! Próbowanie nowych rzeczy, bywa przerażające, ale może sprawić, że poczujesz się szczęśliwa, spełniona, wolna!

Artykuły, które warto przeczytać!

Umiesz więcej, niż myślisz! – Czujemy się niekomfortowo w obecnej sytuacji, szukamy spełnienia, gdzieś daleko, wydawać by się mogło, że jest to dla nas coś nieosiągalnego. Natomiast nie chcemy dostrzec naszego potencjału, naszych talentów, którymi dysponujemy. Poznając to, co w nas najlepsze, wykorzystując w pełni nasze zasoby, z pewnością przybliży nas to do spełnienia, w którym chcemy się znaleźć.

Strach – Nasz Towarzysz w Życiu Codziennym — Czym jest strach? Strach jest stanem psychicznym. Niezbędną cechą człowieka potrzebna do przetrwania. Gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, zawodzą nas zmysły, odczuwamy: ucisk w podbrzuszu, szybsze kołatanie serca, podwyższone ciśnienie, ścisk w gardle, nasze ciało drży, a nasz oddech przyśpiesza.

5 Kroków od Marzeń do ich Realizacji – Nie rezygnuj z marzeń! Tylko dlatego, że wymaga to od ciebie czasu, wysiłku i zaangażowania. Czas i tak upłynie a wysiłek też trzeba gdzieś ulokować. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, zapewniam cię, że samo się to za ciebie nie zrobi. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za to co masz, za to co się w twoim życiu zadzieje.

Bądź łagodna wobec siebie!

Zbyt często siebie krytykujemy, zdecydowanie za mało chwalimy i doceniamy. O wiele prościej jest nam sporządzić listę rzeczy, których nie zrobiliśmy, których nam się w życiu nie udało niż listę kontra! Bądź łagodna wobec siebie, jeśli nie zrobiłeś tego, to z pewnością miałeś jakiś powód do tego, być może byłeś zajęty czymś innym. Być może właśnie to — było w tym momencie dla ciebie priorytetem.

Nie wmawiaj też sobie, że mogłeś więcej z siebie dać, że mogłeś bardziej się postarać. Zawsze można więcej i lepiej. Dobrze, jeśli jesteś wymagający wobec siebie, ale nie miej zbyt wygórowanych ambicji! Taka postawa nie sprawi, że będziesz wyżej, tylko wręcz przeciwnie!

Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego naraz! (jak robisz projekt, to nie zrobisz obiadu, jak spędzasz aktywnie czas z dzieckiem, to nie wyprasujesz koszul, coś za coś). Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego naraz, natomiast jesteś w stanie zrobić teraz listę rzeczy, których nie robisz, a powinnaś! Powodzenia! 

PS: Zrób listę rzeczy, których nie robisz, a powinnaś – ale też ją zrealizuj! 

„W pierwszej kolejności dbaj o siebie, inaczej nie będziesz miała czego dać innym. Dbanie o siebie to nie egoizm, to konieczność. Nie możesz nalać z pustego dzbana.”