Zarządzaj mądrze swoim czasem

  • Jak zorganizować swój czas?
  • Jak ustalić priorytety?
  • Co jest dla nas ważne?
  • Zyskaj więcej czasu dla siebie!

ORGANIZACJA CZASU –

Większość rodziców po narodzinach dziecka; uważa, że powinni teraz diametralnie przeorganizować swój czas. Owszem, życie po narodzinach naszego dziecka bardzo się zmienia, Niektórych czynności nie możemy zmienić, ani przesunąć w czasie jak: pora jedzenia, drzemki, aktywnie spędzonego czasu z dzieckiem, czytania, kąpieli i spania. Jednak wszystko jest do zrobienia, żeby ten cenny czas odzyskać też dla siebie. Zarządzaj mądrze swoim czasem.

CZAS NA ODPOCZYNEK – Zarządzaj mądrze swoim czasem

Znaczna większość rodziców, zamiast dać sobie czas na odpoczynek, próbuje nadrobić obowiązki domowe-kiedy nasze dziecko śpi. Po takim kilkudniowym albo nawet kilkunastodniowym maratonie już naprawdę jesteśmy tym zmęczeni. Jednak mimo to trwamy w tym dalej. Zdecydowanie powinniśmy zwolnić i to zmienić.

Niektóre nasze obowiązki, z pozoru bardzo ważne jak: wysprzątana łazienka, wyprasowane pranie, idealny porządek w szafkach-tak naprawdę nie są jakimś szczególnym priorytetem. Są to wszystkie zadania domowe, które możemy przełożyć w czasie i nic dosłownie nic się nie stanie, jak to zrobimy. Tylko musimy się tego nauczyć. Wszystko, co wydaje nam się, że „powinno być zrobione” – no właśnie wydaje nam się, bo nie musi. To nam na pewno nie ucieknie.

Zarządzaj mądrze swoim czasem

CO SIĘ STANIE JEŚLI…? 

Nic się nie stanie jak dziś: nie odkurzymy mieszkania, jak na obiad będzie tylko jedno danie i lustra w łazience dziś nie wypolerujemy. Czasem warto dla własnego dobra po prostu sobie odpuścić. Dać sobie przyzwolenie na to, że w ciągu dnia, zamiast nadrabiać prace domowe, położyć się razem z maluszkiem. Wypoczęty rodzic to szczęśliwy rodzic, a przez to skuteczniejszy w innych zadaniach.

Kiedy cały czas uważamy, że musimy coś zrobić; bo jeśli tego nie zrobimy to mamy wyrzuty sumienia i pretensje do siebie, że straciliśmy ten cenny czas na odpoczynek. To nie jest zdrowe podejście, a już na pewno nie można w ten sposób funkcjonować przez dłuższy czas. Będziemy wtedy coraz bardziej zmęczeni, rozdrażnieni, mniej efektywni, a drobnostki zaczną nas wyprowadzać z równowagi. Te wszystkie negatywne reakcje i emocje doskonale odczuwa nasz maluszek. Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

 

Zarządzaj mądrze swoim czasem

NAUCZMY SIĘ ODPUSZCZAĆ

Dajmy sobie przyzwolenie na odpoczynek i przyjemności: na przeczytanie książki, obejrzenie serialu, samotny spacer, na godzinną pogawędkę z przyjaciółką-to bardzo ważne dla utrzymania naszego zdrowia psychicznego, jak i emocjonalnego. Kiedy damy sobie czas na odpoczynek, wyciszenie, nie tylko przyczyni się to do naszego dobrego samopoczucia, ale również będzie miało to pozytywny wpływ na relacje z innymi członkami rodziny.

Zdarzają się czasem takie sytuację, że cały czas świadomie bądź mniej świadomie chcemy być na najwyższych obrotach. Codzienne obowiązki, lista zadań do zrobienia jaką sobie sporządziliśmy na cały dzień, a nawet tydzień, jest tak długa, że brakuje nam czasu, żeby to wszystko zrealizować. Wtedy kosztem czasu naszego dziecka, wykonujemy kolejne zadania z listy, żeby móc je tylko odhaczyć z naszego harmonogramu zadań i poczuć się lepiej, poczuć satysfakcję “jak niewiele” już nam zostało, żeby osiągnąć sukces w zaplanowanym grafiku. Chcąc więc, wyrobić się z grafikiem na czas zostawiamy dziecko w “samopas”, przed telewizorem, przed telefonem, a my „robimy swoje”.

 

Zarządzaj mądrze swoim czasem

USTALMY PRIORYTETY 

Czy nasz wysiłek w codzienne obowiązki jest, aż tak priorytetowy? Czy porządkowanie domu jest ważniejsze od spędzania czasu z dzieckiem? Unikajmy przeładowaniu naszych grafików. Sporządzajmy krótsze listy zadań i realne do zrealizowania. Wyznaczajmy sobie naprawdę priorytetowe zadania.

Nie trzeba codziennie myć podłóg, codziennie robić prania. Możemy to robić co drugi a nawet trzeci dzień. Nie musimy codziennie gotować, możemy w jednym tygodniu gotować większą porcję obiadów np. dania bardzo pożywne  jednogarnkowe, gdzie połowę zamrozimy i zjemy to samo w przyszłym tygodniu. Jest masa przepisów na takie dania. Jak jeszcze mama posiada Thermomix, czy inny robot kuchenny. To już w ogóle nie ma o czym mówić.

Wiele zadań domowych, można też wykonać razem z maluszkiem i zrobić z tego naprawdę świetną zabawę.Wprawdzie wiadomo, że wykonamy wszystko wolniej, ale obie strony na tym skorzystają: my odhaczymy to w naszym grafiku a dziecko nauczy się porządków. I co najlepsze wcale nie potraktuje to jako obowiązek ale będzie się cieszył, że mama angażuje go w zadania domowe i jest już na tyle “duży’, że może nam pomóc. 

 Zadbajmy o to, żeby nasz cenny czas wykorzystać jak najefektywniej, dbając również o swoje potrzeby. Dbając o to, żeby mieć czas dla siebie. Każdy z nas działa lepiej, kiedy czuje się lepiej. Starajmy się mądrze zarządzać swoim czasem. 

Warto przeczytać:

 

Dlaczego nie uczymy tego dzieci?

Ukryte koszty pandemii. Co pandemia zrobiła naszym dzieciom? Dlaczego nie uczymy tego dzieci? Tak ważne jest, by były tego świadome.

Chroniczne zmęczenie utrudnia wychowanie dzieci!

Większość rodziców jest wyczerpanych, ale rzadko który chce się do tego przyznać. Czy grozi ci chroniczne zmęczenie?

Blogi, które warto czytać! Najlepsza 18-stka!

Przedstawiam Wam mój ranking blogów 2021, które koniecznie powinieneś znać!

Dlaczego ona tak krzyczy? Co za wredna matka!

Chcesz być: spokojna, opanowana, rozważna i cierpliwa. Ale choćbyś nie wiem jak się starała i tak się wściekniesz, i tak krzykniesz. Nawet nie próbuj zaprzeczyć.

Nie miałam siły na nic, więc odpuściłam

Tego wszystkiego było już zwyczajnie za dużo. Nie dałam rady. Nie miałam siły, więc odpuściłam. Czasem tak trzeba.

Jak wybrać przedszkole?

Jak wybrać przedszkole? Wybór przedszkola dla dziecka - jedna z  najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w pierwszych latach życia naszego dziecka. Wybór przedszkola, będzie miał decydujący wpływ na jego rozwój i dalszą przyszłość. Jak wybrać przedszkole? Niektórzy...

Porządek nie jest Najważniejszy

Porządek nie jest najważniejszy Dużo czasu zajęło mi zrozumienie i wprowadzenie w życie tego, że: Porządek nie jest najważniejszy. Jeszcze trzy lata temu, nie potrafiłam zasnąć, kiedy moja kuchnia nie była posprzątana, podłoga brudna, i jakieś ciuchy plątały się po...

Jak wychować mądre dziecko?

Jak wychować mądre dziecko?  Jako rodzice chcemy jak najlepiej wychować nasze dzieci. Dlatego szukamy różnych źródeł informacji o wychowaniu dziecka. Kupujemy książki, by zasięgnąć porad ekspertów i sprawdzić czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija. Kupujemy różne...

Co czuje Twoje Dziecko, gdy korzystasz z telefonu?

Co czuje Twoje Dziecko, gdy korzystasz z telefonu? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym: Co czuje Twoje dziecko, gdy korzystasz z telefonu? Oczywiście nie musi to być wcale Smartphone, może to być również tablet, iPad.  Zapewne sama czujesz się niezręcznie, gdy siedzisz z...

Czy wychodzić z dzieckiem, gdy jest mróz?

Mroźna pogoda może stanowić wymówkę do tego, by spędzić trochę czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Czy nie jest za zimno? Może lepiej zostać w domu? A co jeśli się rozchoruje? Czy wychodzić z dzieckiem gdy jest mróz? A może lepiej przeczekać te mroźne dni? ...