Ratunku! Moje dziecko nie chce jeść!

Moje dziecko nie chce jeść!  

Ruchliwy, zaciekawiony dwulatek, zajęty tym, co się dzieje wkoło, nigdy nie ma czasu zrobić sobie przerwę na posiłek. Brzmi to dla Ciebie rodzicu znajomo? Wcześniej samo dopominało się na różny sposób, że jest głodne, spragnione – teraz natomiast tak jakby o tym jedzeniu całkiem zapomniał. 

Pocieszające fakty: 

“Nigdy żadne zdrowe dziecko nie zagłodziło się dlatego,że nie chciało jeść. Kiedy twoje dziecko zgłodnieje będzie jadło”. 

To jest zupełnie normalne, że po okresie poniemowlęcym apetyt naszego dziecka spada. Natomiast dalej jest to dziecko, które potrzebuje stałych, wartościowych posiłków do prawidłowego rozwoju. Dlatego nie możemy po prostu przeczekać tego okresu, aż naszemu dziecku zacznie chcieć się jeść. Niestety jest zbyt na to małe.

Natomiast możemy sobie odpowiedzieć na parę pytań, by poznać częściową odpowiedź:  dlaczego nasze dziecko odmawia jedzenia.

  • Co dziecko zjadło w ciągu dnia? Czy nie zjadło zbyt wielu przekąsek? Jakie to były przekąski? Czy były to ciasteczka, słodycze albo warzywa i owoce? Czy dziecko w ciągu dnia nie wypija zbyt wielu soków. Nadmiar soku owocowego jak i mleka ( jeśli jeszcze wypija) z łatwością, może odebrać mu apetyt na stałe posiłki. 
  • Czy dziecko ma wyznaczone stałe godziny posiłków? Być może są to zbyt krótkie przerwy pomiędzy posiłkami. 
  • Czy dziecko jest na etapie ząbkowania? To również jest jeden z powodów do odmawiania spożywania posiłków.
  • Czy nie przemęczyliśmy dziecka zbyt bardzo w ciągu dnia? Zmęczone dziecko, bez drzemki, również nie ma ochoty, ani siły na jedzenie. 
  • Czy dziecko lubi potrawę, którą przygotowałaś? Tak dziecko na tym etapie też już ma swoje ulubione posiłki. 
  • Czy nie nakładamy zbyt dużą ilość posiłku na talerzu? Czy dbamy o estetykę potrawy? Może brzmi to dla ciebie śmiesznie, ale to również ma znaczenie – posiłek powinien ładnie wyglądać na talerzu. Sama zjesz posiłek z większą przyjemnością, jeśli jest podany estetycznie. 
Mama karmi dziecko

Niejadek!  

Z pewnością, jeśli zadałeś sobie te pytania drogi rodzicu i szczerze odpowiedziałeś na nie, zapewne poznałeś już choćby jeden powód: dlaczego twoje dziecko odmawia spożywania posiłków.

Nic tak nie denerwuje rodzica jak czas przygotowania wartościowego posiłku, tylko po to, by go wyrzucić. Rozumiem, że możesz czuć złość, frustrację ale też strach, czy twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.

Jeśli bardzo martwisz się, że twój niejadek nie otrzymuje wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, możesz rozszerzyć jego dietę o specjalne mieszanki poniemowlęce dla aktywnych dzieci w wieku 1-3 lat. 

Mieszanki dla dzieci w wieku poniemowlęcym 

Charakterystyka: sporządzone są na bazie mleka krowiego, wzbogacone w mikroelementy, minerały i witaminy, mogą zawierać probiotyki albo prebiotyki. Niektóre z mieszanek zawierają dodatki smakowe. 

Przykłady mieszanek dla dzieci w wieku poniemowlęcym: 

  • Nestle junior o smaku wanilii, 
  • Bebiko junior 3 
  • Bebiko junior 3 o smaku bananowym, 
  • Nan 3, Nan Active 3, 
  • Hipp 3 Bio

NIGDY NATOMIAST NIE PODAWAJ ŻADNYCH WITAMIN – bez konsultacji z lekarzem! 

 

Mleko modyfikowane

Jak sobie radzić z niejadkiem? 

  • Zaprzestań podawania słodyczy i sztucznych słodkich soków! 
  • Nie dokarmiaj pomiędzy stałymi posiłkami! Dopilnuj by twoje dziecko miało czas na to, by zdążyło zgłodnieć. 
  • Aktywnie spędzaj czas z dzieckiem na świeżym powietrzu, możesz również karmić swoje dziecko na świeżym powietrzu. 
  • Zadbaj o to by w czasie podawania posiłku nic go nie rozpraszało: np włączona bajka – dziecko automatycznie zapomni o tym, że ma jeść posiłek, ponieważ będzie zbyt zajęty i zainteresowany tym co dzieje się w bajce. 
  • Dziecko podczas jedzenia powinno siedzieć w wyznaczonym do tego miejscu, nie powinno w tym czasie gdziekolwiek przemieszczać się. Dziecko powinno wiedzieć, że jest czas na zabawę, ale i też czas na posiłek. 
  • Zadbaj o to, by zawsze dziecko miało sztućce. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie. 
  • Staraj się towarzyszyć dziecko w czasie spożywania posiłku, innymi słowy jedz w tym czasie razem z nim. Nikt nie lubi jedzenia w samotności. 
  • Niezłość się na dziecko, kiedy nie chce jeść. Czasami zdarza się, że czegoś nie lubimy, bądź tego dnia mamy gorszy apetyt. Nie krzycz po dziecku, aby posiłek nie kojarzył mu się z czymś negatywnym. Zaakceptuj to, że nie ma na coś ochoty. 
  • Jeżeli dziecko nie zjadło danego posiłku, nie dokarmiaj go czymś w zamian, nie dokarmiaj go również przed kolejnym posiłkiem – daj mu czas na to by zgłodniało. 
  • Nie wymagaj, żeby dziecko wszystko zjadło z talerza, co nałożyłeś. Być może porcja jaką mu nałożyłeś jest zbyt duża. Dziecko wie, kiedy ma dość. Dokarmianie na siłę może mieć negatywne konsekwencje! 
  • Pozwalaj dziecku wybrać co chce zjeść. Daj mu wybór. Jeżeli twoje dziecko potrafi już komunikować się za pomocą słów – możesz pytać dziecko na co ma ochotę. 
  • Jeśli dziecko już jest na tyle sprawne, możecie razem przygotować posiłek do zjedzenia, sprawi mu to wielką radość. 
  • Zachęcaj dziecko do próbowania nowości, niech ma możliwość poznawania nowych smaków. Jak inaczej będzie wiedziec co lubi, a czego nie lubi, jeśli wciąż będziesz mu podawać monotonne posiłki bez urozmaiceń? 
  • Nie przekupuj dziecka! Jeśli zjesz całą kolację, dam Ci cukierka w nagrodę. 
  • Zadbaj o to by posiłek wyglądał estetycznie na talerzu.
  • Wiesz o tym, że kolorystyka posiłku również ma znaczenie? Nie tylko barwnie i ładnie wygląda to na talerzu, ale łączenie produktów z różnych grup kolorów wspomagają ochronę przed niektórymi rodzajami raka – taka ciekawostka. Postaraj się by posiłek zawierał co najmniej 3 różne kolory. 
Dziecko je samodzielnie posiłek

Grupy kolorów: 

Żółty: banan, kukurydza, ser, jajka, olej, papryka. 

Pomarańczowy: papryka, dynia, marchewka, pomarańcza, mandarynka, mango, morela, papaja.

Czerwony: papryka, jabłko, pomidor, buraki, czereśnie, wiśnie, arbuz, czerwone mięso, łosoś, maliny, truskawka, poziomka.

Zielony: Fasolka, szparagi, szpinak, papryka, sałata, awokado, kiwi, brukselka, jabłko, groszek, brokuły. 

Fioletowy: bakłażan, śliwki, rodzynki, borówki, jeżyny.

Biały – owsianka, cebula, ryż, kurczak, ziemniaki, tofu, kalafior.

Related Articles

Related

O autorze

Aneta Boritzka

Kieruje się przekonaniem, że każdy ma możliwość kształtowania swojego życia i decydowania o jego jakości – każdy ma szansę w pełni wykorzystać posiadane zasoby i osiągnąć zamierzone cele. Sama podróż do wyznaczonego celu jest niesamowitą przygodą. - Aneta Boritzka

Cytat

„Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.

Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią:

„Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”