Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Aneta Boritzka

Tekst Aneta Boritzka

18/04/2023

Jak ma się zadziać zmiana bez naszej zmiany?

Marzą nam się zmiany, oczywiście te na lepsze. Tylko często bez naszego: wkładu, wysiłku, zmian nawyków. Bardzo chcemy, by nasza sytuacja się poprawiła – tak po prostu sama od siebie. Zła wiadomość jest taka, że to tak niestety nie działa. Jak ma się zadziać zmiana bez naszej zmiany? Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: “Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. 

  • “Jak ma być u nas lepiej, jak mój mąż od tygodni obiecuje mi, że zmieni pracę na lepszą, a nawet nie widzę, żeby przeglądał oferty pracy”. – hmm… to może ty czegoś nowego poszukaj dla siebie.
  • “Zarabiam tam grosze, a kierowniczka ode mnie wymaga niewiadomo czego i wciąż mnie kontroluje”. – jeśli nie odpowiada Ci ten układ, to może warto rozejrzeć się za czymś nowym, albo porozmawiać z kierowniczą? 
  • “Ona za te zdjęcia wzięła 80 zł za 4 sztuki, czy ty to rozumiesz? Ja mam sesje 150 zł na godzinę i oddaje 30 zdjęć i nie mam w ogóle klientów”. – Przecież możesz zadziałać tak samo i spróbować, może akurat będziesz mieć klientów. “Ta…jasne”. – a, może nie chodzi tutaj o samą cenę ale: o sposób robienia zdjęć, obróbkę, promocje samej siebie – dużo czynników ma na to wpływ dlaczego ona ma tak dużo klientów pomimo wysokiej ceny. “Wcześniej mój sposób działał i miałam klientów” – no tak masz rację działał, ale teraz nie działa i trzeba coś zmienić. 
  • “Zawsze trafiam w swoim życiu na totalnego dupka. Faceci w tych czasach po prostu boją się zobowiązań. Zawsze to ja muszę o wszystko zadbać. I nawet jak nie wiadomo ile swojej energii w to włożę i staram się jak mogę…to i tak zawsze ten związek się kończy. Co za świat… nie chce już nikogo!” – to może w swoich związkach powielasz wciąż te same schematy i może warto przepracować to na psychoterapii, co o tym myślisz? “Ze mną jest wszystko dobrze, tylko faceci są po prostu nie odpowiedzialni i wciąż trafiam na dupków” – to może zastanów się dlaczego przyciągasz właśnie takich dupków? “Nad czym tu się zastanawiać, po prostu nie ma już normalnych facetów”. 

Takie przykłady rozmów z ludźmi można mnożyć, a łączy ich wspólny mianownik: one nie chcą się zmieniać i wkładać większego wysiłku w swoje działania, nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu (mimo nie komfortu) – po prostu chcą zmiany bez ich zmiany. Wielu ludzi ma błędne przekonanie, że wystarczy czegoś bardzo mocno chcieć, aby to osiągnąć. No ale jak można coś osiągnąć bez działania?

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów

“Ja bardzo chcę się zmienić”, “Ja bardzo chce zmiany”

“Ja bardzo chcę się zmienić”, “Ja bardzo chce zmiany” – i tutaj jest taka mała i zarazem duża różnica – z jednej strony chcemy zmiany, ale z drugiej strony nie chcemy się zmieniać.

Chcemy, żeby zmiana przyszła sama z siebie, po prostu od tak, niczym manna spadła z nieba. Natomiast zmienianie siebie wymaga już od nas wysiłku.

Być może… trzeba zmienić nawyki, trzeba się czegoś nowego nauczyć, albo przekwalifikować, albo wprowadzić jakieś nowości, albo…cokolwiek trzeba – trzeba zadziałać. A przy tym wszystkim trzeba mieć samodyscyplinę, trzeba być konsekwentnym, trzeba być wytrwałym – bo efekty naszej pracy, naszej zmiany też nie zadzieją się od razu. 

Czasami naprawdę niewiele potrzeba, by zmiana się zadziała – wystarczy zrobić pierwszy krok do przodu i konsekwentnie iść krok za krokiem –  możemy później otrzymać efekt domino i wręcz rozpędzić się w swoich działaniach i pomysłach. Nie oczekujmy zmiany od innych, by w naszym życiu coś się poprawiło, ale wymagajmy przede wszystkim od siebie.

„WYJDŹ ZE SWOJEJ STREFY KOMFORTU. MOŻESZ SIĘ ROZWIJAĆ TYLKO, JEŚLI JESTEŚ GOTÓW CZUĆ SIĘ DZIWNIE I NIEKOMFORTOWO, PRÓBUJĄC CZEGOŚ ZUPEŁNIE DLA CIEBIE NOWEGO”- BRIAN TRACY

Warto przeczytać: 

Related Articles

Related

Rodzicielskie pułapki w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe kształtują nasze postrzeganie rzeczywistości, presja perfekcyjnego rodzicielstwa może przytłaczać. W najnowszym artykule przyglądamy się, jak idealizowane obrazy wpływają na nas i nasze dzieci, oraz jakie strategie możemy przyjąć, aby promować zdrowsze, bardziej realistyczne podejście do rodzicielstwa.

czytaj dalej

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”